This document is an excerpt from the EUR-Lex website
European Legislation Identifier (ELI)
Europejski identyfikator prawodawstwa (ELI)
Europejski identyfikator prawodawstwa (ELI)
Europejski identyfikator prawodawstwa (ELI)
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Konkluzje Rady zalecające wprowadzenie europejskiego identyfikatora prawodawstwa (ELI)
JAKIE SĄ CELE KONKLUZJI?
Prawodawstwo jest powszechnie dostępne w internecie i udostępniane w rozmaitych formatach cyfrowych. Poszczególne systemy prawne różnią się jednak od siebie pod względem sposobu porządkowania i klasyfikowania informacji prawnych. W konkluzjach odniesiono się do tej kwestii poprzez zarekomendowanie europejskiego identyfikatora prawodawstwa (ELI) – inicjatywy pozwalającej zapewnić, że obywatele i prawnicy praktycy będą mieli lepszy dostęp do informacji na temat prawodawstwa, czy to na poziomie regionalnym, czy też krajowym lub unijnym.
ELI ułatwia dostęp do tych informacji i ich udostępnianie, przez co przyczynia się do stworzenia w Unii wspólnej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
W konkluzjach wezwano państwa UE do wdrożenia systemu ELI, dzięki któremu informacje na temat prawodawstwa unijnego i krajowego będą opisane w sposób zharmonizowany niezależnie od systemu prawnego. Ułatwi to obywatelom i użytkownikom profesjonalnym wyszukiwanie informacji na temat prawodawstwa, dostęp do nich oraz ich ponowne wykorzystywanie.
Jak działa ELI?
ELI wykorzystuje:
System ELI został opracowany z myślą o unormowaniu obrotu prawnego w celu propagowania wymiany i zwiększenia interoperacyjności systemów informacji prawnych na szczeblu unijnym i krajowym przy uwzględnieniu specyfiki systemów prawnych poszczególnych krajów.
Co muszą zrobić państwa UE, aby wdrożyć ELI?
Wdrożenie ELI jest opcjonalne, dobrowolne i stopniowe. Aby wdrożyć ELI, organy publikacji prawodawstwa:
Podmioty wdrażające ELI zachęca się do wyznaczenia krajowego koordynatora ELI oraz do wymiany informacji na temat poszczególnych wdrożeń ELI. Informacje te są publicznie dostępne na stronie internetowej dotyczącej ELI, która jest częścią portalu EUR-Lex: http://eurlex.europa.eu/eli.
Konkluzje Rady z 2017 r.
W listopadzie 2017 r. Rada przyjęła nowy zbiór konkluzji dotyczących ELI, który jest oparty o konkluzje z 2012 r.
Konkluzje stanowią sprawozdanie z postępów dotyczących realizacji inicjatywy ELI:
W konkluzjach wezwano Grupę Roboczą Rady ds. e-Prawa do podjęcia szeregu działań mających na celu rozwijanie systemu ELI. W szczególności zaapelowano zaś:
W załączniku wskazano główne elementy informacji i odniesień:
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Konkluzje Rady zalecające wprowadzenie europejskiego identyfikatora prawodawstwa (European Legislation Identifier – ELI) (Dz.U. C 325 z 26.10.2012, s. 3–11)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Konkluzje Rady z dnia 6 listopada 2017 r. w sprawie europejskiego identyfikatora prawodawstwa (Dz.U. C 441 z 22.12.2017, s. 8–12)
Decyzja Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji, Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 26 czerwca 2009 r. w sprawie organizacji i działania Urzędu Publikacji Unii Europejskiej (2009/496/WE, Euratom) (Dz.U. 168 z 30.6.2009, s. 41–47)
Kolejne zmiany decyzji 2009/496/WE, Euratom zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018