Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczeństwo na morzu: Komitet ds. Bezpiecznych Mórz

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Bezpieczeństwo na morzu: Komitet ds. Bezpiecznych Mórz

Niniejsze rozporządzenie ustanawia Komitet ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki (COSS). Wspomaga on Komisję Europejską i doradza jej w sprawach wdrażania unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na morzu, zapobiegania zanieczyszczeniom, a także warunków życia i pracy załóg na statku.

AKT

Rozporządzenie (WE) nr 2099/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. ustanawiające Komitet ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniu Morza przez Statki (COSS) i zmieniające rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniom morza przez statki

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

Ustanawia ono Komitet COSS, w skład którego wchodzą przedstawiciele państw członkowskich UE. Jego pracom przewodniczy Komisja. Rolą Komitetu jest terminowa aktualizacja i wprowadzanie zmian do morskich przepisów UE. Centralizuje on prace wykonywane uprzednio przez szereg komitetów, utworzonych zgodnie z innymi przepisami UE w tej dziedzinie.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Działania COSS obejmują szeroki wachlarz aspektów regulowanych przez morskie przepisy UE, takich jak:

  • portowe urządzenia odbiorcze (miejsca odbioru odpadów ze statków i pozostałości po ładunku) mające na celu ograniczenie zrzutów do morza, co zapobiega jego zanieczyszczaniu,
  • wyposażenie statków: bezpieczeństwo produktów, jak i usług, na potrzeby budowy, przebudowy i konserwacji statków (morskich i śródlądowych) oraz konstrukcji morskich, takich jak platformy wiertnicze,
  • statki pasażerskie, bezpieczeństwo promów i statków wycieczkowych oraz warunki życia załóg na statku,
  • minimalny poziom szkolenia marynarzy.

Przepisy międzynarodowe

Wiele zmian w prawie morskim UE powodowanych jest zmianami uzgodnionymi w ramach organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowa Organizacja Morska czy Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Procedura kontroli zgodności

Kraje UE i Komisja współpracują ze sobą i koordynują swoje działania w celu określenia wspólnego stanowiska UE, co ma wykluczyć sprzeczności prawa morskiego UE z porozumieniami osiągniętymi na szczeblu międzynarodowym.

Procedura kontroli zgodności pozwala COSS na analizę wszelkich poprawek do konwencji lub rezolucji przyjętych na szczeblu międzynarodowym, które mogłyby mieć wpływ na obniżenie unijnych standardów. Nadzwyczajne posiedzenie COSS może zostać zwołane na wniosek Komisji lub jednego z krajów UE, jeśli wymagana jest analiza odnośnych poprawek lub wydanie opinii na temat odpowiednich środków UE.

Zapobiegawczo i w stosownych wypadkach Komisja może wezwać kraje UE do zawieszenia lub opóźnienia planów włączenia lub stosowania odnośnej zmiany na szczeblu międzynarodowym.

Uprawnienia Komitetu COSS

Działania COSS przyspieszają i ułatwiają włączanie międzynarodowych przepisów do prawa UE, co umożliwia bezpośrednie stosowanie poprawek do tych przepisów, po uprzednim objęciu ich kontrolą zgodności.

Rozporządzenie (UE) nr 182/2011 ustanawia przepisy i zasady dotyczące uprawnień wykonawczych (komitologii) Komisji Europejskiej. COSS pozwala krajom UE kontrolować wykonywanie uprawnień wykonawczych nadanych Komisji na mocy szeregu dyrektyw i rozporządzeń przyjętych w dziedzinie prawa morskiego UE.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Od 19 grudnia 2002 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej.

ODNIESIENIA

Akt

Data wejścia w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (WE) nr 2099/2002

19.12.2002

19.12.2002

Dz.U. L 324 z 29.11.2002, s. 1-5

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015

Top