Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Agencja eu-LISA: zarządzanie systemami IT w obszarze kontroli granic i migracji

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA)' for an updated information about the subject.

Agencja eu-LISA: zarządzanie systemami IT w obszarze kontroli granic i migracji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Ustanawia ono formalnie eu-LISA — agencję odpowiedzialną za zarządzanie wielkoskalowymi systemami informatycznymi istotnymi z punktu widzenia wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
  • Określa też status prawny agencji, jej zadania oraz wewnętrzną strukturę zarządczą (zarządzanie i organizację wewnętrzną).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Podstawową misją eu-LISA jest:

  • zapewnianie krajom UE wysokiej jakości rozwiązań z zakresu istniejących oraz potencjalnych wielkoskalowych systemów informatycznych;
  • budowanie zaufania wśród wszystkich zaangażowanych podmiotów oraz zapewnienie ciągłego wykorzystywania na potrzeby systemów najlepszych dostępnych technologii, poddawanych analizie kosztów i korzyści;
  • rozwój do funkcji centrum doskonałości.

Bezpieczne i nieprzerwane działanie wielkoskalowych systemów informatycznych

Głównym zadaniem operacyjnym eu-LISA jest zapewnienie całodobowego funkcjonowania tych systemów informatycznych. Zapewnia ona bezpieczne środowisko dla nieprzerwanego działania trzech unijnych systemów informatycznych, które są niezbędne do zabezpieczenia strefy Schengen i zarządzania granicami oraz do wdrażania polityk azylowych i wizowych, tj.:

  • Eurodac (unijna baza danych daktyloskopijnych w zakresie wniosków azylowych), która umożliwiając porównywanie linii papilarnych, pomaga w określeniu państwa odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku azylowego w UE. Z systemu korzysta 28 krajów UE oraz kraje stowarzyszone: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria;
  • SIS II (system Informacyjny Schengen drugiej generacji) pozwalający na wymianę informacji pomiędzy krajowymi organami kontroli granicznej, organami celnymi i policją, w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa na obszarze Schengen. Z systemu korzystają kraje UE (z wyjątkiem Irlandii, Chorwacji i Cypru) oraz cztery kraje stowarzyszone. Zjednoczone Królestwo wykorzystuje SIS wyłącznie w zakresie egzekwowania prawa;
  • VIS (wizowy system informacyjny) wspiera realizację wspólnej polityki wizowej UE. System umożliwia krajom strefy Schengen wymianę informacji, tzn. decyzji dotyczących wniosków o przyznanie wiz krótkoterminowych na wjazd do państw strefy Schengen lub tranzyt przez ich terytorium. Z systemu korzystają kraje UE (z wyjątkiem Bułgarii, Irlandii, Chorwacji, Cypru, Rumunii i Zjednoczonego Królestwa) oraz cztery kraje stowarzyszone.

Agencja eu-LISA odpowiada też za:

  • nieprzerwaną i bezpieczną wymianę danych pomiędzy organami krajowymi a operatorami eu-LISA oraz współpracę pomiędzy odpowiednimi organami egzekwowania prawa;
  • opracowywanie, rozwój, uruchamianie i wdrażanie nowych systemów;
  • realizację projektów pilotażowych na wniosek Komisji Europejskiej;
  • gwarancję ochrony danych osobowych obywateli przechowywanych w systemach informatycznych.

Struktura i zarządzanie

Agencja eu-LISA jest niezależna pod względem prawnym i finansowym. Jej siedziba znajduje się w Tallinnie (Estonia). Zarządzanie operacyjne odbywa się w Strasburgu (Francja), zaś centrum wsparcia znajduje się w Sankt Johann im Pongau (Austria).

Strukturę administracyjną i zarządczą agencji tworzą zarząd, dyrektor wykonawczy oraz grupy doradcze w obszarze SIS II, VIS i Eurodac.

Unijny system wjazdu/wyjazdu

W 2017 r. UE przyjęła rozporządzenie (UE) 2017/2226 ustanawiające nowy system informatyczny, czyli system wjazdu/wyjazdu (EES), w celu poprawy skuteczności i efektywności kontroli na granicach zewnętrznych strefy Schengen. Zadaniem agencji eu-LISA jest rozwój systemu EES i zapewnienie zarządzania operacyjnego.

Sprawozdanie

Komisja przedstawiła swoje sprawozdanie oceniające działalność eu-LISA od czasu jej powołania. Wnioski zawarte w sprawozdaniu były ogólnie pozytywne: stwierdzono, że eu-LISA działa sprawnie, zyskuje na znaczeniu i rzetelnie zarządza kwestiami operacyjnymi SIS, VIS oraz Eurodac.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 21 listopada 2011 r. Agencja eu-LISA rozpoczęła pracę 1 grudnia 2012 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 z dnia 25 października 2011 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (Dz.U. L 286 z 1.11.2011, s. 1–17)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (UE) nr 1077/2011 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące działania Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) (COM(2017)346 final z 29.6.2017)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r. ustanawiające system wjazdu/wyjazdu (EES) w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli oraz określające warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniające konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i (UE) nr 1077/2011 (Dz.U. L 327 z 9.12.2017, s. 20–82)

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018

Top