Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Walka z wylesianiem

Walka z wylesianiem

Lasy zagrożone są wylesianiem i degradacją. Ochrona lasów jest skutecznym środkiem walki z globalnym ociepleniem i utratą cennych usług ekosystemowych.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów w sprawie podjęcia wyzwań związanych z wylesianiem i degradacją lasów w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej (KOM(2008) 645 wersja ostateczna z 17.10.2008)

STRESZCZENIE

Lasy zagrożone są wylesianiem i degradacją. Ochrona lasów jest skutecznym środkiem walki z globalnym ociepleniem i utratą cennych usług ekosystemowych.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

W dokumencie tym Komisja Europejska określa kierunki działań Unii Europejskiej (UE) w odpowiedzi na proces wylesiania, zachęca zainteresowane strony do wniesienia swojego wkładu oraz przedstawia cel sprawnego rozpoczęcia początkowych działań, aby stworzyć fundamenty globalnej odpowiedzi na proces wylesiania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • UE wzywa do zatrzymania utraty powierzchni terenów zalesionych na świecie (tj. przekształcania się państw leśnych na państwa nieleśne) najpóźniej do 2030 r. oraz do ograniczenia wylesiania lasów tropikalnych o 50% do 2020 r. w porównaniu do obecnych poziomów.
  • Według UE walka z wylesianiem powinna zostać podjęta na kilku poziomach. Poziomy te obejmują wzmacnianie struktur zarządzania lasami na szczeblu krajowym i lokalnym, poprawę mechanizmów monitorujących oraz uwzględnienie popytu konsumenckiego i tworzenie zachęt finansowych w celu ochrony lasów. Działania te powinny mieścić się w ramach umów międzynarodowych, np. Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej i ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
  • Pokazuje, że polityki obowiązujące w UE mogą pomóc w walce z wylesianiem, np. Plan działań UE na rzecz egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa (FLEGT); ekologiczne zamówienia publiczne; Program oznakowania ekologicznego oraz prace podejmowane w ramach Światowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym (GCCA).
  • Wskazuje, w jaki sposób przychody z unijnego Systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) mogą być wykorzystywane do finansowania walki z wylesianiem.
  • Proponuje utworzenie globalnego mechanizmu zachęcania do ochrony lasów tropikalnych, którym stał się mechanizm REDD+ (tj. mechanizm ograniczania emisji pochodzących z wylesiania i degradacji lasów, m.in. poprzez zalesianie, ochronę lasów i zrównoważone zarządzanie lasami).

KONTEKST

Lasy zajmują około 30% światowych obszarów lądowych (oraz 40% obszarów lądowych UE), co sprawia, że stanowią integralną część zdrowia środowiskowego. Są ważnymi siedliskami różnorodności biologicznej, zapewniają kluczowe usługi, np. zapobiegają erozji, oczyszczają wodę i magazynują dwutlenek węgla (CO2) oraz zapewniają utrzymanie dla 1,6 mld osób na całym świecie.

Jednocześnie obszary leśne są zagrożone procesem wylesiania postępującego w tempie 13 mln hektarów rocznie według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są: proces przechodzenia na uprawę roli oraz słaba kontrola rozwoju infrastruktury.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych Komisji Europejskiej:

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 2173/2005 z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie ustanowienia systemu zezwoleń na przywóz drewna do Wspólnoty Europejskiej FLEGT (Dz.U. L 347 z 30.12.2005, s. 1-6)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna (Dz.U. L 295 z 12.11.2010, s. 23-34)

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1386/2013/UE z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie ogólnego unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2020 r. „Dobra jakość życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety” (Dz.U. L 354, 28.12.2013, s. 171-200)

Komunikat Komisji - Nowa strategia leśna UE na rzecz lasów i sektora leśno-drzewnego (COM(2013) 659 final z 20.9.2013)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015

Top