Światowy Szczyt Humanitarny: wzmacnianie działań humanitarnych
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
COM(2015) 419 final: Globalne partnerstwo na rzecz skutecznych działań humanitarnych opartych na przyjętych zasadach
STRESZCZENIE
JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?
-
Niniejszy komunikat przedstawia strategię i konkretne zalecenia UE na rzecz przekształcenia działań humanitarnych w ramach przygotowań do Światowego Szczytu Humanitarnego w roku 2016.
-
Głównym założeniem w tym zakresie jest budowanie i umacnianie partnerstw na całym świecie w celu propagowania zasad humanitarnych takich jak ratowanie życia, zapobieganie i przynoszenie ulgi w cierpieniu oraz zachowanie godności.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
W ramach strategii istnieją 2 ogólne priorytety:
-
1.
działania humanitarne oparte na przyjętych zasadach oraz
-
2.
skuteczne działania humanitarne.
W ramach tych priorytetów wyszczególnia się 7 obszarów działań.
Obszary działań w ramach pierwszego priorytetu:
-
Potwierdzenie wartości humanitarnych :
-
godność, uczciwość i solidarność, a także zasady humanitarne,
-
zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa humanitarnego, oraz
-
zobowiązanie do prowadzenia działań humanitarnych niezależnych od sytuacji politycznej.
-
Zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej: rządy i organizacje humanitarne powinny zwiększyć dostępność pomocy humanitarnej w obszarach dotkniętych kryzysem.
-
Stawianie ochrony w centrum działań humanitarnych: kryzysy humanitarne często sprawiają, że dotknięte nim społeczności narażone są na wykorzystywanie i złe traktowanie, dlatego też należy systematycznie integrować ochronę do działań humanitarnych.
Obszary działań w ramach drugiego priorytetu:
-
Globalne partnerstwo dotyczące podstaw skuteczności pomocy humanitarnej: stworzenie wspólnych ram oceny potrzeb, jakości, wyników i odpowiedzialności.
-
Pomocniczość i solidarność: tworzenie partnerstw pomiędzy podmiotami lokalnymi, krajowymi, regionalnymi i międzynarodowymi może pomóc w zwiększaniu interakcji oraz interoperacyjności w celu zmniejszenia luk i ograniczenia nakładania się działań.
-
Odpowiednie finansowanie:
-
zapewnienie, że każde euro w ramach pomocy wydawane było w jak najskuteczniejszy sposób,
-
poszerzenie bazy darczyńców.
-
Współpraca z partnerami w dziedzinie rozwoju: pomoc humanitarna i pomoc rozwojowa powinny być bardziej zacieśnione w celu lepszego przewidywania, przygotowania się i reakcji na kryzysy humanitarne.
KONTEKST
Na przestrzeni ostatnich 25 lat miał miejsce wzrost liczby kryzysów humanitarnych na niespotykaną wcześniej skalę. Kryzysy te, w tym konflikty, klęski żywiołowe, a także niestabilność społeczna i ekonomiczna, dotykają blisko 80 mln ludzi. Jednocześnie obecne finansowanie i świadczone wsparcie nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na pomoc humanitarną.
Sekretarz Generalny ONZ wezwał zainteresowane kraje do zorganizowania Światowego Szczytu Humanitarnego w celu zajęcia się tymi niepokojąco rosnącymi problemami. Szczyt odbędzie się w dniach 23–24 maja 2016 r. w Stambule. Jako światowy lider w wysiłkach na rzecz pomocy humanitarnej, UE ma na tym szczycie odegrać kluczową rolę.
AKT
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – W kierunku Światowego Szczytu Humanitarnego: globalne partnerstwo na rzecz skutecznych działań humanitarnych opartych na przyjętych zasadach (COM(2015) 419 final z 2.9.2015)
Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015
Top