Pomoc finansowa dla Portugalii
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Decyzja wykonawcza 2011/344/UE – pomoc finansowa UE dla Portugalii
JAKIE SĄ CELE DECYZJI?
Celem niniejszej decyzji wykonawczej było zatwierdzenie dostosowawczego programu gospodarczego dla Portugalii. Uwzględniał on trzyletni pakiet finansowy obejmujący pożyczki do maksymalnej kwoty 78 mld EUR od szeregu pożyczkodawców, w tym Unii Europejskiej (UE).
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- 17 maja 2011 r. UE uznała, że potrzeby finansowe Portugalii na okres od 2011 r. do połowy 2014 r. wynoszą 78 mld EUR. Finansowanie miało być udzielone w maksymalnie 14 ratach przez:
- W czasie trwania programu z europejskiego mechanizmu stabilizacji finansowej przekazano 24,3 mld EUR, z Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej zapewniono 26 mld EUR, a MFW przyznał 26,5 mld EUR.
- Zgodnie z porozumieniem finansowym ujętym w dostosowawczym programie gospodarczym dla Portugalii od rządu tego kraju wymaga się wdrożenia:
- reform strukturalnych mających zwiększyć potencjał wzrostu, przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy i poprawić konkurencyjność;
- wiarygodnej i zrównoważonej strategii konsolidacji budżetowej z lepszą kontrolą budżetową nad partnerstwami publiczno-prywatnymi i przedsiębiorstwami będącymi własnością skarbu państwa, której celem jest doprowadzenie do obniżenia deficytu do poziomu 3 % produktu krajowego brutto do roku 2013 r.;
- strategii sektora finansowego opierającej się na dokapitalizowaniu* i delewarowaniu*.
- Program pomocy zakończył się w czerwcu 2014 r.
- Portugalia podlega obecnie unijnemu nadzorowi po zakończeniu programu. W ramach tego nadzoru Komisja Europejska, we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym:
- na podstawie regularnych wizyt kontrolnych ocenia kondycję gospodarczą, budżetową i finansową Portugalii,
- co pół roku sporządza sprawozdanie w celu monitorowania postępów oraz ustalenia, czy konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków.
- Nadzór po zakończeniu programu będzie kontynuowany do momentu, kiedy Portugalia spłaci co najmniej 75 % udzielonych jej pożyczek. Nadzór po zakończeniu programu będzie trwał do 2026 r.
OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?
Decyzja ma zastosowanie od 24 maja 2011 r.
KONTEKST
- 11 maja 2010 r. UE uzgodniła, że utworzony zostanie europejski mechanizm stabilizacji finansowej (rozporządzenie (UE) nr 407/2010). Upoważnia on Komisję do zaciągania pożyczek na rynkach finansowych oraz do udzielania z tego wpływu pożyczek krajowi będącemu beneficjentem, który wymaga pomocy finansowej.
- Po tym jak agencje ratingowe obniżyły ocenę jej wiarygodności kredytowej, Portugalia utraciła zdolność do pozyskiwania finansowania na zrównoważonym poziomie, wskutek czego 7 kwietnia 2011 r. zwróciła się o pomoc finansową UE i MFW.
- Wspomniany mechanizm został także uruchomiony w przypadku pomocy dla Irlandii i Grecji.
- Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
Dokapitalizowanie. Restrukturyzacja zadłużenia i kapitału własnego spółki w celu zwiększenia stabilności jej struktury kapitałowej.
Delewarowanie. Zmniejszanie poziomu zadłużenia poprzez zbycie aktywów.
GŁÓWNY DOKUMENT
Decyzja wykonawcza Rady 2011/344/UE z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie przyznania Portugalii pomocy finansowej Unii (Dz.U. L 159 z 17.6.2011, s. 88–92).
Kolejne zmiany decyzji wykonawczej 2011/344/UE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Rady (UE) nr 407/2010 z dnia 11 maja 2010 r. ustanawiające europejski mechanizm stabilizacji finansowej (Dz.U. L 118 z 12.5.2010, s. 1–4).
Zobacz tekst skonsolidowany
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022
Top