Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Działania w dziedzinie klimatu

Działania w dziedzinie klimatu

Działania w dziedzinie klimatu oznaczają działania podejmowane w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. Działania te obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych (łagodzenie zmiany klimatu) lub podejmowanie działań mających na celu przygotowanie się i dostosowanie zarówno do obecnych skutków zmian klimatu, jak i skutków przewidywanych w przyszłości (przystosowanie się do zmiany klimatu).

Od wczesnych lat 90. XX w. Unia Europejska stoi na czele międzynarodowych negocjacji w sprawie zmian klimatu i odgrywa ważną rolę w rozwijaniu Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz w negocjacjach dotyczących protokołu z Kioto i porozumienia paryskiego.

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której zmiana klimatu osiągnie niebezpieczny poziom, społeczność międzynarodowa uzgodniła, że globalne ocieplenie musi być utrzymane na poziomie nieprzekraczającym 2 °C w porównaniu z temperaturą przedprzemysłową, a wzrost temperatury należy ograniczyć do 1,5 °C. UE podejmuje intensywne wysiłki na rzecz obniżenia poziomu emisji i zachęcenia innych głównych zanieczyszczających do podjęcia działań.

UE jest już na dobrej drodze do osiągnięcia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 r., a Komisja przedstawiła plan dalszego ograniczenia emisji o co najmniej 55 % do 2030 r. Celem UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Działania w dziedzinie klimatu, w szczególności ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, są kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Inicjatywy w ramach Zielonego Ładu obejmują:

  • Europejskie prawo o klimacie mające na celu zapisanie w prawie Unii celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.;
  • Europejski Pakt na rzecz Klimatu mający na celu zachęcenie obywateli i wszystkich grup społecznych do podjęcia działań w dziedzinie klimatu;
  • Plan w zakresie celów klimatycznych na 2030 r. mający na celu dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 % do 2030 r.;
  • Strategię UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu mającą na celu zapewnienie, by do 2050 r. Europa stała się społeczeństwem odpornym na zmianę klimatu, w pełni dostosowanym do nieuniknionych skutków zmiany klimatu.

ZOB. TEŻ

Top