Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex
Ensuring lift safety
Zapewnienie bezpieczeństwa dźwigów
Zapewnienie bezpieczeństwa dźwigów
Dyrektywa ma dwa główne cele:
Dyrektywa ustanawia jednolite zasady wprowadzania do obrotu i oddawania do użytku dźwigów lub elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Ma ona zastosowanie do dźwigów zainstalowanych na stałe w budynkach lub konstrukcjach i przeznaczonych do transportu osób i towarów. Nie dotyczy kolejek linowych, dźwigów budowlanych ani schodów lub chodników ruchomych. Z zasięgu dyrektywy wyłączone są również dźwigi wolnobieżne (o prędkości nie większej niż 0,15 m/s).
Dyrektywa określa podstawowe wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, które musi spełniać każdy dźwig. Dyrektywa określa także obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów odnośnie wprowadzania do obrotu dźwigów lub elementów bezpieczeństwa do dźwigów:
Dyrektywa określa dodatkowo, w jaki sposób krajowe organy ds. bezpieczeństwa mają wykrywać import niebezpiecznych dźwigów i elementów bezpieczeństwa z krajów spoza UE i zapobiegać mu.
Dyrektywa przekształciła i zastąpiła dyrektywę 95/16/EC.
Jej zapisy musiały zostać wprowadzone do krajowych przepisów krajów UE do dnia 19 kwietnia 2016 r. Przepisy mają zastosowanie od 20 kwietnia 2016 r.
Dyrektywa aktualizuje zasady Unii Europejskiej dotyczące wprowadzania do obrotu i oddawania do użytku dźwigów lub elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Wpisuje się ona w serię działań zmierzających do modernizacji europejskiego prawa w wielu różnych sektorach przemysłu na rzecz uproszczenia przepisów, zmniejszenia obciążeń administracyjnych i stworzenia bardziej przejrzystych i spójnych przepisów.
Więcej informacji:
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/33/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów (przekształcenie) (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 251–308)
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022