Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Paliwa – redukcja zawartości siarki

Paliwa – redukcja zawartości siarki

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2016/802 – redukcja zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

  • Celem niniejszej dyrektywy jest ujednolicenie i uchylenie dyrektywy Rady 1999/32/WE – aktualnie obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej (UE) – która została kilkakrotnie znacząco zmieniona.
  • Ma ona na celu redukcję emisji dwutlenku siarki wynikającej ze spalania niektórych rodzajów paliw ciekłych.
  • Dzięki temu zredukowany zostanie też szkodliwy wpływ emisji tych zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i na środowisko. Szacuje się, że te emisje stałyby się do 2010 r. większe niż emisje ze wszystkich źródeł lądowych w UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsza dyrektywa określa maksymalną dopuszczalną zawartość siarki w:

  • ciężkim oleju opałowym,
  • oleju napędowym,
  • oleju napędowym żeglugowym, oraz
  • oleju żeglugowym typu diesel.

Ciężki olej opałowy i olej napędowy

  • Kraje UE muszą na swoich terytoriach zakazać używania:
    • ciężkich olejów opałowych, w których zawartość siarki przekracza 1% na jednostkę masy,
    • oleju napędowego, w których zawartość siarki przekracza 0,1% na jednostkę masy.

Paliwa żeglugowe

  • Do dyrektywy włączono główne zmiany w przepisach prawa międzynarodowego dotyczące zapobiegania zanieczyszczaniu powietrza przez statki. Włącza ona też to przepisów prawa unijnego zmieniony załącznik VI do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki z 1973 r. (zwanej też konwencją MARPOL), biorąc pod uwagę zmodyfikowany przynależny do niej Protokół z 1978 r. Zmieniony załącznik VI wszedł w życie 1 lipca 2010 r.
  • Załącznik VI do konwencji MARPOL wprowadza bardziej rygorystyczne wartości dopuszczalne w odniesieniu do zawartości siarki w paliwie żeglugowym stosowanym w obszarach kontroli emisji dwutlenku siarki (SOx-ECAS), które w UE znajdują się na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i kanale La Manche. Od dnia 1 lipca 2010 r. te wartości dopuszczalne wynosiły 1%, a od 1 stycznia 2015 r. wynoszą 0,1%. Wyższa zawartość siarki jest wciąż możliwa, ale wyłącznie pod warunkiem, że na pokładzie zainstalowano zrównoważony system oczyszczania spalin.
  • Od 1 stycznia 2012 r. w obszarach morskich poza obszarami kontroli emisji SOx limity zawartości siarki wynoszą 3,5%, a od dnia 1 stycznia 2020 r. mają zostać obniżone do 0,5%. Te same normy, zwane także globalnym progiem zawartości siarki, wejdą w życie na szczeblu międzynarodowym zgodnie z decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej z października 2016 r. Ta przełomowa decyzja znacząco wpłynie na zmniejszenie wpływu emisji ze statków na zdrowie, a także zapewni operatorom statków na całym świecie równe warunki działania.
  • Kraje UE mogą dopuścić stosowanie metod redukcji emisji*, dzięki którym stopień redukcji emisji może być co najmniej równorzędny z wynikami osiągalnymi dzięki zastosowaniu paliw niskosiarkowych lub nawet wyższy, pod warunkiem że:
    • metody te nie mają poważnego niekorzystnego wpływu na środowisko, na przykład na ekosystemy morskie, oraz
    • że zostały opracowane zgodnie z odpowiednimi mechanizmami zatwierdzania i kontroli.

Wykonanie

  • Do zapewnienia prawidłowego wdrażania niniejszej dyrektywy, konieczne jest, aby kraje UE:
    • zapewniły częste i dokładne pobieranie próbek paliwa żeglugowego wprowadzanego na rynek lub stosowanego na statkach, a także przeprowadzanie regularnych kontroli dzienników okrętowych statków oraz dokumentów dostawy paliwa*,
    • ustanowiły system skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji za niespełnienie wymagań przewidzianych w przepisach niniejszej dyrektywy.
  • W 2013 r. rozpoczęto techniczne prace w ramach Europejskiego forum zrównoważonej żeglugi, których celem była analiza skoordynowanych strategii na rzecz opłacalnych metod wdrażania dyrektywy 2012/33/UE (zmieniającej dyrektywę 1992/32/WE w celu znaczącej redukcji emisji ze statków wynikającej ze spalania paliw żeglugowych). W forum zaangażowane były kraje UE, przemysł morski i wsparcie techniczne ze strony Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.
  • Rezultatem tych prac było przyjęcie decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/253. Jej celem było wprowadzenie większej liczby inspekcji w portach, obejmujących kontrolę dokumentów i próbek paliwa, a zarazem usprawnienie powiązanych wymogów dotyczących sporządzania sprawozdań przez kraje UE. Ponadto na mocy tej decyzji uruchomiono unijny system informacji (THETIS-EU) opracowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego, umożliwiający organom dobrowolną wymianę informacji na temat wyników inspekcji zawartości siarki w paliwie na poszczególnych statkach.

Postęp naukowy i techniczny

Aby dostosować przepisy do postępu naukowego i technicznego, Komisja Europejska jest uprawniona – po konsultacji z komitetem złożonym z przedstawicieli krajów UE – do przyjęcia aktów delegowanych w odniesieniu do zmiany równoważnych wartości emisji dla metod redukcji emisji oraz kryteriów stosowania tych metod.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa (UE) 2016/802 jest wersją ujednoliconą dyrektywy Rady 1999/32/WE wraz z jej kolejnymi zmianami. Ma ona zastosowanie od 10 czerwca 2016 r.

KONTEKST

  • Emisje takich substancji zanieczyszczających atmosferę, jak dwutlenek siarki, mogą pokonywać duże odległości, a w ostatnich latach emisje pochodzące z transportu morskiego zaczęły coraz bardziej wpływać na jakość powietrza w UE.
  • Emisje dwutlenku siarki powodują kwaśne deszcze i tworzą drobny pył. Ten pył zagraża zdrowiu ludzi, powodując choroby układu oddechowego i układu krążenia i wpływając na obniżenie średniej życia w UE nawet o dwa lata.

* KLUCZOWE POJĘCIA

Metoda redukcji emisji: oznacza element instalacji, materiał lub urządzenie montowane na statku lub inną procedurę, alternatywne paliwo lub metodę zgodności, stosowane jako alternatywa dla niskosiarkowych paliw żeglugowych. Metoda redukcji emisji musi spełniać wymogi określone w niniejszej dyrektywie, które można zweryfikować, oznaczyć ilościowo i zastosować.

Dokumenty dostawy paliwa: dokumenty wydawane klientom przez dostawcę będące dowodem dostarczenia paliwa.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/802 z dnia 11 maja 2016 r. odnosząca się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych (tekst jednolity) (Dz.U. L 132 z 21.5.2016, s. 58–78)

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017

Top