Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Komitet Ekonomiczno-Finansowy

Komitet Ekonomiczno-Finansowy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2012/245/UE – zmiany Statutu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Komitet Ekonomiczno-Finansowy został pierwotnie ustanowiony w 1992 r. na mocy traktatu z Maastricht. Odpowiada on za następujące zadania:

  • wydawanie opinii na prośbę Rady lub Komisji, lub z własnej inicjatywy, przedkładanych następnie tym instytucjom,
  • śledzenie sytuacji gospodarczej i finansowej krajów UE i całej Unii oraz regularne składanie Radzie i Komisji sprawozdania w tych kwestiach, w szczególności w sprawie stosunków finansowych z państwami trzecimi i instytucjami międzynarodowymi,
  • przyczynianie się do przygotowania prac unijnej Rady Ministrów do spraw gospodarczych i finansowych (znanej jako „Rada ECOFIN”) oraz wykonywanie zadań przygotowawczych i doradczych zlecanych jej przez Radę,
  • przeprowadzenie, przynajmniej raz do roku, badania sytuacji związanej z przepływem kapitału i swobody płatności wynikających ze stosowania traktatów i środków przyjętych przez Radę,
  • śledzenie sytuacji pieniężnej i finansowej oraz ogólnego systemu płatności krajów UE objętych derogacją (w odniesieniu do których Rada nie podjęła decyzji o tym, czy spełniają warunki niezbędne do przyjęcia euro), a także przedkładanie Radzie i Komisji sprawozdania na ten temat.

Skład komitetu

  • W skład komitetu wchodzą wyżsi urzędnicy administracji krajowych i banków centralnych, EBC oraz Komisja. Każdy kraj UE będący członkiem komitetu wyznacza 2 reprezentantów (1 z ramienia krajowej służby publicznej i 1 z ramienia krajowego banku centralnego) oraz 2 zastępców członków. Z ramienia Komisji i EBC delegowanych jest po 2 pełnoprawnych członków oraz po 2 zastępców członków.
  • W zależności od zagadnień ujętych w porządku obrad Rady ECOFIN, Komitet Ekonomiczno-Finansowy spotyka się w dwóch składach, tj. z udziałem lub bez udziału członków delegowanych przez krajowe banki centralne.
  • Komitet odbywa także zebrania w składzie strefy euro, jako tzw. Grupa Robocza Eurogrupy. W takich obradach biorą udział jedynie kraje należące do strefy euro wraz z Komisją i EBC, aby przygotować prace Eurogrupy. Przedstawiciele krajowych banków centralnych nie są wtedy obecni.
  • Przewodniczącego Komitetu wybiera się spośród jego członków, będących przedstawicielami administracji krajowych, na okres 2 lat z możliwością odnowienia mandatu. Przewodniczącego w jego obowiązkach wspiera Sekretariat, którego zadaniem jest także wspieranie prac Komitetu Polityki Gospodarczej oraz Eurogrupy.

Działalność komitetu

Opinie i sprawozdania Komitetu Ekonomiczno-Finansowego są zwyczajowo przyjmowane na zasadzie konsensusu albo w trakcie obrad, albo w procedurze pisemnej. W trakcie głosowania każdy pełnoprawny członek (lub, w przypadku jego nieobecności, jego zastępca) ma prawo głosu. Jeśli opinia Komitetu dotyczy sprawy, w której decyzję podejmie Rada ECOFIN, przedstawiciele krajowych banków centralnych oraz Komisji nie biorą udziału w głosowaniu.

Grupy robocze i podkomisje

W maju 2013 r. powołano grupę ekspertów wysokiego szczebla, której zadaniem jest przedkładanie rekomendacji w sprawach rosnącego dostępu MŚP do rynków kapitałowych oraz długoterminowej infrastruktury finansowania w Europie. W ramach Komitetu Ekonomiczno-Finansowego funkcjonują także podkomisje i grupy robocze, co umożliwia prowadzenie stałych i doraźnych prac nad szerokim zakresem zagadnień, wśród których znajdują się:

  • unijne rynki długów państwowych (tj. rynki papierów wartościowych, obligacji itp., emitowanych przez rządy w celu finansowania zaciąganych przez nie pożyczek),
  • stabilność finansowa i zagadnienia związane z usługami finansowymi (takie jak zmiany w sektorze ubezpieczeń i w sektorze funduszy emerytalnych),
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy i zagadnienia z nim związane,
  • obieg monet euro i ich emisja, oraz
  • dane statystyczne.

OD KIEDY NINIEJSZA DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Ma ona zastosowanie od 9 maja 2012 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2012/245/UE z dnia 26 kwietnia 2012 r. w sprawie zmiany Statutu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego (Dz.U. L 121 z 8.5.2012, s. 22–24)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 98/743/WE z dnia 21 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych przepisów dotyczących składu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego (Dz.U. L 358 z 31.12.1998, s. 109–110)

Decyzja Rady 1999/8/WE z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie przyjęcia Statutu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego (Dz.U. L 5 z 9.1.1999, s. 71)

Kolejne zmiany do decyzji 1999/8/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017

Top