EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt, takich jak choroba pęcherzykowa świń

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Unijne prawo o zdrowiu zwierząt' for an updated information about the subject.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt, takich jak choroba pęcherzykowa świń

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa Rady 92/119/EWG — ogólne środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt i utrzymanie rentowności hodowli poprzez określenie środków mających chronić zwierzęta przed niektórymi chorobami.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zawiadomienie

Kraje UE niezwłocznie powiadamiają właściwy organ odpowiedzialny za przeprowadzanie kontroli weterynaryjnych we wszystkich przypadkach chorób wymienionych w niniejszej dyrektywie.

Choroby zwierząt

Niniejsza dyrektywa określa środki do zastosowania w przypadku wystąpienia ogniska choroby niebieskiego języka, choroby pęcherzykowej świń, afrykańskiego pomoru świń lub którejkolwiek z niżej wymienionych chorób:

  • pomór bydła,
  • pomór małych przeżuwaczy,
  • epizootyczna choroba krwotoczna jeleni,
  • ospa owiec i kóz,
  • pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej,
  • guzowata choroba skóry bydła,
  • gorączka doliny Rift.

Diagnoza

  • Jeśli podejrzewa się, że zwierzęta są zarażone jedną z wyżej wymienionych chorób, urzędowy lekarz weterynarii sprawdza, czy dana choroba wystąpiła w gospodarstwie. W tym celu stosuje on środki dochodzeniowe, obejmujące pobranie próbek do badań laboratoryjnych.
  • Dane gospodarstwo, jak również każde inne gospodarstwo, które mogło być źródłem choroby, jest poddawane urzędowemu dozorowi. Właściwy organ nakazuje podjęcie szeregu działań, w tym sporządzenie spisu wszystkich kategorii zwierząt należących do gatunków podatnych na chorobę i ich izolację.
  • Krajowe laboratoria wyznaczone przez poszczególne kraje UE dla każdej z określonych chorób są odpowiedzialne za koordynację procesu diagnozowania oraz za stosowanie odczynników w laboratoriach. Laboratoria te mają za zadanie współpracować z poszczególnymi laboratoriami wzorcowymi UE.

Potwierdzenie

Po uzyskaniu potwierdzenia wystąpienia choroby w gospodarstwie właściwy organ stosuje środki, które obejmują:

  • ubój wszystkich zwierząt z gatunków podatnych na daną chorobę,
  • przetworzenie materiałów, które mogły ulec zakażeniu,
  • czyszczenie budynków, w których trzymane są zwierzęta,
  • zwierzęta dziko żyjące, które mogły zostać zarażone.

Zwolnienie ze stosowania tych środków może zostać przyznane w przypadku zdrowych jednostek produkcyjnych.

Ponadto wokół zarażonego gospodarstwa właściwy organ ustanowi strefę ochronną o minimalnym promieniu 3 kilometrów, która zawiera się w strefie nadzorowanej o minimalnym promieniu 10 kilometrów, w której należy zastosować szczególne środki w odniesieniu do zwierząt i gospodarstw przynajmniej przez okres inkubacji choroby. Mieszkańcy są informowani o zastosowanych środkach w obrębie tych stref.

Zapobieganie

  • Komisja Europejska może w drodze wyjątku zdecydować o przeprowadzeniu szczepień jako uzupełnienia do środków zapobiegawczych. W takim przypadku każde zaszczepione zwierzę musi zostać oznakowane w sposób widoczny i nie może opuszczać strefy szczepień.
  • Krajowy plan interwencyjny ma za zadanie określić dla wszystkich krajów UE środki, które muszą być zastosowane w razie wystąpienia ogniska jednej z chorób, o których mowa w niniejszej dyrektywie. Plany te są zatwierdzane przez Komisję i mogą być zmieniane w zależności od okoliczności.

Procedury Komitetu

Komisję wspiera Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od dnia 8 stycznia 1993 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do dnia 1 października 1993 r.

Niniejsza dyrektywa zostanie uchylona rozporządzeniem (UE) nr 2016/429 z dniem 21 kwietnia 2021 r.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzająca ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń (Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69–85)

Kolejne zmiany do dyrektywy 92/119/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady 2002/60/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiająca przepisy szczególne w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zmieniająca dyrektywę 92/119/EWG w zakresie choroby cieszyńskiej i afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. L 192 z 20.7.2002, s. 27–46)

Zobacz tekst skonsolidowany

Dyrektywa Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiająca przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 74–83)

Zobacz tekst skonsolidowany

Decyzja Komisji 2000/428/WE z dnia 4 lipca 2000 r. ustanawiająca procedury diagnostyczne, metody pobierania próbek i kryteria oceny wyników badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia i diagnostyki różnicowej choroby pęcherzykowej świń (notyfikowana jako dokument nr C(2000) 1805) (Dz.U. L 167 z 7.7.2000, s. 22–32)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016

Top