Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Unijne postępowanie antymonopolowe – zasady nagradzania za współpracę

Unijne postępowanie antymonopolowe – zasady nagradzania za współpracę

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Obwieszczenie Komisji w sprawie prowadzenia postępowań ugodowych w związku z przyjęciem decyzji na mocy art. 7 i 23 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawach kartelowych

JAKI JEST CEL OBWIESZCZENIA?

  • W niniejszym obwieszczeniu określono procedury i kryteria dotyczące nagradzania przedsiębiorstw – poprzez nakładanie niższych kar – które przyznają się Komisji Europejskiej do udziału w niezgodnym z prawem kartelu*.
  • Niniejsze obwieszczenie zawiera wskazówki skierowane do środowisk prawniczych i biznesowych.
  • Zachowanie antykonkurencyjne uniemożliwia sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku i jest niezgodne z prawem zgodnie z art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (wcześniej art. 81 Traktatu o Unii Europejskiej).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W obwieszczeniu wyjaśniono, w jaki sposób Komisja stosuje treść dwóch następujących rozporządzeń w sprawach dotyczących konkurencji.

W postępowaniu ugodowym Komisja:

  • podtrzymuje zarzut naruszenia prawa Unii oraz odpowiednią karę, której podlega takie naruszenie;
  • decyduje o tym, czy skorzystać z postępowania ugodowego, w zależności od szans na uzyskanie pomyślnego wyniku; w określonych okolicznościach Komisja może również zakończyć postępowanie;
  • nie może nakazać przedsiębiorstwom udziału w postępowaniu ugodowym;
  • w pełni szanuje prawo stron do obrony i gwarantuje im możliwość przekazania stanowiska na temat prawdziwości i znaczenia faktów, zarzutów i okoliczności przedstawionych przez Komisję – zgodnie z zasadą przedstawioną w sprawie Hoffmann-La Roche & Co AG przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich (sprawa 85/76).

Procedura

Wszczęcie postępowania i badanie możliwości zawarcia ugody

Komisja:

  • ustala osoby prawne, na które może zostać nałożona kara;
  • wyznacza stronom termin dwóch tygodni na wypowiedzenie się na piśmie, czy przewidują przystąpienie do rozmów ugodowych;
  • uznaje, że złożenie takiego pisemnego oświadczenia nie oznacza, że strony przyznają się do uczestnictwa w naruszeniu prawa Unii;
  • informuje na piśmie wszystkie zainteresowane strony i państwa członkowskie o wszczęciu postępowania ugodowego i zachęca je do wyrażenia zainteresowania.

Rozmowy ugodowe

Komisja:

  • może zdecydować o przeprowadzeniu dwustronnych rozmów z zainteresowanymi stronami;
  • decydowania o tym, czy należy prowadzić dwustronne rozmowy ugodowe oraz o tempie ich prowadzenia;
  • przekazuje informacje w odpowiednim czasie, aby strony postępowania zdawały sobie sprawę z przyjętych faktów, ich znaczenia oraz zakresu wysokości przypuszczalnych grzywien, aby mogły podjąć świadomą decyzję w sprawie ewentualnego przystąpienia do postępowania ugodowego;
  • wyznacza przedsiębiorstwu ostateczny termin, wynoszący co najmniej 15 dni roboczych, na złożenie końcowej propozycji ugodowej, jeżeli uzna postępy poczynione w toku całego postępowania ugodowego za wystarczające.

Propozycje ugodowe

Przedsiębiorstwa pragnące uczestniczyć w postępowaniu ugodowym składają formalne wnioski w tej sprawie w formie propozycji ugodowej, których nie mogą potem jednostronnie wycofać. Zawiera ona:

  • jednoznaczne i jasne przyznanie się stron do odpowiedzialności za zachowanie niezgodne z prawem,
  • wskazanie maksymalnej kwoty grzywny, która według przewidywań stron zostanie nałożona przez Komisję i którą strony zaakceptowałyby w ramach postępowania ugodowego,
  • potwierdzenie przez strony, że zostały dostatecznie poinformowane o zarzutach Komisji oraz że zapewniono im dostateczną możliwość przekazania swojego stanowiska Komisji,
  • potwierdzenie przez strony, że nie zamierzają występować z wnioskiem o udostępnienie akt lub wysłuchanie w ramach przesłuchania ustnego, chyba że Komisja nie uwzględni ich propozycji ugodowych w następnym etapie,
  • zgodę stron na otrzymanie odpowiedzi Komisji (znanej jako przedstawienie zarzutów) w odniesieniu do ich propozycji.

Przedstawienie zarzutów

Komisja:

  • uwzględnia argumenty faktyczne i prawne przedstawione przez przedsiębiorstwa w ich propozycjach ugodowych,
  • akceptuje lub odrzuca te argumenty i w stosownych przypadkach może zmienić treść swoich wstępnych ustaleń,
  • wyznacza przedsiębiorstwom termin dwóch tygodni na podtrzymanie woli udziału w postępowaniu ugodowym, jeżeli zaakceptuje treść propozycji ugodowych stron,
  • wyznacza nowy termin przedsiębiorstwu, którego propozycja nie została rozpatrzona, aby umożliwić mu, jeżeli sobie tego życzy, ponowne przeprowadzenie swej obrony; przedsiębiorstwo może również uzyskać dostęp do akt i złożyć wniosek o przeprowadzenie przesłuchania ustnego,
  • może przyjąć przedstawienie zarzutów, które odbiega od propozycji ugodowej przedsiębiorstwa, i postępowanie ponownie prowadzone jest w trybie zwyczajnym.

Decyzja Komisji i ustępstwa związane z ugodą

Komisja:

  • konsultuje się z Komitetem Doradczym ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących,
  • obniża o 10% kwotę grzywny nałożoną na przedsiębiorstwo, które podejmuje współpracę w trakcie postępowania ugodowego,
  • może zdecydować o przyjęciu decyzji ostatecznej, która różni się od przedstawienia zarzutów złożonego przez strony, i postępowanie ponownie prowadzone jest w trybie zwyczajnym. W takim przypadku Komisja wydaje kolejne przedstawienie zarzutów, zapewniając przedsiębiorstwu dostęp do akt oraz możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie przesłuchania ustnego oraz udzielenia odpowiedzi na nowe przedstawienie zarzutów.

Jednocześnie Komisja wydała obwieszczenie w sprawie zwalniania z grzywien i zmniejszania grzywien w sprawach kartelowych (obwieszczenie w sprawie łagodzenia kar).

OD KIEDY OBWIESZCZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Obwieszczenie ma zastosowanie od dnia 2 lipca 2008 r.

KONTEKST

  • Postępowanie ugodowe przyspiesza dochodzenia prowadzone przez Komisję w sprawie karteli poprzez uproszczenie różnych procedur po przyznaniu się przedsiębiorstw do winy.
  • Umożliwia to Komisji rozpatrzenie większej liczby spraw przy wykorzystaniu tych samych zasobów, stosowanie skutecznych i szybkich kar, przy równoczesnym zwiększeniu ogólnego efektu prewencyjnego.
  • Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Kartel: porozumienie co najmniej dwóch konkurentów zmierzające do manipulowania działaniami na rynku poprzez takie praktyki, jak ustalanie cen lub kwot, ograniczanie przywozu lub wywozu lub zachowanie antykonkurencyjne.

GŁÓWNY DOKUMENT

Obwieszczenie Komisji w sprawie prowadzenia postępowań ugodowych w związku z przyjęciem decyzji na mocy art. 7 i 23 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawach kartelowych (Dz.U. C 167 z 2.7.2008, s. 1–6)

Kolejne zmiany obwieszczenia zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VII – Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw – Rozdział 1 – Reguły konkurencji – Sekcja 1 – Reguły mające zastosowanie do przedsiębiorstw – Artykuł 101 (dawny artykuł 81 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 88–89)

Obwieszczenie Komisji w sprawie zwalniania z grzywien i zmniejszania grzywien w sprawach kartelowych (Dz.U. C 298 z 8.12.2006, s. 17–22)

Komunikat Komisji – Zmiany do obwieszczenia Komisji w sprawie zwalniania z grzywien i zmniejszania grzywien w sprawach kartelowych (Dz.U. C 256 z 5.8.2015, s. 1)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 773/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. odnoszące się do prowadzenia przez Komisję postępowań zgodnie z art. 81 i art. 82 Traktatu WE (Dz.U. L 123 z 27.4.2004, s. 18–24)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i art. 82 Traktatu (Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1–25)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020

Top