EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Propagowanie demokracji i praw człowieka w państwach spoza UE (2014-2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Propagowanie demokracji i praw człowieka w państwach spoza UE (2014-2020)

Rozporządzenie ustanawia instrument finansowy na rzecz propagowania i wspierania demokracji i praw człowieka na świecie, umożliwiając udzielanie pomocy niezależnie od zgody rządów odnośnych państw.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 235/2014 ustanawiające instrument finansowy na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie

STRESZCZENIE

Głównym celem Europejskiego Instrumentu na rzecz Wspierania Demokracji i Praw Człowieka (EIDHR) jest zapewnianie wsparcia na rzecz rozwijania i umacniania demokracji w państwach spoza Unii Europejskiej (UE) oraz przestrzegania praw podstawowych.

Niniejszy instrument UE został skonstruowany w taki sposób, aby stanowić uzupełnienie innych środków UE propagujących demokrację i prawa człowieka (takich jak dialog polityczny lub różne instrumenty współpracy finansowej i technicznej).

WSPARCIE OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA NA ŚWIECIE

EIDHR będzie wspierać między innymi:

  • umacnianie demokracji przedstawicielskiej, propagowanie pluralizmu politycznego, swobodę wyrażania opinii i dostępu do internetu,
  • propagowanie praw człowieka i podstawowych wolności zgodnie z Powszechną deklaracją praw człowieka (tj. zniesienie kary śmierci, zapobieganie torturom czy wspieranie wolności słowa, religii lub wyznania),
  • ochronę obrońców praw człowieka oraz udzielanie im pomocy,
  • większe eksponowanie kwestii grup szczególnie wrażliwych (grupy narodowe, etniczne, religijne, językowe i mniejszości seksualne) z naciskiem na prawa kobiet i dzieci,
  • umacnianie społeczeństwa obywatelskiego tj. uczestnictwa obywateli, w tym współpracy z władzami lokalnymi i właściwymi instytucjami państwowymi,
  • unijne misje obserwacji wyborów (EOM) - realizowanie ich zaleceń oraz usprawnianie procesów demokratycznych i wyborczych.

ELASTYCZNE PODEJŚCIE DO REAGOWANIA NA SYTUACJE NIEBEZPIECZNE

EIDHR będzie w większym stopniu skupiać się na sytuacjach kryzysowych, które szczególnie zagrażają prawom człowieka i podstawowym wolnościom. W ramach instrumentu możliwa będzie bardziej elastyczna i terminowa reakcja przy wykorzystaniu specjalnych mechanizmów finansowania, takich jak bezpośrednie dotacje w przypadku, gdy zaproszenie do składania wniosków jest niemożliwe ze względu na niekorzystny dla obywateli klimat polityczny (związany na przykład z ryzykiem zastraszania lub odwetu).

UE musi też zagwarantować najbardziej skuteczne wykorzystanie dostępnych zasobów w celu optymalizacji wpływu prowadzonych przez nią działań na szczeblu lokalnym.

KLUCZOWA ROLA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

EIDHR pozwoli UE na prowadzenie wsparcia na rzecz rozwoju dobrze prosperujących społeczeństw obywatelskich w ich szczególnej roli głównych podmiotów przynoszących pozytywne zmiany w zakresie praw człowieka i demokracji w odnośnych państwach.

BUDŻET I IMPLEMENTACJA

Budżet przyznany dla EIDHR na lata 2014-2020 wynosi 1,333 mld euro. Większość zasad i procedur dotyczących wdrażania niniejszego programu zawarto w rozporządzeniu (UE) nr 236/2014 - rozporządzeniu przekrojowym, które dostosowuje i upraszcza implementację wszystkich unijnych instrumentów zewnętrznych.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 235/2014

1.1.2014

-

Dz.U. L 77 z 15.3.2014

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014

Top