Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

TAIEX (instrument pomocy technicznej i wymiany informacji)

TAIEX (instrument pomocy technicznej i wymiany informacji)

TAIEX oraz Partnerstwo stanowią instrumenty rozwoju instytucjonalnego w UE, zarządzane przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia (DG NEAR).

TAIEX ma na celu zapewnianie krótkoterminowego wsparcia organom administracji publicznej w wyjątkowym trybie wzajemnego wsparcia. Eksperci TAIEX działający jako wolontariusze z administracji publicznej państw członkowskich UE dzielą się doświadczeniem z innymi członkami administracji publicznej odnośnie do stosowania prawa unijnego.

Na przykład, TAIEX stanowi połączenie następujących elementów:

  • centralnych administracji publicznych,
  • organów ścigania oraz organów sądowych,
  • parlamentów oraz urzędników państwowych,
  • przedstawicieli partnerów społecznych, związków zawodowych oraz stowarzyszeń pracodawców.

Trzy główne formy wsparcia są następujące:

  • warsztaty,
  • misje eksperckie,
  • wizyty studyjne.

Forma, długość i inne szczegóły każdej misji wsparcia są dostosowane do potrzeb jej beneficjenta.

Od lata 2020 r. wsparcie TAIEX dostępne jest również we w pełni cyfrowej formie. Dzięki temu instrument ten może wspierać państwa partnerskie w radzeniu sobie z następstwami pandemii COVID-19, jak również w realizowaniu strategii odbudowy po pandemii. Połączenie rozwiązań cyfrowych i tradycyjnych sprawia, że instrument ten jest elastyczny i odporny, można go szybko zastosować w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.

Wsparcie TAIEX dostępne jest dla:

  • państw kandydujących i potencjalnych kandydatów do członkostwa w UE: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo*, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia oraz Turcja,
  • tureckiej wspólnoty w północnej części Cypru,
  • Europejskiej polityki sąsiedztwa: Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Egipt, Gruzja, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Mołdawia, Maroko, Palestyna**, Syria, Tunezja i Ukraina,
  • państw i terytoriów objętych wpływami Dyrekcji Generalnej Komisji ds. Partnerstw Międzynarodowych,
  • wszystkich państw objętych Instrumentem Partnerstwa (co do zasady państw uprzemysłowionych oraz innych państw o wysokim i średnim dochodzie, z całego świata),
  • państw UE w kontekście współpracy administracyjnej z Dyrekcją Generalną Komisji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Dyrekcją Generalną Komisji ds. Środowiska oraz Dyrekcją Generalną Komisji ds. Wspierania Reform Strukturalnych.

Uzupełnieniem instrumentu TAIEX jest długoterminowy instrument na rzecz wsparcia rozwoju instytucjonalnego, jakim jest współpraca partnerska. Ma ona charakter długoterminowy i dotyczy kwestii praktycznych.

TAIEX funkcjonuje od 1996 r. W jego ramach każdego roku organizuje się ponad 1000 wymian partnerskich.

*Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244(1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
**Użycie tej nazwy nie powinno być utożsamiane z uznaniem państwa Palestyny i nie wpływa na indywidualne stanowiska państw członkowskich UE w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ:

Top