Unijne przepisy w sprawie ochrony tajemnic przedsiębiorstwa
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa (UE) 2016/943 – ochrona niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem
JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?
-
Ustanawia ona przepisy Unii Europejskiej (UE) harmonizujące krajowe prawa dotyczące ochrony przed bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem tajemnic przedsiębiorstwa.
-
Ma mieć ona efekt odstraszający od nielegalnego pozyskiwania, wykorzystywania i ujawniania tajemnic przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym poszanowaniu podstawowych praw i wolności.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Pozyskiwanie zgodne z prawem
Pozyskiwanie tajemnicy przedsiębiorstwa uznaje się za zgodne z prawem, gdy tajemnicę przedsiębiorstwa pozyskano w jeden z następujących sposobów:
-
niezależne odkrycie lub wytworzenie,
-
obserwacja, badanie, rozłożenie na części lub testowanie produktu lub przedmiotu, który został udostępniony publicznie lub który zgodnie z prawem jest w posiadaniu osoby, która pozyskała przedmiotową informację i na której nie ciąży obowiązek prawny ograniczenia pozyskiwania danej tajemnicy przedsiębiorstwa,
-
wykonywanie prawa do informacji i konsultacji przysługującego pracownikom lub przedstawicielom pracowników zgodnie z prawem unijnym i prawami krajowymi lub praktykami unijnymi i krajowymi,
-
wszelkie inne praktyki, które w danych okolicznościach uznaje się za zgodne z uczciwymi praktykami handlowymi.
Pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnianie tajemnicy przedsiębiorstwa uznaje się za zgodne z prawem w zakresie, w jakim wymaga tego prawo unijne lub krajowe lub w jakim na nie zezwala.
Bezprawne pozyskiwanie, wykorzystywanie i ujawnianie
Pozyskanie tajemnicy przedsiębiorstwa bez zgody posiadacza tajemnicy przedsiębiorstwa uznaje się za bezprawne wówczas, gdy wynika ono:
-
z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia lub kopiowania wszelkich dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji lub plików elektronicznych, nad którymi zgodnie z prawem posiadacz tajemnicy przedsiębiorstwa sprawuje kontrolę;
-
z każdego innego postępowania, które uznaje się w danych okolicznościach za sprzeczne z uczciwymi praktykami handlowymi.
Wykorzystanie lub ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa uznaje się za bezprawne w każdym przypadku, gdy bez zgody posiadacza dokonuje go osoba, która:
-
pozyskała bezprawnie tajemnicę przedsiębiorstwa,
-
naruszyła umowę o poufności lub inny obowiązek nieujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa,
-
naruszyła umowny lub inny obowiązek ograniczenia wykorzystywania tajemnicy przedsiębiorstwa.
Pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnianie tajemnicy przedsiębiorstwa uznaje się również za bezprawne, gdy osoba za nie odpowiedzialna wie lub powinna wiedzieć, że tajemnicę przedsiębiorstwa uzyskano bezpośrednio lub pośrednio od innej osoby wykorzystującej lub ujawniającej tajemnicę przedsiębiorstwa bezprawnie.
Wyjątki
Zgonie z dyrektywą wniosek o zastosowanie środków ogólnych, procedur i środków prawnych musi zostać oddalony, jeżeli domniemane pozyskanie, wykorzystywanie lub ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa miało miejsce w jednym z następujących przypadków:
-
dla wykonywania prawa do wolności wypowiedzi i informacji określonego w Karcie praw podstawowych, w tym poszanowania wolności i pluralizmu mediów;
-
dla ujawnienia nieprawidłowości, uchybienia lub działania z naruszeniem prawa , pod warunkiem że miało to na celu ochronę ogólnego interesu publicznego;
-
ujawnienie przez pracowników swoim przedstawicielom, pod warunkiem że takie ujawnienie było konieczne do pełnienia tych funkcji;
-
celem ochrony uzasadnionego interesu uznanego w prawie unijnym lub krajowym.
Środki ogólne, procedury i środki prawne
Kraje UE ustanawiają środki ogólne, procedury oraz środki prawne konieczne w celu zapewnienia dostępności dochodzenia praw na drodze cywilnej* poszkodowanym w wyniku bezprawnego pozyskiwania, wykorzystywania i ujawniania tajemnic przedsiębiorstwa.
W myśl dyrektywy środki ogólne, procedury i środki prawne:
-
są sprawiedliwe, skuteczne i odstraszające,
-
nie powinny być niepotrzebnie skomplikowane czy kosztowne, przewidywać nierozsądnych terminów ani powodować nieuzasadnionych opóźnień.
Długość terminu przedawnienia nie przekracza sześciu lat.
Posiadacze tajemnicy handlowej mogą zażądać uruchomienia środków* cywilnoprawnych, w przypadku gdy taka tajemnica zostanie nielegalnie pozyskana, wykorzystana lub ujawniona , w tym:
-
rekompensaty za szkodę;
-
nakazu sądowego uniemożliwiającego oskarżonemu wykorzystywanie lub ujawnianie tajemnicy przedsiębiorstwa oraz
-
wycofania z rynku towarów stanowiących naruszenie.
OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
Ma ona zastosowanie od 5 lipca 2016 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 9 czerwca 2018 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
* KLUCZOWE POJĘCIA
Dochodzenie praw: naprawienie, złagodzenie lub zadośćuczynienie skutkom wykroczenia przeciw prawu. Może to obejmować odszkodowanie za poniesione krzywdy lub szkody, rekompensatę z tytułu krzywdy, szkody lub uszkodzenia lub naprawienie krzywdy, szkody lub uszkodzenia.
Środki prawne: sposób, w który sąd egzekwuje prawo, nakłada karę lub wydaje postanowienie mające na celu egzekwowane jego woli.
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa (UE) 2016/943 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (Dz.U. L 157 z 15.6.2016, s. 1–18)
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016