EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rola sportu w promowaniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, włączenia społecznego i zdrowia

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Rola sportu w promowaniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, włączenia społecznego i zdrowia

Rezolucja Rady w sprawie planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2014-2017

AKT

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich, zebranych w Radzie dnia 21 maja 2014 r., w sprawie planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2014-2017 (2014/C 183/03) (Dziennik Urzędowy C 183, 14.6.2014, s. 12-17)

STRESZCZENIE

Niniejsza rezolucja określa podstawy trzyletniego planu prac UE w dziedzinie sportu. Opierają się one na osiągnięciach poprzedniego planu prac. Rezolucja wskazuje kluczowe priorytety, wyniki prac oraz wkład, jaki sport może wnieść na rzecz szerszego programu unijnej polityki gospodarczej i społecznej.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ REZOLUCJI?

Ustala ona trzy priorytety na lata 2014-2017:

  • ochrona uczciwości w sporcie poprzez walkę z nielegalnymi zachowaniami i dyskryminacją,
  • rozwijanie gospodarczego wymiaru sportu,
  • promowanie społecznej roli sportu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rządy państw członkowskich porozumiały się w sprawie utworzenia pięciu grup eksperckich. Koncentrują się one na następujących zagadnieniach:

  • 1.

    Ustawianie wyników zawodów sportowych (w szczególności wszelkich powiązań z zakładami),

  • 2.

    Dobre zarządzanie (ochrona dzieci i nastolatków, procedury przyznawania prawa do organizacji dużych imprez sportowych i równości płci),

  • 3.

    Gospodarczy wymiar sportu (tzn. stabilność finansowania i dziedzictwo dużych imprez sportowych w zakresie miejsca ich organizacji, np. nowoczesna infrastruktura),

  • 4.

    Prozdrowotna aktywność fizyczna (zwłaszcza w przypadku szkół i kontaktów z władzami lokalnymi oraz sektorem prywatnym),

  • 5.

    Rozwój zasobów ludzkich (za sprawą kształcenia, szkoleń, zatrudnienia i wolontariatu).

Wsparciem objęte są też inne inicjatywy, takie jak badania, konferencje i regularny dialog z zainteresowanymi podmiotami z sektora sportu.

Dodatkowo:

  • organy krajowe powinny regularnie informować zainteresowane podmioty z sektora sportu o postępach w realizacji planu prac oraz konsultować się z tymi podmiotami w tej sprawie,
  • rządy obejmujące sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję Rady powinny zawrzeć założenia planu prac w swoim planie polityki.

Do listopada 2016 r. Komisja przedstawi sprawozdanie na temat poczynionych postępów. Będzie ono podstawą dyskusji w Radzie na temat ewentualnego przygotowania trzeciego planu prac w pierwszej połowie 2017 r.

W ramach wdrażania niniejszego planu prac przyjęto szereg dokumentów Rady. W tym, w 2015 r. konkluzje Rady, w których podkreślono wagę sportu powszechnego w rozwoju umiejętności, szczególnie wśród osób młodych. W tekście wskazuje się, że sport, będący przede wszystkim rekreacyjną formą aktywności fizycznej, przynosi też wartość dodaną w kwestii zdrowszego i ogólnie bardziej sprzyjającego włączeniu i zrównoważonego społeczeństwa. Sport może też wpływać na rozwój pozytywnych postaw i wartości społecznych oraz umiejętności i kompetencji obywateli, w tym umiejętności przekrojowych, takich jak zdolność krytycznego myślenia, podejmowania inicjatywy, rozwiązywania problemów i współpracy.

KONTEKST

Zgodnie z traktatami UE sport jest dziedziną, w której działania podejmowane przez Unię powinny służyć wspieraniu, koordynowaniu i uzupełnianiu działań organów krajowych. UE współpracuje też ściśle z krajowymi, europejskimi i międzynarodowymi organizacjami, np. z Radą Europy, Światową Agencją Antydopingową oraz Światową Organizacją Zdrowia.

AKTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie maksymalizowania roli sportu powszechnego w rozwijaniu umiejętności przekrojowych, zwłaszcza wśród młodzieży (Dz.U. C 172, 27.5.2015, str. 8-12)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015

Top