Etykietowanie wołowiny i cielęciny
STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:
Rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
- Rozporządzenie określa obowiązujące w Unii Europejskiej (UE) zasady dotyczące etykietowania wołowiny oraz produktów z wołowiny.
- Przepisy, obejmujące też obowiązkowe znakowanie, stworzono w celu umożliwienia śledzenia wołowiny i cielęciny na każdym etapie łańcucha żywnościowego.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Oznakowanie mięsa wołowego i cielęcego sprzedawanego na terytorium Unii Europejskiej musi zawierać następujące informacje: kod identyfikacyjny pozwalający na określenie jego pochodzenia, informacje na temat miejsca uboju (numer zatwierdzenia ubojni), a także miejsca podziału na tusze (numer zatwierdzenia masarni, w której dokonano podziału mięsa na tusze lub grupy tusz).
- Od 1 stycznia 2002 roku etykieta musi również zawierać informacje na temat państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, w którym dane zwierzę się urodziło, w którym odbywała się hodowla oraz w którym doszło do uboju.
- Etykiety mogą zawierać dodatkowe informacje udzielane dobrowolnie na temat sprzedawanego mięsa. Wszelkie informacje muszą być przekazywane w formie zrozumiałej dla konsumentów oraz zgodnej z przepisami dotyczącymi znakowania żywności, w szczególności z rozporządzeniem (UE) 1169/2011 (zob. streszczenie).
- Państwa członkowskie są odpowiedzialne za zapewnienie zgodności z postanowieniami rozporządzenia na swoim terytorium. Wszelkie kary nakładane na operatorów oraz podmioty wprowadzające na rynek mięso wołowe muszą być skuteczne, proporcjonalne oraz odstraszające. W sytuacjach, w których operatorzy oraz podmioty wprowadzające na rynek mięso wołowe zastosowały oznaczenia niezgodne z przepisami rozporządzenia, państwa członkowskie mogą oczekiwać usunięcia takiego mięsa z rynku zgodnie z zasadą proporcjonalności.
- W porozumieniu z odpowiednimi władzami, eksperci Komisji Europejskiej są uprawnieni do:
- weryfikacji przestrzegania przepisów rozporządzenia przez poszczególne państwa członkowskie;
- przeprowadzania kontroli na miejscu w celu sprawdzenia, czy kontrole są przeprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Ma ono zastosowanie od 14 sierpnia 2000 r.
KONTEKST
Zasady i przepisy dotyczące identyfikacji oraz rejestracji bydła zostały uwzględnione w ramach tego rozporządzenia. Obecnie znajdują się w rozporządzeniu (UE) 2016/429 (unijnym „prawie o zdrowiu zwierząt” – streszczenie) oraz rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/2035 które uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 820/97 (Dz.U. L 204 z 11.8.2000, s. 1–10).
Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1825/2000 z dnia 25 sierpnia 2000 r. określające szczegółowe przepisy stosowania rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny (Dz.U. L 216 z 26.8.2000, s. 8–-12)
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022
Top