Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Globalne podejście UE do badań naukowych i innowacji

Globalne podejście UE do badań naukowych i innowacji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji – Globalne podejście do badań naukowych i innowacji – Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie

JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

  • Zachowanie otwartości międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji.
  • Promowanie równych szans i wzajemności opartych na podstawowych wartościach.
  • Wzmacnianie wielostronnych partnerstw mających na celu realizację nowych rozwiązań w zakresie zielonych, cyfrowych, zdrowotnych, i innowacyjnych wyzwań.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Podejście Drużyna Europy

Globalne podejście do badań naukowych i innowacji stanowi potwierdzenie zaangażowania Unii Europejskiej (UE) w otwartość na poziomie globalnym w stopniu niezbędnym do stymulowania najwyższej jakości, łączenia zasobów celem uzyskania postępów naukowych oraz tworzenia dynamicznych ekosystemów innowacji. UE zamierza współpracować z międzynarodowymi partnerami, by osiągnąć wspólne zrozumienie podstawowych zasad i wartości odnoszących się do badań naukowych i innowacji, takich jak wolność nauki, równouprawnienie płci, etyka badawcza, otwarta nauka i kształtowanie polityki w oparciu o dowody.

Zaangażowanie w międzynarodową otwartość oraz podstawowe wartości

UE potwierdza swoje zaangażowanie w następujące kwestie:

  • opracowanie zasad współpracy międzynarodowej w porozumieniu z państwami członkowskimi UE;
  • promowanie tych zasad w dialogu z krajami partnerskimi i na forach międzynarodowych.

Przewartościowanie globalnego podejścia UE do równych szans i wzajemności

UE zobowiązuje się do:

  • uzgodnienia z priorytetowymi partnerami spoza UE, posiadającymi silne zaplecze badań naukowych i innowacji, ukierunkowanych dwustronnych planów działania, określających wspólne zobowiązania w zakresie wprowadzania ramowych warunków w celu zapewnienia równych szans oraz promocji wspólnych wartości;
  • opracowania wytycznych dotyczących zagranicznej ingerencji przeciw organizacjom badawczym i instytucjom szkolnictwa wyższego UE;
  • przedstawienia kodeksu postępowania dotyczącego inteligentnego wykorzystania własności intelektualnej w kontekście międzynarodowym.

Łączenie globalnych starań, by wspólnie stawić czoła ogólnoświatowym wyzwaniom

UE zobowiązuje się do podjęcia poniższych działań.

  • Przewodzenie globalnym staraniom na rzecz sprawiedliwej transformacji ekologicznej:
    • wzmacnianie współpracy w zakresie mórz poprzez wielostronny sojusz na rzecz badań nad Atlantykiem;
    • wzmacnianie wielostronnego sojuszu w ramach inicjatywy Mission Innovation, ze szczególnym uwzględnieniem przełomowych technologii energetycznych;
    • wspieranie wielostronnej współpracy w zakresie polityki badań i innowacyjności na rzecz sprawiedliwych, zdrowych i przyjaznych dla środowiska systemów żywnościowych;
    • utworzenie, w ramach inicjatywy nowy europejski Bauhaus, międzynarodowej platformy zarządzania wiedzą w celu rozpowszechniania informacji oraz wymiany pomysłów i najlepszych praktyk.
  • Promowanie transformacji cyfrowej:
    • tworzenie wspólnych działań badawczych dotyczących kwestii przemysłowych w celu wsparcia wiodącej pozycji UE w dziedzinie technologii, takich jak 6G, lub wykorzystania technologii cyfrowych do celów zwalczania zmiany klimatu i rozwiązywania problemów związanych z wyzwaniami środowiskowymi;
    • kształtowanie silnych międzynarodowych partnerstw cyfrowych dostosowanych do czterech filarów cyfrowego kompasu na 2030 r.
  • Wzmacnianie współpracy w zakresie zdrowia na świecie:
  • Wspieranie innowacyjności:

Współpraca z priorytetowymi krajami i regionami spoza UE

UE zobowiązuje się do:

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Globalne podejście do badań naukowych i innowacji – Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie (COM(2021) 252 final/2 z 18.5.2021).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie Europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych (COM(2022) 16 final z 18.1.2022).

Wniosek: Zalecenie Rady w sprawie budowania mostów na rzecz skutecznej europejskiej współpracy w szkolnictwie wyższym (COM(2022) 17 final z 18.1.2022).

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów i Europejskiego Banku Inwestycyjnego – Strategia Global Gateway (JOIN(2021) 30 final z 1.12.2021).

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europejski Zielony Ład (COM(2019) 640 final z 11.12.2019).

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022

Top