Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Po konferencji w Paryżu: ocena skutków porozumienia klimatycznego z Paryża na walkę ze zmianą klimatu

Po konferencji w Paryżu: ocena skutków porozumienia klimatycznego z Paryża na walkę ze zmianą klimatu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji Europejskiej (COM(2016) 110 final) – skutki porozumienia klimatycznego z Paryża przyjętego w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

  • Wymienia kluczowe elementy porozumienia klimatycznego z Paryża oraz sposób ich realizacji przez Unię Europejską (UE).
  • Świecąc przykładem, Unia chce zachęcić swoich partnerów międzynarodowych do podejmowania dalszych starań na rzecz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Porozumienie klimatyczne z Paryża określa ogólny plan działań walki ze zmianami klimatu. Obejmuje on:
    • ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2oC w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5oC;
    • organizację „globalnego remanentu” co pięć lat, począwszy od 2023 r., w celu przeprowadzenia analizy dotychczasowych postępów;
    • prawne zobowiązania do przyjmowania krajowych środków łagodzących*;
    • wprowadzenie bardziej restrykcyjnych wymogów przejrzystości i odpowiedzialności na przykład w postaci wymogu przedkładania wykazów emisji gazów cieplarnianych co dwa lata;
    • zapewnienie wsparcia finansowego i wsparcia w innej postaci, mającego na celu pomoc mniej zamożnym państwom w podejmowaniu niezbędnych działań przystosowawczych*.
  • Porozumienie zostało otwarte do podpisu w dniu 22 kwietnia 2016 r. i weszło w życie dnia 4 listopada 2016 r.
  • W 2018 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikuje sprawozdanie dotyczące implikacji politycznych, jakie przyniesie realizacja celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5oC.
  • W celu realizacji porozumienia klimatycznego z Paryża UE będzie:

KONTEKST

Podczas konferencji klimatycznej w Paryżu (COP21) w grudniu 2015 r. 195 krajów przyjęło porozumienie klimatyczne z Paryża — pierwszą w historii, powszechną, wiążącą prawnie globalną umowę w sprawie zmian klimatu.

Porozumienie weszło w życie po jego ratyfikacji przez co najmniej 55 krajów, odpowiadających za co najmniej 55% globalnych emisji.

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Łagodzenie (zmiany klimatu): działania, takie jak przejście na energię odnawialną i energetykę jądrową, mające na celu przeciwdziałanie podstawowym przyczynom zmiany klimatu przez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Przystosowanie się do zmiany klimatu: działania, takie jak ochrona przed podnoszącym się poziomem mórz, mające na celu zmniejszenie ryzyka negatywnych skutków zmiany klimatu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady — Po konferencji w Paryżu: ocena skutków porozumienia klimatycznego z Paryża – komunikat towarzyszący wnioskowi dotyczącemu decyzji Rady w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej porozumienia klimatycznego z Paryża przyjętego w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COM(2016) 110 final z 2.3.2016)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016

Top