Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki w UE

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki' for an updated information about the subject.

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki w UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 713/2009 — ustanawiające Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Ustanawia Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki* (Agencję) oraz określa jej misję i zadania uwzględnione w rocznych programach prac.
  • Agencja uzupełnia i koordynuje na szczeblu UE pracę krajowych organów regulacji energetyki.
  • Odgrywa centralną rolę w tworzeniu ogólnounijnej sieci oraz zasad rynku energii elektrycznej i gazu w ramach ogólnych celów unijnej polityki energetycznej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Agencja:

  • wydaje niewiążące opinie i zalecenia dla operatorów systemów przesyłowych*, organów regulacyjnych, Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej;
  • podejmuje wiążące indywidualne decyzje w określonych przypadkach i pod pewnymi warunkami w sprawach dotyczących infrastruktury transgranicznej;
  • składa projekty wytycznych do wykorzystania przez Komisję jako podstawy do opracowania kodeksów (zasad) sieci;
  • zapewnia ramy współpracy krajowych organów regulacyjnych;
  • koordynuje inicjatywy dotyczące infrastruktury regionalnej i transgranicznej w obszarach, takich jak alokacja zdolności i nakładanie opłat na użytkowników;
  • monitoruje pracę europejskich sieci operatorów systemów przesyłowych* (ENTSO);
  • monitoruje rynki energii elektrycznej i gazu ziemnego w UE, a w szczególności ceny detaliczne i dostęp do sieci, w tym dostęp do energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii;
  • jest zarządzana przez dyrektora, którego pierwsza kadencja trwa pięć lat. Osoba ta przygotowuje roczny program prac na kolejny rok i może powoływać grupy robocze w celu doradzania Agencji w sprawie jej działań regulacyjnych;
  • może tworzyć grupy ekspertów zapewniające porady na zasadzie ad hoc w sprawie tworzenia polityki regulacyjnej;
  • posiada radę administracyjną, radę organów regulacyjnych oraz komisję odwoławczą;
  • posiada budżet finansowany z dotacji UE, opłat, dobrowolnych wkładów wnoszonych przez kraje UE oraz zapisów, darowizn lub dotacji;
  • może zgodzić się, pod pewnymi warunkami, na udział krajów nienależących do UE w jej pracach.

W 2011 r. Agencja otrzymała dodatkowe zadania zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1227/2011 (znanym jako REMIT — rozporządzenie w sprawie integralności i przejrzystości rynków energii). Miało to na celu zwiększenie stabilności i przejrzystości unijnych rynków energii elektrycznej oraz rozwiązanie problemu wykorzystywania informacji wewnętrznych i manipulacji na rynku.

W 2013 r. na mocy rozporządzenia (UE) nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej Agencji przypisano dodatkową rolę w zakresie wyznaczania i monitorowania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Agencja może powoływać, na zasadzie ad hoc, grupy ekspertów, które będą jej doradzać w sprawie tworzenia polityki. Obecnie istnieją trzy grupy ekspertów, które skupiają się na:

  • wdrażaniu rozporządzenia REMIT,
  • nadzorze hurtowego rynku energii,
  • technologiach informatycznych (IT) wykorzystywanych do wdrażania rozporządzenia REMIT.

KONTEKST

Unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) została utworzona na mocy trzeciego pakietu energetycznego w celu dokończenia budowy wewnętrznego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Agencja oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w marcu 2011 r. Jej siedziba mieści się w Lublanie, w Słowenii.

KLUCZOWE POJĘCIA

*Organy regulacji energetyki: organy ustanowione przez kraje UE w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ich rynków energii, czyli zagwarantowania, że dostawcy energii wypełniają swoje obowiązki, a konsumenci mają dostęp do niezawodnych usług po uczciwej cenie.

*Operator systemu przesyłowego: podmiot zajmujący się przesyłem energii, takiej jak gaz ziemny lub energia elektryczna, na szczeblu krajowym lub regionalnym, przy wykorzystaniu stałej infrastruktury.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 713/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 1–14)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 713/2009 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1–16)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, uchylające decyzję nr 1364/2006/WE oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 713/2009, (WE) nr 714/2009 i (WE) nr 715/2009 (Dz.U. L 115, 25.4.2013, s. 39–75). Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015

Top