Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

e-CODEX – informatyczny system transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych

e-CODEX – informatyczny system transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2022/850 w sprawie systemu e-CODEX

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Ma ono na celu ułatwienie cyfryzacji łączności transgranicznej między organami sądowymi oraz poprawę dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla obywateli i przedsiębiorców.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Skład

System e-CODEX składa się z:

  • punktu dostępu e-CODEX, w którego skład wchodzą:
    • interoperacyjna brama sieciowa umożliwiająca bezpieczną wymianę informacji z innymi bramami sieciowymi za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej,
    • łącznik umożliwiający dołączenie połączonych systemów informatycznych do bramy sieciowej w celu wymiany danych z takimi innymi systemami informatycznymi;
  • cyfrowych standardów proceduralnych;
  • oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów, które są powiązane z systemem e-CODEX i które wymieniono w załączniku do rozporządzenia.

Rola państw członkowskich, Komisji i eu-LISA

Na państwach członkowskich i Komisji spoczywa szereg obowiązków, w tym w zakresie:

  • wyznaczania, zgodnie z prawem UE i prawem krajowym, punktów dostępu e-CODEX dla systemów połączonych;
  • prowadzenia wykazu wyznaczonych punktów dostępu e-CODEX oraz cyfrowych standardów proceduralnych stosowanych przez każdy z wyznaczonych punktów dostępu e-CODEX; wykaz ten jest przekazywany eu-LISA, którą powiadamia się też o wszelkich wprowadzanych w nim zmianach;
  • sprawowania nadzoru nad swoimi wyznaczonymi punktami dostępu e-CODEX, przy zapewnieniu ciągłości spełniania warunków, na jakich dokonano ich wyznaczenia;
  • wyznaczania korespondentów e-CODEX, którzy są uprawnieni do zwracania się o wsparcie techniczne do eu-LISA i otrzymywania od niej tego wsparcia.

eu-LISA zapewnia, że oprogramowanie i cyfrowe standardy proceduralne wykorzystywane przez punkty dostępu są bezpieczne i niezawodne, a także udziela wsparcia przy opracowywaniu nowych zastosowań.

Przekazanie i przejęcie

  • Do momentu przekazania eu-LISA systemu e-CODEX będzie on zarządzany przez współfinansowane z programów UE konsorcjum państw członkowskich i organizacji.
  • To konsorcjum przedłoży, do 31 grudnia 2022 r., dokument przekazania zawierający szczegółowe rozwiązania dotyczące przekazania systemu e-CODEX.
  • eu-LISA przejmie odpowiedzialność za system e-CODEX w okresie między 1 lipca a 31 grudnia 2023 r., po tym, jak Komisja stwierdzi, że proces przekazania zakończył się pomyślnie oraz po przeprowadzeniu konsultacji zarówno z podmiotem, który aktualnie zarządza systemem e-CODEX, jak i z eu-LISA.

Grupa doradcza

Począwszy od 1 stycznia 2023 r. grupa doradcza ds. e-CODEX będzie zapewniać eu-LISA specjalistyczne wsparcie. W szczególności ta grupa doradcza:

  • monitoruje stan wdrożenia systemu e-CODEX w państwach członkowskich;
  • ocenia potrzebę nowych standardów proceduralnych, dokonuje ich ewaluacji i je przygotowuje;
  • wspiera dzielenie się wiedzą;
  • monitoruje przestrzeganie przez eu-LISA gwarantowanego poziomu świadczenia usługi.

Rada Programowa

Stała Rada Programowa e-CODEX, która zostanie ustanowiona do 1 stycznia 2023 r.:

  • doradza zarządowi eu-LISA w zakresie trwałości systemu e-CODEX w długiej perspektywie oraz zapewnia ustalanie priorytetów działań i celów strategicznych;
  • zapewnia odpowiednie zarządzanie systemem e-CODEX;
  • monitoruje przestrzeganie zasady niezależności sądownictwa.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 21 czerwca 2022 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/850 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie informatycznego systemu transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (system e-CODEX) oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2018/1726 (Dz.U. L 150 z 1.6.2022, s. 1–19).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1726 z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA), zmiany rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1077/2011 (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 99–137).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2018/1726 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022

Top