Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Współpraca naukowa i techniczna z Jordanią

Współpraca naukowa i techniczna z Jordanią

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Umowa między UE a Jordanią o współpracy naukowo-technicznej

Decyzja 2011/348/WE w sprawie podpisania w imieniu Wspólnoty i tymczasowego stosowania Umowy między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim o współpracy naukowo-technicznej

Decyzja Rady 2011/343/UE w sprawie zawarcia Umowy o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim

Protokół do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, oraz Jordańskim Królestwem Haszymidzkim, z drugiej strony, w sprawie umowy ramowej między Unią Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim dotyczącej ogólnych zasad udziału Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego w programach unijnych

JAKIE SĄ CELE UMOWY, DECYZJI I PROTOKOŁU?

  • Umowa ustanawia formalną strukturę i ogólne zasady współpracy w zakresie badań naukowych i technologicznych między Wspólnotą Europejską, obecnie Unią Europejską (UE), a Jordanią, mające na celu zachęcanie, rozwijanie i ułatwianie wspólnych działań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w dziedzinie nauki i technologii.
  • Decyzja Rady 2011/348/WE zatwierdza podpisanie i tymczasowe stosowanie umowy między UE a Jordanią o współpracy naukowo-technicznej.
  • Decyzja 2011/343/UE potwierdza zawarcie umowy.
  • Mając na uwadze poparcie Rady Unii Europejskiej dla podejścia Komisji Europejskiej, by umożliwić krajom partnerskim objętym europejską polityką sąsiedztwa członkostwo w agencjach i udział w programach UE na podstawie ich kompetencji i w przypadkach, gdy zezwalają na to odpowiednie podstawy prawne, protokół określa szczegółowe zasady i warunki, w tym wkład finansowy oraz procedury sprawozdawcze i ewaluacyjne, mające zastosowanie do udziału Jordanii w każdym konkretnym programie UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Strony zobowiązują się do sprzyjania, rozwijania i ułatwiania działalności w obszarach nauki i technologii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania dla UE i Jordanii. Działalność w ramach umowy jest prowadzona w oparciu o następujące zasady:

  • popierania społeczeństwa opartego na wiedzy dla korzyści rozwoju gospodarczego i społecznego stron;
  • wspólnej korzyści opartej o całkowitą równowagę;
  • wzajemnego dostępu do działań w ramach programów i projektów badawczych podjętych przez każdą ze stron;
  • szybkiej wymiany informacji;
  • wymiany i ochrony praw własności intelektualnej;
  • udziału i finansowania zgodnego z odpowiednimi przepisami stron.

Współpraca

Podmioty prawne* mające siedzibę w Jordanii mogą uczestniczyć w pośrednich działaniach opartych na współpracy w ramach unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji („Horyzont Europa”) zgodnie z jego zasadami i warunkami.

Podmioty prawne zarejestrowane w Unii Europejskiej mogą uczestniczyć w projektach badawczych Jordanii w dziedzinach odpowiadających obszarom objętym programem ramowym na tych samych warunkach, które mają zastosowanie wobec jordańskich podmiotów prawnych.

Współpraca podlega warunkom ustanowionym przez lub przywołanym w załączniku I do umowy. Zasady alokacji praw własności intelektualnej zostały określone w załączniku II.

Wspólne działania mogą przybierać na przykład następujące formy:

  • regularny dialog polityczny w dziedzinie badań naukowych,
  • wymiana informacji naukowych i technicznych,
  • wymiana pracowników naukowych, inżynierów i techników,
  • wymiana sprzętu, materiałów i testów,
  • szkolenia w zakresie badań i rozwoju technologicznego;
  • udział ekspertów obu stron w tematycznych seminariach, sympozjach i warsztatach roboczych;
  • wzajemny dostęp do informacji naukowych i technicznych mających znaczenie dla tej współpracy;
  • wszelkie inne ustalenia przyjęte przez Wspólny Komitet Współpracy Naukowo-Technicznej między UE i Jordanią, który zarządza realizacją umowy.

Ponadto władze jordańskie i Komisja Europejska zobowiązują się do wymiany informacji na temat aktualnych programów i nowych możliwości współpracy.

UE i Jordania zgadzają się na umożliwienie na podstawie własnego ustawodawstwa swobodnego przepływu oraz pobytu na swoich terytoriach pracowników naukowych, a także przepływu towarów przeznaczonych do wykorzystania w tych dziedzinach.

Na mocy protokołu Jordania musi wnosić wkład finansowy do budżetu ogólnego UE proporcjonalnie do konkretnych programów, w których uczestniczy. Protokół ustaleń między Komisją a władzami Jordanii określa szczegółowe zasady i warunki, w szczególności wkład finansowy oraz procedury sprawozdawczości i oceny, dotyczące udziału Jordanii w każdym programie.

Jordania uczestniczy w inicjatywie Partnerstwo na rzecz badań i innowacji w regionie Morza Śródziemnego (PRIMA), ustanowionej na mocy decyzji (UE) 2017/1324 (zob. streszczenie). Celem inicjatywy PRIMA jest łączenie wiedzy i zasobów finansowych UE oraz państw uczestniczących z myślą o budowaniu potencjału w zakresie badań i innowacji oraz rozwijaniu wiedzy i wspólnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów wodnych i rolno-spożywczych w regionie Morza Śródziemnego. Łączny wkład finansowy UE z programu ramowego „Horyzont 2020” w inicjatywę PRIMA wynosi maksymalnie 220 milionów euro.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie w dniu 29 marca 2011 roku i była tymczasowo stosowana od dnia jej podpisania – 30 listopada 2009 roku.

KONTEKST

Jordania jest jednym z państw objętych europejską polityką sąsiedztwa.

W 2002 roku w życie wszedł Układ eurośródziemnomorski (zob. streszczenie) ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim z drugiej.

Więcej informacji:

Więcej informacji na temat współpracy z Jordanią w zakresie badań naukowych i rozwoju:

KLUCZOWE POJĘCIA

Podmioty prawne. Osoby fizyczne lub osoby prawne utworzone zgodnie z prawem miejsca ich siedziby, prawem unijnym lub prawem międzynarodowym, posiadające osobowość prawną oraz uprawnione do bycia podmiotami wszelkich praw i obowiązków.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim o współpracy naukowo-technicznej (Dz.U. L 159 z 17.6.2011, s. 108–114).

Decyzja Rady z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie zawarcia Umowy o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim (2011/343/UE) (Dz.U. L 159 z 17.6.2011, s. 1).

Decyzja Rady z dnia 10 listopada 2009 r. w sprawie podpisania w imieniu Wspólnoty i tymczasowego stosowania Umowy między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim o współpracy naukowo-technicznej (2011/348/WE) (Dz.U. L 159 z 17.6.2011, s. 107).

Protokół do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, oraz Jordańskim Królestwem Haszymidzkim, z drugiej strony, w sprawie umowy ramowej między Unią Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim dotyczącej ogólnych zasad udziału Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego w programach unijnych (Dz.U. L 117 z 27.4.2013, s. 2–5).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1324 z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie uczestnictwa Unii w partnerstwie w dziedzinie badań i innowacji w regionie Morza Śródziemnego (PRIMA) podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich (Dz.U. L 185 z 18.7.2017, s. 1–15).

Informacja dotycząca wejścia w życie Umowy między Wspólnotą Europejską a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim o współpracy naukowo-technicznej (Dz.U. L 116 z 28.4.2012, s. 1).

Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Jordańskim Królestwem Haszymidzkim, z drugiej strony – Protokół 1 dotyczący ustaleń stosowanych w przywozie do Wspólnoty produktów rolnych pochodzących z Jordanii – Protokół 2 dotyczący ustaleń stosowanych w przywozie do Jordanii produktów rolnych pochodzących ze Wspólnoty – Protokół 3 dotyczący definicji pojęcia „produktów pochodzących” i metod współpracy administracyjnej – Protokół 4 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi w sprawach celnych – Akt końcowy (Dz.U. L 129 z 15.5.2002, s. 3–176).

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024

Top