Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO)

Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW

Decyzja 2002/620/WE ustanawiająca Urząd Doboru Kadr dla instytucji Unii Europejskiej

Decyzja 2002/621/WE w sprawie organizacji i działania Biura Kadr dla instytucji Unii Europejskiej

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH DECYZJI?

  • Na mocy decyzji 2002/620/WE ustanowiony został Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) odpowiedzialny za nabór pracowników instytucji, agencji i organów unijnych.
  • Decyzja 2002/621/WE określa zasady organizacji i działania EPSO.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Funkcje

  • Zadaniem EPSO jest przeprowadzanie procedury selekcji kandydatów na pracowników instytucji, agencji i organów unijnych. W tym celu organizuje otwarte konkursy, na podstawie których opracowuje listy rezerwowe odpowiednich kandydatów.
  • Ściśle współpracuje z instytucjami w celu oszacowania przyszłych potrzeb personalnych wskazanych przez instytucje, a ponadto realizuje program konkursów umożliwiający zaspokojenie tych potrzeb.
  • Zajmuje się też opracowaniem metod i technik selekcyjnych zgodnych z najlepszą praktyką i odpowiadających wymaganym profilom zawodowym.
  • Jest odpowiedzialny za administrowanie i sprawdzanie wykorzystania list rezerwowych utworzonych na podstawie konkursów.

Procedury selekcyjne

  • Każda instytucja UE oddaje do dyspozycji EPSO wystarczającą liczbę członków komisji selekcyjnej, egzaminatorów i obserwatorów w celu umożliwienia sprawnego przebiegu procedur selekcyjnych.
  • Decyzje o mianowaniu wybranych kandydatów podejmowane są przez organy zatrudniające właściwych instytucji, agencji i organów unijnych.

Dodatkowe usługi

Do kompetencji EPSO należą także poniższe kwestie.

  • Na podstawie porozumienia może organizować procedury selekcyjne w celu naboru personelu dla jakiegokolwiek organu, biura lub agencji. Przed zawarciem takiej umowy dyrektor EPSO ubiega się o zatwierdzenie jej przez zarząd. Każda taka umowa powinna zawierać ustalenia finansowe odnoszące się do usług wykonywanych przez EPSO.
  • Zapewnia pomoc techniczną dla wewnętrznych konkursów organizowanych przez poszczególne instytucje, biura, agencje i organy.
  • Organizuje procedury selekcyjne dla pracowników innych niż urzędnicy, między innymi dla pracowników kontraktowych czy personelu zatrudnionego na czas określony, oraz sporządza listy rezerwowe odpowiednich kandydatów.

Zarząd

  • EPSO posiada zarząd, w którego skład wchodzi po jednym członku mianowanym przez każdą instytucję oraz trzech przedstawicieli personelu, mających status obserwatorów, mianowanych przez komitety pracownicze (związki zawodowe) wszystkich instytucji.
  • Główne zadania zarządu:
    • zatwierdza zasady prowadzenia EPSO i jego strukturę organizacyjną;
    • zatwierdza zasady regulujące politykę selekcji stosowaną przez EPSO;
    • zatwierdza rodzaj i wysokość opłat za dodatkowe usługi świadczone przez EPSO;
    • ustala zasady, według których każda z instytucji zobowiązana jest oddawać do dyspozycji EPSO odpowiednią liczbę członków komisji selekcyjnej, egzaminatorów i obserwatorów.

Mianowanie personelu EPSO

Dyrektor EPSO mianowany jest przez Komisję po wyrażeniu przez zarząd pozytywnej opinii w sprawie kandydata. Dyrektor jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie EPSO i mianowanie jego personelu. Dyrektora powołuje się na okres pięciu lat, z możliwością odnowienia kadencji na kolejny taki okres.

Budżet i rachunki

Środki przeznaczone dla EPSO stanowią oddzielną pozycję w sekcji budżetu UE odnoszącej się do Komisji Europejskiej. Rachunki EPSO sporządza się zgodnie z zasadami i regułami rachunkowości określonymi dla Komisji. Urząd prowadzi odrębne rachunki odnośnie do przychodów uzyskanych z płatności za świadczone usługi.

OD KIEDY NINIEJSZE DECYZJE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Decyzje 2002/620/WE i 2002/621/WE mają zastosowanie od dnia 26 lipca 2002 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Decyzja 2002/620/WE Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji, Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 25 lipca 2002 r. ustanawiająca Urząd Doboru Kadr Wspólnot Europejskich — deklaracja Prezydium Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 197 z 26.7.2002, s. 53–55)

Decyzja 2002/621/WE Sekretarzy Generalnych Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, Sekretarza Trybunału Sprawiedliwości, Sekretarzy Generalnych Trybunału Obrachunkowego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów oraz przedstawiciela Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 25 lipca 2002 r. w sprawie organizacji i działania Biura Kadr Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 197 z 26.7.2002, s. 56–59)

Kolejne zmiany decyzji 2002/621/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017

Top