Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności na lata 2010–2020

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności na lata 2010–2020

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Odnowione zobowiązanie do budowania Europy bez barier dla osób niepełnosprawnych – KOM(2010) 636 wersja ostateczna

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Niniejszy komunikat ustanawia strategię zwiększania możliwości osób niepełnosprawnych, tak aby mogły one w pełni korzystać ze swoich praw i uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym, na równych z innymi zasadach.

Strategia została stworzona w oparciu o Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Stanowi ona także uzupełnienie strategii„Europa 2020” (strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu) oraz Karty praw podstawowych UE traktatu lizbońskiego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W strategii wyszczególniono 8 obszarów wspólnego działania pomiędzy UE a krajami UE:

Dostępność: zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu to towarów, usług i urządzeń wspomagających.

Uczestnictwo: zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości korzystania z praw podstawowych przysługujących obywatelom UE.

Równość: zapewnienie realizacji polityk (na poziomie unijnym i krajowym) promujących równość,

Zatrudnienie: zapewnienie wzrostu liczby pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy, a także zapewnienie lepszej dostępności miejsc pracy.

Kształcenie i szkolenie: zapewnienie, by niepełnosprawni uczniowie mogli korzystać z dostępnego kształcenia i programów uczenia się przez całe życie. Komisja Europejska rozpoczęła już kilka inicjatyw w zakresie kształcenia, takich jak Europejska Agencja Rozwoju Edukacji Specjalnej.

Ochrona socjalna: pokonywanie powszechnych wyzwań natury socjalnej dotykających osób niepełnosprawnych, takich jak nierówność dochodów, zagrożenie ubóstwem i wykluczenie społeczne. W celu zapewnienia tej ochrony mogą być stosowane unijne fundusze strukturalne oraz indywidualne środki każdego z krajów UE.

Zdrowie: zapewnienie osobom niepełnosprawnym równego dostępu do usług medycznych (także w zakresie zdrowia psychicznego) i infrastruktury w rozsądnych cenach.

Działania zewnętrzne: promowanie praw osób niepełnosprawnych na poziomie międzynarodowym.

W celu jak najefektywniejszej realizacji tej strategii instytucje unijne i kraje UE muszą współpracować, by:

zwiększać poziom wiedzy w zakresie kwestii dotyczących osób niepełnosprawnych,

rozwijać możliwości finansowania,

polepszać dane statystyczne,

zapewniać egzekwowanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Raport z postępów z wdrażania Konwencji zawarto w dokumencie roboczym służb Komisjiz 2014 r.

KONTEKST

Niepełnosprawność w stopniu lekkim do znacznego dotyczy 80 mln osób w UE, co stanowi jedną szóstą populacji. Osoby te są często wykluczone z udziału w społeczności i gospodarce, a wskaźnik ubóstwa jest wśród niepełnosprawnych wyższy o 70% od unijnej średniej.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010–2020: Odnowione zobowiązanie do budowania Europy bez barier (KOM(2010) 636 wersja ostateczna z 15.11.2010)

AKTY POWIĄZANE

Dokument roboczy służb Komisji: Sprawozdanie z postępów w realizacji Konwencji praw osób niepełnosprawnych ONZ przez Unię Europejską (SWD(2014) 182 final z 5.6.2014)

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015

Top