EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jakość wód, w których żyją skorupiaki

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Jakość wód, w których żyją skorupiaki

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2006/113/WE w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

  • Unia Europejska (UE) ustanawia dla krajów UE obowiązkowe kryteria jakości wód, w których żyją skorupiaki.
  • W ten sposób UE zamierza zabezpieczyć określone skorupiaki przed szkodliwym wpływem zrzucania substancji zanieczyszczających do morza.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wody

Niniejsza dyrektywa dotyczy jakości wód, w których żyją skorupiaki, tzn. wód odpowiednich do wzrostu skorupiaków (mięczaków, małż i ślimaków).

Dyrektywa ma zastosowanie do wód przybrzeżnych i półsłonych, które wymagają ochrony lub poprawy w celu pozwolenia skorupiakom na rozwój, przyczyniając się do wysokiej jakości produktów ze skorupiaków spożywanych przez ludzi.

Wyznaczenie

Kraje UE odpowiadają za wyznaczenie wód, w których żyją skorupiaki. Lista wyznaczonych wód może być zmieniana tak, by uwzględniać czynniki nie brane pierwotnie pod uwagę.

Jeśli wody znajdujące się bezpośrednio przy granicy z sąsiadującymi krajami UE zostaną oznaczone jako wody, w których żyją skorupiaki, należy przeprowadzić konsultacje z takimi krajami.

Kryteria jakości

Niniejsza dyrektywa ustanawia parametry dla wyznaczonych wód, w których żyją skorupiaki, wartości orientacyjnych, wartości obowiązkowych, referencyjnych metod analizy i minimalnej częstotliwości pobierania próbek i wykonywania pomiarów.

Parametry dla wód, w których żyją skorupiaki, dotyczą:

  • pH,
  • temperatury,
  • zabarwienia,
  • zawiesiny ciał stałych,
  • zasolenia,
  • tlenu rozpuszczonego i
  • obecności lub stężenia określonych substancji (węglowodorów, metali, substancji organofluorowcowanych).

Na podstawie tych kryteriów kraje UE ustanawiają wartości, które muszą spełniać wyznaczone wody, w których żyją skorupiaki. Te wartości dopuszczalne mogą być surowsze od tych ustanowionych dyrektywą. W przypadku metali i substancji organofluorowcowanych wartości te spełniają normy emisji ustanowione pierwotnie zgodnie z dyrektywą 2006/11/WE w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje niebezpieczne odprowadzane do środowiska wodnego (i od 2013 r. włączone do dyrektywy 2000/60/WE, tzw. ramowej dyrektywy wodnej).

Kraje UE były zobowiązane ustanowić programy umożliwiające im spełnienie wartości dopuszczalnych, które określiły w terminie 6 lat od wyznaczenia.

Próbki

Właściwe organy każdego z krajów UE pobierają próbki z wód w celu zweryfikowania ich zgodności z kryteriami przewidzianymi niniejszą dyrektywą. Następujące proporcje próbek muszą spełniać wyznaczone wartości:

  • 100% próbek dla parametrów „substancje organofluorowcowane” i „metale”,
  • 95% próbek dla parametrów „zasolenie” i „tlen rozpuszczony”,
  • 75% próbek dla pozostałych parametrów.

Zwolnienia

W razie wystąpienia katastrofy naturalnej może być udzielane specjalne zwolnienie z przestrzegania ustalonych wartości dopuszczalnych i kryteriów.

Próbki mogą być pobierane rzadziej, jeśli jakość wody jest znacznie wyższa od wynikającej z zastosowania wartości ustanowionych zgodnie z prawem UE.

W razie braku zgodności z wartościami dopuszczalnymi lub ustanowionymi kryteriami odpowiedni właściwy organ określa, czy jest to wynikiem przypadku, zjawiska przyrodniczego, czy też zanieczyszczenia, a następnie przyjmuje odpowiednie środki. Środki te nie mogą w żadnym przypadku prowadzić do wzrostu zanieczyszczeń wód przybrzeżnych i półsłonych.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa 2006/113/WE, która zastąpiła dyrektywę 79/923/EWG, była wdrożona do prawodawstw krajowych krajów UE do 6 listopada 1981 r.

KONTEKST

Dyrektywa 2006/113/WE została zastąpiona dyrektywą 2000/60/WE (ramowa dyrektywa wodna) w 2013 r. Zasady określone w dyrektywie 2006/113/WE, szczególnie w zakresie parametrów mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych mających znaczenie dla planów gospodarowania wodami w dorzeczu, zostały włączone do ramowej dyrektywy wodnej.

AKT

Dyrektywa 2006/113/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki (wersja ujednolicona) (Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 14–20)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2006/113/WE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKT POWIĄZANY

Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1–73). Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016

Top