Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Usprawnienie przepisów UE w zakresie udzielania licencji dotyczących utworów muzycznych online

Usprawnienie przepisów UE w zakresie udzielania licencji dotyczących utworów muzycznych online

Niniejsza dyrektywa ma na celu poprawę funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ułatwia również udzielanie licencji na terenie całej UE, dotyczących praw autorskich w odniesieniu do utworów muzycznych dostępnych online.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym.

STRESZCZENIE

Dyrektywa ma na celu usprawnienie przepisów w zakresie udzielania licencji dotyczących utworów muzycznych dostępnych online przez organizacje zbiorowego zarządzania w całej UE.

Organizacje zbiorowego zarządzania pobierają przychody z tytułu eksploatacji praw powierzonych im przez podmioty uprawnione (twórców muzyki), zarządzają nimi oraz dokonują ich podziału.

Zarządzanie prawami autorskimi obejmuje udzielanie licencji użytkownikom, monitorowanie korzystania z praw, pobieranie przychodów oraz ich podział. Organizacje te umożliwiają podmiotom uprawnionym uzyskanie wynagrodzenia z tytułu korzystania z ich utworów wprzypadkach, w których podmioty te nie byłyby same w stanie kontrolować tego wykorzystania lub egzekwować należnych im wynagrodzeń .

Przed wprowadzeniem dyrektywy dostawcy usług muzycznych online zwykle musieli uzyskać licencje na świadczenie usług muzycznych w całej UE od odrębnych organizacji zbiorowego zarządzania w poszczególnych krajach UE.

Dyrektywa pozwoli dostawcom usług muzycznych online na uzyskanie licencji od organizacji zbiorowego zarządzania prowadzących działalność transgraniczną. Nazywa się to „udzielaniem licencji wieloterytorialnych” . Zasady tego procesu są określone w tytule III dyrektywy. Oczekuje się, że ten rodzaj licencji zapewni konsumentom szerszy wybór utworów muzycznych do pobierania lub odsłuchiwania ich z wykorzystaniem technologii przesyłania strumieniowego i będzie stymulować rozwój nowych modeli dostępu do utworów muzycznych. Rozwój legalnych usług muzycznych online w całej Unii powinien również przyczynić się do walki z naruszaniem praw własności intelektualnej online.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2014/26/UE

9.4.2014

10.4.2016

Dz.U. L 84 z 20.3.2014., str. 72-98

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014

Top