EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sposoby realizowania przez Unię Europejską budżetu na 2014 r.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Sposoby realizowania przez Unię Europejską budżetu na 2014 r.

Budżet Unii Europejskiej wspiera wdrażanie polityk UE w wielu obszarach, takich jak zatrudnienie, rozwój regionalny, badania i edukacja, środowisko, pomoc humanitarna i wsparcie krajów rozwijających się.

AKT

Ostateczne przyjęcie budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2014 (2014/67/UE, Euratom)

STRESZCZENIE

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA BUDŻETU UE

Budżet Unii Europejskiej wspiera wdrażanie polityk UE w wielu obszarach, takich jak zatrudnienie, rozwój regionalny, badania i edukacja, środowisko, pomoc humanitarna i wsparcie krajów rozwijających się.

W celu finansowania projektów w powyższych obszarach, budżet UE określany jest w oparciu o wieloletnie ramy finansowe (WRF) obejmujące okres siedmiu lat. Budżet na 2014 r. jest pierwszy w ramach WRF na lata 2014-2020.

KLUCZOWE PRIORYTETY

Budżet UE jest kluczowym narzędziem umożliwiającym inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu i solidarności między krajami i regionami UE. W tym względzie budżet UE na 2014 r. będzie skoncentrowany na wzroście gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy z naciskiem na bezrobocie wśród osób młodych.

W ramach wartości granicznych WRF na lata 2014-2020 (środki na zobowiązania w kwocie 960 mld euro (patrz poniżej) na okres siedmiu lat według cen z 2011 r.) budżet na 2014 r. wynosi około 143 mld euro w środkach na zobowiązania (ceny bieżące).

Niniejszy budżet został podzielony ze względu na obszary w następujący sposób (zobowiązania, bieżące ceny):

  • 1.

    Inteligentny wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu: 44,9% - 63,986 mld euro w tym:

    • Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia: 11,6% - 16,484 mld euro,
    • Spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna: 33,3% - 47,502 mld euro.
  • 2.

    Trwały wzrost gospodarczy: Zasoby naturalne: 41,6% - 59,267 mld euro (z czego 43,778 mld euro przeznaczonych na wydatki związane z rynkiem i dopłaty bezpośrednie dla rolników).

  • 3.

    Bezpieczeństwo i obywatelstwo: 1,5% - 2,172 mld euro.

  • 4.

    Globalny wymiar Europy: 5,8% - 8,325 mld euro.

  • 5.

    Administracja: 5,9% - 8,405 mld euro (głównie na wydatki ponoszone przez instytucje UE).

Na co przeznaczane są środki?

  • Wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy na rzecz walki z bezrobociem, rozwijanie zasobów ludzkich i promocję integracji na rynku pracy. Do powyższych celów wykorzystywany jest w głównej mierze Europejski Fundusz Społeczny (EFS),
  • Rozwój regionalny w większości finansowany za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Funduszu Spójności (FS) w celu wzmacniania gospodarczej i społecznej spójności w UE i zmniejszenia dysproporcji w poziomach rozwoju regionów UE,
  • Rozwój obszarów wiejskich i działania na rzecz ochrony środowiska finansowane głównie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) na realizację działań rolno-środowiskowych i modernizację mienia rolnego,
  • Rolnictwo finansowane przy pomocy Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) - jednego z narzędzi wspólnej polityki rolnej UE. Większość wydatków pochłaniają wypłaty dla rolników UE,
  • Stosunki zewnętrzne i pomoc humanitarna na rzecz wsparcia i promocji współpracy gospodarczej z krajami Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) oraz krajami śródziemnomorskimi,
  • Inne konkretne polityki, takie jak badania w ramach programu„Horyzont 2020” , Erasmus+ na rzecz mobilności młodych osób oraz działań skoncentrowanych na małych i średnich przedsiębiorstwach (COSME). Opracowywane są też specjalne środki na rzecz tworzenia nowych możliwości dla bezrobotnych młodych osób (Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych).

OKRES WYKONANIA BUDŻETU UE NA 2014 R.

Od 1.1.2014 r. do 31.12.2014 r.

KONTEKST

Budżet UE odpowiada około 1% bogactwa gospodarczego UE (dochód narodowy brutto - DNB). Każdego roku, w granicach określonych w WRF, Komisja przygotowuje propozycję budżetu, który przyjmowany jest przez Parlament Europejski i Radę UE.

KLUCZOWA TERMINOLOGIA

  • Środki na zobowiązania: dane liczbowe w danym roku budżetowym obejmujące środki zadeklarowane na programy UE na okres kilku lat, ale niekonieczne wypłacane w danym roku budżetowym.
  • Środki na płatności: środki przewidziane na wypłaty w danym roku budżetowym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej DG ds. Budżetu i w glosariuszu budżetowym Komisji.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

2014/67/UE, Euratom

1.1.2014

-

Dz.U. L 51 z 20.2.2014, s. 1-1982

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015

Top