Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ochrona interesów finansowych UE przed nadużyciami i korupcją – program Herkules III

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Ochrona interesów finansowych UE przed nadużyciami i korupcją' for an updated information about the subject.

Ochrona interesów finansowych UE przed nadużyciami i korupcją – program Herkules III

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

Głównym celem programu Herkules III jest zwalczanie różnych działań związanych z nadużyciami finansowymi lub korupcją (takich jak przemyt i podrabianie papierosów) wymierzonych przeciwko budżetowi UE i tym samym ochrona pieniędzy europejskich podatników.

Programem zarządza Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Program skupia się na:

  • rozwoju nowych mechanizmów na rzecz przeciwdziałania nadużyciom finansowym i podrabianiu, zarówno na poziomie europejskim, jak i w poszczególnych państwach członkowskich;
  • zacieśnianiu współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi UE, Komisją i OLAF-em;
  • szkoleniu w państwach UE i państwach spoza UE pracowników administracji, sądów i organów ścigania, instytutów badawczych i placówek oświatowych itd., w celu zapobiegania nadużyciom finansowym.

Dzięki zbiorowemu zamówieniu specjalistycznego sprzętu i baz danych program Herkules III umożliwi uzyskanie oszczędności dla wszystkich stron zaangażowanych w ochronę interesów finansowych UE.

Działania kwalifikowalne

  • 1.
    Pomoc techniczna na rzecz właściwych organów krajów Unii może przykładowo obejmować:
    • udostępnianie specjalistycznej wiedzy, zaawansowanego technicznie sprzętu i skutecznych narzędzi informatycznych w celu umożliwienia współpracy z organami z innych krajów Unii oraz współpracy z Komisją Europejską;
    • zapewnianie wsparcia prowadzenia dochodzeń, w szczególności ustanawiania wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych i podejmowania operacji transgranicznych;
    • zapewnianie organom ścigania w państwach członkowskich wsparcia technicznego i operacyjnego, w tym w szczególności wsparcia dla organów celnych.
  • 2.
    Organizacja ukierunkowanych, specjalistycznych szkoleń i warsztatów szkoleniowych z zakresu analizy ryzyka, w celu:
    • poprawy wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk między stosownymi organami krajów uczestniczących;
    • rozpowszechniania wiedzy, w szczególności na temat skuteczniejszej identyfikacji ryzyka do celów dochodzeniowych;
    • dalszego podnoszenia świadomości pracowników wymiaru sprawiedliwości i innych środowisk prawniczych w zakresie konieczności ochrony interesów finansowych Unii.

Budżet

Budżet przyznany programowi Herkules III na lata 2014–2020 wynosi 104,9 mln EUR. Co najmniej 70% środków przeznaczonych jest na pomoc techniczną, a maksymalnie 25% i 5% odpowiednio na szkolenia i pozostałe działania umożliwiające osiągnięcie założeń programu Herkules III.

Program jest także otwarty na kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kraje partnerskie europejskiej polityki sąsiedztwa, kraje przystępujące oraz kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) i uchylające decyzję nr 804/2004/WE (Dz.U. L 84, 20.3.2014, s. 6–13)

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017

Top