EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lepsze postępowanie w przypadku skarg wnoszonych do Komisji w sprawie stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie

Lepsze postępowanie w przypadku skarg wnoszonych do Komisji w sprawie stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie

Obywatele UE mogą wnosić skargi dotyczące sposobu stosowania prawa Unii przez państwo członkowskie. Ulepszone zasady postępowania w stosunkach ze skarżącymi w tym procesie zawarto w księdze z kwietnia 2012 r.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego: Aktualizacja zasad postępowania w stosunkach ze skarżącymi w przedmiocie stosowania prawa unijnego [COM(2012) 154 final z 2.4.2012 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

W komunikacie„Aktualizacja zasad postępowania w stosunkach ze skarżącymi w przedmiocie stosowania prawa unijnego” Komisja Europejska wprowadza środki administracyjne przysługujące skarżącemu, które Komisja zobowiązuje się zastosować przy rozpatrywaniu skargi i ocenie rzekomego naruszenia.

Zasada poszanowania prawa leży u podstaw UE. Powodzenie w osiąganiu wielorakich celów zapisanych w traktatach oraz prawodawstwie zależy od skutecznego stosowania prawa unijnego w państwach członkowskich. Każdy obywatel, który uzna, że prawo UE nie jest właściwie stosowane w państwie członkowskim, może wnieść skargę do Komisji Europejskiej.

Komisja uznaje istotną rolę, jaką odgrywają skarżący w wykrywaniu przypadków naruszenia prawa unijnego. Aby dodatkowo uprościć ten proces i zwiększyć jego skuteczność, Komisja wprowadziła kilka zmian od 2002 r. (2002/C 244/03).

W odniesieniu do skarżących najbardziej oczywistym udoskonaleniem jest program CHAP (Complaint handling/Accueil des plaintes). To nowe narzędzie informatyczne, wprowadzone we wrześniu 2009 r., umożliwia Komisji uwzględnianie w bardziej bezpośredni sposób interesów obywateli, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego.

Zgodnie z komunikatem skarżący powinni zawsze rozważyć złożenie skargi w pierwszej kolejności na poziomie krajowym, co umożliwia bardziej bezpośrednie i osobiste dochodzenie swoich praw.

W komunikacie zdefiniowano takie pojęcia, jak „skarga”, „skarżący” i „postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”. Zwrócono także uwagę, że zastosowane podejście dotyczy jedynie skarg odnoszących się do art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej: instytucji UE oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Informacje w komunikacie pogrupowano w następujący sposób:

  • zasady ogólne,
  • rejestrowanie skarg i potwierdzenie odbioru,
  • ochrona skarżącego i danych osobowych,
  • komunikacja ze skarżącymi,
  • termin badania skarg,
  • wynik badania skarg,
  • umorzenie sprawy,
  • upublicznianie decyzji w sprawie naruszeń,
  • dostęp do akt sprawy,
  • skarga do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do głównych punktów komunikatu należą:

  • Każdy może pozwać państwo członkowskie, wnosząc bez ponoszenia kosztów skargę do Komisji na dowolny środek, brak środków lub dowolne praktyki stosowane przez to państwo, które jego zdaniem są niezgodne z prawem unijnym.
  • Skarga musi być złożona na piśmie - listownie, faksem lub drogą elektroniczną - i sporządzona w jednym z języków urzędowych Unii.
  • Komisja decyduje o tym, czy nadać skardze dalszy bieg.
  • Dla każdej skargi wystawiane jest potwierdzenie odbioru w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia jej otrzymania. Potwierdzenie zawiera numer rejestracyjny.
  • Zgodnie z zasadą ogólną termin badania skarg wynosi nie dłużej niż rok od dnia zarejestrowania skargi.
  • Wynik badania skarg może być dwojaki: wezwanie państwa członkowskiego do usunięcia uchybienia lub ostateczne umorzenie sprawy. Komisja informuje skarżącego o tym fakcie na piśmie.

AKTY POWIĄZANE

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE): Artykuł 258

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie kontaktów ze skarżącym w odniesieniu do naruszeń prawa wspólnotowego (COM(2002) 141 final) (Niniejszy tekst uchyla i zastępuje tekst opublikowany w Dzienniku Urzędowym C 166 z 12.7.2002).

Zobacz także Dochodzenie swoich praw

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014

Top