Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Polityka UE wobec regionu Arktyki

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Polityka UE wobec regionu Arktyki

Nigdzie na świecie zmiany klimatyczne nie są bardziej widoczne niż w regionie Arktyki. Zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 30-40 lat pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym będzie niemal całkowicie zanikać w okresie letnim. UE jest zaangażowana w ochronę środowiska naturalnego i w przeciwdziałanie zmianom klimatu w tym regionie.

AKT

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady - Kształtowanie polityki realizowanej przez Unię Europejską w regionie Arktyki: postępy poczynione od 2008 r. i dalsze działania (JOIN(2012) 19, final z 26.6.2012)

STRESZCZENIE

Nigdzie na świecie zmiany klimatyczne nie są bardziej widoczne niż w regionie Arktyki. Zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 30-40 lat pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym będzie niemal całkowicie zanikać w okresie letnim. UE jest zaangażowana w ochronę środowiska naturalnego i w przeciwdziałanie zmianom klimatu w tym regionie.

JAKI JEST CEL TEGO WSPÓLNEGO KOMUNIKATU?

Wspólny komunikat Komisji i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa przedstawia działania UE w zakresie ochrony środowiska w tym regionie. Opowiada się również za zwiększeniem inwestycji UE w globalny i zrównoważony rozwój.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W 2008 r. Komisja przyjęła pierwszy komunikat w sprawie regionu arktycznego proponujący politykę Unii Europejskiej wobec Arktyki zmierzającą do osiągnięcia trzech głównych celów:

  • ochrona i zachowanie środowiska Arktyki we współpracy z jej mieszkańcami,
  • prowadzenie działań na rzecz zrównoważonego wykorzystania zasobów,
  • wspieranie współpracy międzynarodowej.

W tym wspólnym komunikacie z 2012 r. dokonano przeglądu wkładu wniesionego przez UE w regionie Arktyki od 2008 r. Przygotowuje on drogę dla przyszłego zaangażowania UE w Arktyce, aby wspólnie odpowiadać na wyzwania związane z ochroną środowiska i zapewniać zrównoważony rozwój.

Region strategiczny

Arktyka jest strefą o rosnącym znaczeniu strategicznym. Zmieniający się krajobraz Arktyki otwiera możliwości rozwoju nowych szlaków transportowych oraz eksploatacji zasobów naturalnych i mineralnych, takich jak ropa czy gaz. Rozciągające się od Europy do Azji przejście północno-wschodnie mogłoby nawet o jedną trzecią skrócić czas, jaki statki towarowe potrzebują na pokonanie dystansu między Oceanem Spokojnym a Oceanem Atlantyckim.

Możliwości te przyniosą wprawdzie korzyści gospodarce regionalnej i światowej, jednak będą się również wiązać z negatywnymi następstwami dla wrażliwego środowiska Arktyki. Z tego względu wspólny komunikat proponuje nową politykę UE wobec Arktyki, która koncentruje się na trzech obszarach.

  • 1.

    Wspieranie badań naukowych i odpowiednie zarządzanie wiedzą, aby umożliwić tym samym sprostanie wyzwaniom związanym ze zmieniającym się środowiskiem naturalnym oraz zmianami klimatu w Arktyce: program Horyzont 2020 zakłada zapewnienie szerokiej współpracy z naukowcami specjalizującymi się w zagadnieniach związanych z Arktyką. Zostało również utworzone Europejskie Centrum Informacji o Arktyce w celu zapewniania informacji o roli UE w Arktyce.

  • 2.

    Odpowiedzialne działanie i dbanie o to, aby rozwój gospodarczy w Arktyce był oparty na zrównoważonym wykorzystaniu zasobów i wiedzy eksperckiej dotyczącej środowiska naturalnego. Głównym celem jest współpraca z partnerami w regionie Arktyki (w tym z sektorem prywatnym) na rzecz rozwijania przyjaznych dla środowiska technologii obarczonych niskim ryzykiem, które mogą być wykorzystywane przez przemysł wydobywczy i żeglugę. UE rozpatruje również innowacyjne działania gospodarcze, takie jak ekoturystyka*,

  • 3.

    Zwiększanie swojego konstruktywnego zaangażowaniai dialogu z państwami regionu Arktyki, ludnością autochtoniczną i innymi partnerami, aby zwiększać świadomość i wspólnie stawiać czoła wyzwaniom.

Wsparcie UE

Od 2008 r. UE przeznaczyła ponad 1,14 mld euro na rozwój gospodarczego, społecznego i środowiskowego potencjału arktycznych regionów UE (Dania, Finlandia i Szwecja). Fundusze strukturalne UE dokonały znacznych inwestycji w rozwój regionu Arktyki w ramach takich inicjatyw, jak podprogram Sápmi, mający na celu wspieranie ludności lapońskiej w rozwoju jej życia kulturowego i gospodarczego.

UE przeznaczyła również około 200 mln euro na międzynarodowe badania naukowe w Arktyce. UE jest również uczestnikiem funduszu wsparcia partnerstwa na rzecz środowiska w ramach wymiaru północnego (NDEP), który udostępnia dotacje na projekty realizowane w arktycznym regionie Morza Barentsa, wnosząc największy wkład do tego funduszu.

Współpraca międzynarodowa

Wyznaczone cele UE obejmują wspieranie międzynarodowych wysiłków w celu walki ze zmianami klimatu poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i badania naukowe.

Kraje Arktyki współpracują na podstawie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Rada Arktyczna wyłania się jako przodujący organ regionalny, w którym są reprezentowane wszystkie państwa Arktyki (Kanada, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Rosja, Szwecja, Stany Zjednoczone) oraz ludność autochtoniczna.

KONTEKST

UE jest głównym odbiorcą zasobów (węglowodory i surowce) oraz towarów (takich jak ryby) pochodzących z regionu Arktyki. Jej polityka i prawodawstwo mają zatem istotny wpływ na rządy, przedsiębiorstwa i konsumentów z krajów regionu Arktyki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych poświęconej polityce UE wobec Arktyki.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Ekoturystyka: odpowiedzialne podróżowanie do obszarów o walorach przyrodniczych, które przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i poprawia jakość życia lokalnych mieszkańców (definicja Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekoturystyki).

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego - Unia Europejska a region arktyczny (COM(2008) 763 końcowy z 20.11.2008)

Wspólny dokument roboczy służb - Zestawienie działań w ramach opracowywania polityki Unii Europejskiej w regionie Arktyki) towarzyszący dokumentowi Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady - Kształtowanie polityki realizowanej przez Unię Europejską w regionie Arktyki: postępy poczynione od 2008 r. i dalsze działania (SWD(2012) 182 final z 26.6.2012)

Wspólny dokument roboczy służb - Przestrzeń kosmiczna i Arktyka towarzyszący dokumentowi Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady - Kształtowanie polityki realizowanej przez Unię Europejską w regionie Arktyki: postępy poczynione od 2008 r. i dalsze działania (SWD(2012) 183 final z 26.6.2012)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015

Top