Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Przyszłość wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie

Przyszłość wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) to technologia polegająca na izolowaniu emisji dwutlenku węgla z dużych źródeł, takich jak elektrownie, sprężania ich i transportowania do bezpiecznych miejsc składowania, głęboko pod ziemią. Ma ona duży potencjał w zakresie łagodzenia zmiany klimatu. Związane z nią koszty, w szczególności wychwytywania emisji, są jednak wysokie.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie przyszłości wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Europie (COM(2013) 180 final z 27.3.2013)

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

W komunikacie Komisja Europejska podkreśla, że CCS jest kluczową technologią umożliwiającą przejście na gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. Może ona przyczynić się do pogodzenia wzrostu popytu na paliwa kopalne z potrzebą redukcji emisji gazów cieplarnianych. W komunikacie przedstawiono dotychczasowe postępy i zwrócono się o opinie zainteresowanych stron w szeregu kwestii, co ma na celu promocję szerszego i opłacalnego ekonomicznie wykorzystywania technologii w Unii Europejskiej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Na całym świecie z powodzeniem realizuje się ponad 20 projektów CCS w skali demonstracyjnej. W przypadku ośmiu z nich przeprowadzany jest kompletny proces wychwytywania, transportu i składowania. Żaden z nich nie jest realizowany na terenie UE.

W komunikacie przedstawiono przeszkody na drodze ku szerszemu zastosowaniu CCS:

  • brak ekonomicznego uzasadnienia inwestycji w CCS ze względu na niskie ceny uprawnień ETS,
  • społeczny sprzeciw wobec składowania CO2 na lądzie (więcej szczegółów można znaleźć poniżej, w części kontekst),
  • choć możliwości składowania w Europie są wystarczające, odpowiednie miejsca nie zawsze są dostępne lub nie są położone blisko emitentów CO2,
  • potrzeba współpracy międzynarodowej.

Środki finansowe na realizację projektów demonstracyjnych CCS w dużej skali można pozyskiwać z Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej oraz z programu NER300.

KONTEKST

CO2 może być składowany w różny sposób, między innymi w podziemnych zbiornikach ropy, gazu i głębokich zbiornikach solankowych lub w nienadających się do eksploatacji pokładach węgla. Składowany dwutlenek węgla nie może mieć styczności z atmosferą. Obowiązujące od 2009 r. przepisy dotyczące geologicznego składowania CO2 w postaci dyrektywy w sprawie CCS określają sposoby wyboru składowisk, ich zamykania i zarządzania nimi oraz wydawania pozwoleń w ich sprawie. Nie mogą one być obarczone poważnym ryzykiem wycieku ani nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi lub dla środowiska.

W sprawozdaniu z 2005 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stwierdził, że „wysoce prawdopodobne” jest, że właściwie wybrane i zarządzane zbiorniki geologiczne będą w stanie zatrzymywać 99% składowanego CO2 przez okres ponad 100 lat oraz, że „prawdopodobnie” będą w stanie zatrzymywać 99% CO2 przez okres dłuższy niż 1000 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015

Top