Umowa w sprawie wzajemnego uznawania między UE a Australią
STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:
Umowa w sprawie wzajemnego uznawania między Wspólnotą Europejską a Australią
Decyzja 98/508/WE w sprawie zawarcia między Wspólnotą Europejską a Australią Porozumienia w sprawie wzajemnego uznawania
JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?
Umowa o wzajemnym uznawaniu* ma na celu promowanie handlu towarami pomiędzy UE a Australią przez usuwanie barier technicznych.
Na mocy umowy dwustronnej, zatwierdzonej przez rządy państw UE 11 listopada 2005 r., UE i Australia wzajemnie akceptują wyniki ocen zgodności*, jakie przeprowadzają dla określonych wyrobów przemysłowych.
W decyzji zatwierdza się umowę w sprawie wzajemnego uznawania z Australią w imieniu UE.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Umowa obejmuje następujące sektory:
- dobra praktyka wytwarzania w odniesieniu do produktów leczniczych;
- wyroby medyczne;
- telekomunikacyjne urządzenia końcowe i urządzenia naziemne stacji satelitarnych;
- urządzenia elektryczne niskiego napięcia;
- kompatybilność elektromagnetyczna* urządzeń;
- maszyny, w tym żurawie wieżowe i samojezdne;
- urządzenia ciśnieniowe;
- produkty motoryzacyjne.
Umowa:
- umożliwia europejskim przedsiębiorstwom testowanie i certyfikowanie swoich produktów – które muszą być zgodne z wymogami australijskimi – w UE, a następnie eksportowanie ich na rynek Australii i vice versa;
- wymienia przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne dla każdego sektora;
- określa warunki wzajemnego uznawania wyników oceny zgodności;
- określa procedury wyznaczania organów oceny zgodności* dla każdego sektora;
- nakłada na organy UE i Australii wymóg przeprowadzania audytów, inspekcji lub nadzoru wyznaczonych organów oceny zgodności w celu potwierdzenia, że poprawnie wykonują one swoją pracę;
- przewiduje możliwość zawieszenia wyznaczonego organu oceny zgodności;
- powołuje Wspólny Komitet złożony z przedstawicieli UE i Australii do rozpatrywania wszelkich spraw odnoszących się do stosowania umowy.
OD KIEDY UMOWA MA ZASTOSOWANIE?
Umowa ma zastosowanie od 1 stycznia 1999 r.
KONTEKST
W rezolucji z 21 grudnia 1989 r. rządy państw UE uzgodniły zasady umów w sprawie wzajemnego uznawania. 21 września 1992 r. upoważniły one Komisję Europejską do negocjowania w imieniu UE umów o wzajemnym uznawaniu z niektórymi państwami trzecimi.
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
Umowa o wzajemnym uznawaniu: umowa międzynarodowa, na mocy której co najmniej dwie strony zobowiązują się do wzajemnego uznawania wyników oceny zgodności.
Ocena zgodności: procedura, w której produkt, przed wprowadzeniem do obrotu, jest poddawany badaniom, inspekcji i certyfikacji w celu zapewnienia zgodności z odpowiednimi przepisami.
Kompatybilność elektromagnetyczna: interakcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego z jego otoczeniem elektromagnetycznym oraz z innymi urządzeniami. Wszystkie urządzenia elektroniczne mają potencjał do emitowania pól elektromagnetycznych.
Organy oceny zgodności: oceniają one, czy produkt spełnia właściwe wymogi prawne lub regulacyjne.
GŁÓWNE DOKUMENTY
Umowa między Wspólnotą Europejską a Australią w sprawie wzajemnego uznawania w odniesieniu do oceny zgodności, certyfikatów i oznakowania (Dz.U. L 229, z 17.8.1998, s. 3–60)
Kolejne zmiany umowy zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Decyzja Rady 98/508/WE z dnia 18 czerwca 1998 r. w sprawie zawarcia między Wspólnotą Europejską a Australią Porozumienia w sprawie wzajemnego uznawania oceny, certyfikatów i oznakowania zgodności (Dz.U. L 229 z 17.8.1998, s. 1–2)
Zobacz tekst skonsolidowany.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rezolucja Rady z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie globalnego podejścia do procedury oceny zgodności (Dz.U. C 10 z 16.1.1990, s. 1–2)
Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018