Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Opieka medyczna na statkach

Opieka medyczna na statkach

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 92/29/EWG dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej na statkach

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Ma ona na celu zapewnienie przestrzegania minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia z myślą o poprawie opieki medycznej na statkach.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej (UE) zapewnia, aby na pokładach zarejestrowanych w nim statków lub statków pływających pod jego banderą zawsze znajdowało się wyposażenie medyczne. Szczegółowe wymogi zależą od kategorii statku i są określone w załącznikach do dyrektywy. Ponadto:

  • każdy statek ma mieć wodoszczelną skrzynkę z lekami dla każdej z łodzi ratunkowych;
  • każdy statek powyżej 500 ton brutto, z załogą liczącą 15 lub więcej pracowników i wypływający w rejs dłuższy niż trzy dni, musi mieć odpowiedni szpital okrętowy, w którym może być prowadzona opieka medyczna;
  • każdy statek z załogą liczącą 100 lub więcej pracowników i wypływający w międzynarodowy rejs dłuższy niż trzy dni musi mieć lekarza pokładowego.

Każdy statek przewożący substancje niebezpieczne musi mieć na pokładzie odpowiednie odtrutki. Promy, których warunki działania nie zawsze pozwalają na odpowiednio wczesne rozpoznanie rodzaju przewożonych substancji niebezpiecznych, muszą mieć na pokładzie odpowiednie odtrutki (wymienione w załączniku II), chyba że rejs jest regularny i trwa mniej niż dwie godziny. Wszystkie dostępne odtrutki i wyposażenie medyczne należy wyszczególnić w wykazie kontrolnym.

Pozostałe obowiązki

  • Właściciel odpowiada za zapewnienie wyposażenia medycznego. Kapitan lub wyznaczony przedstawiciel odpowiadają za zarządzanie wyposażeniem medycznym, które musi być przechowywane w dobrych warunkach i systematycznie uzupełniane na koszt właściciela.
  • Do wyposażenia medycznego muszą być dołączone wskazówki dotyczące jego stosowania, zawierające instrukcje użycia wymaganych odtrutek.
  • Zawodowe szkolenie morskie musi obejmować podstawowe szkolenie dotyczące środków medycznych i działań, które powinny zostać podjęte niezwłocznie w razie wypadku lub pilnej potrzeby interwencji medycznej. Kapitan i każdy pracownik oddelegowany do używania wyposażenia medycznego musi otrzymać specjalne przeszkolenie, okresowo aktualizowane, przynajmniej co pięć lat.

Konsultacje medyczne przez radio

Państwa członkowskie muszą wyznaczyć ośrodki do udzielania pracownikom bezpłatnych porad medycznych przez radio, przy czym niektórzy lekarze świadczący swoje usługi tym ośrodkom muszą być przeszkoleni w zakresie szczególnych warunków występujących na statkach.

Coroczne kontrole

Państwa członkowskie zapewniają, że przeprowadzane są coroczne kontrole w celu sprawdzenia, czy wyposażenie medyczne spełnia wymagania dyrektywy.

Akty delegowane

Rozporządzenie (UE) 2019/1243 zmienia dyrektywę 92/29/EWG w ten sposób, że przyznaje Komisji, od 26 lipca 2019 r., uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych w celu dokonywania zmian natury ściśle technicznej w jej załącznikach, aby uwzględnić postęp techniczny lub zmiany w międzynarodowych przepisach lub specyfikacjach oraz nowe wyniki badań odnośnie do opieki medycznej na statkach.

Zmiany

  • Dyrektywa 2007/30/WE zmienia dyrektywę 92/29/EWG w odniesieniu do sprawozdania z praktycznego wdrażania, które jest sporządzane przez państwa członkowskie.
  • Dyrektywa (UE) 2019/1834 zmienia załączniki II i IV do dyrektywy 92/29/EWG w odniesieniu do dostosowań wyłącznie technicznych.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa 92/29/WE ma zastosowanie od 10 kwietnia 1992 r., przy czym do porządku prawnego państw członkowskich miała zostać włączona do 31 grudnia 1994 r.

KONTEKST

W następstwie wybuchu pandemii COVID-19 i z uwagi na potrzebę wprowadzenia środków umożliwiających zaradzenie skutkom kryzysu Komisja przyjęła wytyczne w sprawie ochrony zdrowia, repatriacji i organizacji podróży dla marynarzy, pasażerów i innych osób znajdujących się na pokładach statków.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 92/29/EWG z dnia 31 marca 1992 r. dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej na statkach (Dz.U. L 113 z 30.4.1992, s. 19–36).

Kolejne zmiany dyrektywy 92/29/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021

Top