Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tworzenie statystyki unijnej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europejska statystyka gospodarcza' for an updated information about the subject.

Tworzenie statystyki unijnej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 716/2007 – statystyka unijna dotycząca struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Ma ono na celu opracowanie wspólnych standardów statystycznych do systematycznego tworzenia porównywalnych statystyk dotyczących struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych*.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Definicje

  • Statystyki dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych służą określeniu obecności handlowej na rynkach zagranicznych za pośrednictwem podmiotów zależnych.
  • Wewnętrzne statystyki dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych określają ogólną działalność zagranicznych podmiotów zależnych w państwie opracowującym (zob.: załącznik I do rozporządzenia).
  • Zewnętrzne statystyki dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych określają ogólną działalność za granicą zagranicznych podmiotów zależnych kontrolowanych przez podmioty mające siedzibę w państwie opracowującym, np. wskazują, ilu pracowników jest zatrudnionych w podmiotach zależnych mających siedzibę poza UE i kontrolowanych przez przedsiębiorstwa europejskie (zob.: załącznik II do rozporządzenia).
  • Statystyki dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych są opracowywane zgodnie z koncepcją ostatecznej kontrolującej jednostki instytucjonalnej. Termin ten oznacza jednostkę instytucjonalną (przedsiębiorstwo, oddział lub osobę fizyczną) w strukturach łańcucha kontroli zagranicznego podmiotu zależnego, która nie jest kontrolowana przez inną jednostkę instytucjonalną.

Zakres

Państwa UE składają Komisji (Eurostat) dane dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych w odniesieniu do ich cech, działalności gospodarczej i podziału geograficznego (zob.: załącznik III do rozporządzenia).

Państwa zbierają dane dotyczące 11 cech, w tym takich jak:

  • liczba przedsiębiorstw kontrolowanych przez podmioty zagraniczne (tj. przedsiębiorstw działających w danym państwie, które są kontrolowane przez podmioty mające siedzibę w innym państwie);
  • obrót;
  • wartość produkcji;
  • wartość dodana;
  • całkowite zakupy towarów i usług;
  • koszty personelu;
  • inwestycje brutto w dobra materialne;
  • liczba zatrudnionych osób;
  • całkowite wydatki na wewnętrzne badania naukowe i rozwój; oraz
  • całkowita liczba personelu badawczo-rozwojowego.

Źródła danych

Państwa UE zbierają wymagane informacje przy użyciu stosownych i właściwych źródeł. Głównymi źródłami statystyk dotyczących struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych są rejestry przedsiębiorstw, badania statystyczne i istniejące już dane ze źródeł administracyjnych (zob.: streszczenie na temat statystyk dotyczących przedsiębiorstw). W przypadku gdy wymagane dane nie mogą zostać zebrane w rozsądnych granicach kosztowych, do Eurostatu można przekazać jak najdokładniejsze dane szacunkowe, łącznie z wartościami zerowymi.

Standardy jakościowe i sprawozdania

Państwa UE zapewniają, że dane przekazywane do Eurostatu spełniają wspólne standardy jakości. Komisja Europejska (Eurostat) określa standardy jakościowe, które muszą zostać spełnione, a także treść i częstotliwość przekazywanych sprawozdań dotyczących jakości.

Podręcznik dotyczący zaleceń

Eurostat, blisko współpracując z państwami UE, przygotowuje podręcznik zawierający odpowiednie definicje i dodatkowe wytyczne na temat opracowywania statystyk dotyczących struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych.

Harmonogram

Harmonogram opracowywania danych określono w załącznikach I i II do rozporządzenia.

Komitety

Wsparcia i porad udziela Komisji (Eurostat) Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, w którego skład wchodzą przedstawiciele państw UE. Wykonując niniejsze rozporządzenie, Komisja może także zasięgnąć opinii Komitetu ds. Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatniczego we wszystkich sprawach leżących w zakresie kompetencji tego komitetu, zwłaszcza na temat środków przystosowujących do zmian gospodarczych i technicznych w dziedzinie zbierania i statystycznej obróbki danych, przetwarzania i przekazywania wyników.

Sprawozdanie z wykonania

W 2012 r. Komisja miała przedłożyć Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wykonania rozporządzenia.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 19 lipca 2007 r.

KONTEKST

W statystykach dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych ujmowana jest wprawdzie łączna wielkość kapitału zainwestowanego w UE przez przedsiębiorstwa zagraniczne, jednak statystyki dotyczące struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych zawierają bardziej szczegółowe informacje na temat wpływu gospodarczego tych inwestycji mierzonego tworzeniem miejsc pracy, badaniami i rozwojem itp.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Zagraniczny podmiot zależny: przedsiębiorstwo mające siedzibę w danym państwie, nad którym to przedsiębiorstwem sprawuje kontrolę jednostka instytucjonalna niemająca siedziby w tym samym państwie.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych (Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 17–31)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 716/2007 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych (COM(2012) 249 final z 31.5.2012)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 834/2009 z dnia 11 września 2009 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości (Dz.U. L 241 z 12.9.2009, s. 3–4)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 295/2008 z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (Dz.U. L 97 z 9.4.2008, s. 13–59)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 364/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. wdrażające rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady odnośnie do formatu technicznego dla przesyłania statystyk dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych oraz odstępstw, jakie mają zostać przyznane państwom członkowskim (Dz.U. L 112 z 24.4.2008, s. 14–21)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 747/2008 z dnia 30 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych, odnośnie do definicji cech klasyfikacji NACE Rev. 2 i jej wdrażania (Dz.U. L 202 z 31.7.2008, s. 20–27)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017

Top