Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Praca z młodzieżą - kluczowy element spójności społecznej

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Praca z młodzieżą - kluczowy element spójności społecznej

 

STRESZCZENIE

Zgodnie z odnowionymi ramami europejskiej współpracy na rzecz młodzieży na lata 2010-2018 ministrowie UE podkreślają potrzebę wspierania rozwoju pracy z młodzieżą oraz jej wpływ na zapewnienie włączenia społecznego młodych ludzi.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH KONKLUZJI?

Celem konkluzji jest wzmocnienie pracy z młodzieżą, aby zwiększyć spójność społeczeństw w całej UE. Współpraca krajów UE w tym zakresie jest niezwykle istotna.

Konkluzje opracowano zgodnie z obecnym planem prac UE na rzecz młodzieży na lata 2014-2015, przy czym głównymi priorytetami są rozwój pracy z młodzieżą i uczenie się pozaformalne (np. w klubach młodzieżowych lub sportowych) oraz uczenie się nieformalne (np. od rodziców lub znajomych).

W konkluzjach wspomniano również poprzednie konkluzje Rady dotyczące wpływu dobrej jakościowo pracy z młodzieżą na rozwój, dobrostan i włączenie społeczne młodych ludzi w UE.

Ponadto wspomniano oświadczenie szefów rządów UE wydane 12 lutego 2015 r., niedługo po atakach terrorystycznych w Paryżu, dotyczące znaczenia kształcenia i integracji społecznej w zapobieganiu radykalizacji oraz ochronie wartości.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W konkluzjach podkreślono kluczową rolę, jaką praca z młodzieżą może odgrywać w rozwoju osobistym i docieraniu do młodych ludzi z różnych środowisk. Szczególnie ważne jest dotarcie do młodzieży zmarginalizowanej oraz młodych ludzi, którzy się nie kształcą, nie pracują ani nie szkolą.

Wzywa się kraje UE do:

  • zaangażowania na rzecz dalszego rozwijania jakości i oferty profesjonalnej pracy z młodzieżą, w tym pracy wykonywanej przez opłacanych pracowników i wolontariuszy;
  • rozwijania struktur wspomagających, w tym możliwości w zakresie kształcenia i szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą;
  • zwiększenia zasięgu pracy z młodzieżą poprzez skoncentrowanie się również na starszych grupach wiekowych wśród młodzieży (osobach w wieku 18 lat i powyżej) oraz na młodych ludziach o mniejszych szansach.

Wzywa się kraje UE oraz Komisję Europejską do:

  • zaangażowania w procesy wzajemnego uczenia się i wymiany sprawdzonych rozwiązań w zakresie jakości w pracy z młodzieżą;
  • wzmocnienia jakości w pracy z młodzieżą poprzez rozwinięcie wskaźników, narzędzi i systemów, które mogłyby zostać wykorzystane na różnych szczeblach w UE;
  • zwiększenia widoczności pracy z młodzieżą i jej roli poprzez eksponowanie nie tylko aspektów ilościowych, ale także jakościowych oraz wpływu tej pracy na życie młodych ludzi i na otaczające ich społeczeństwo.

Zachęca się Komisję do:

  • przeprowadzenia badania skupiającego się na opracowaniu podstawowych zasad jakości w pracy z młodzieżą oraz podręcznika mającego pomóc w ich realizacji. Badanie to powinno uwzględnić wyniki prac grupy eksperckiej ds. systemów jakości w pracy z młodzieżą;
  • rozważenia przedstawienia wniosku w sprawie zalecenia Rady dotyczącego pracy z młodzieżą, w którym podkreślono by, że należy promować włączenie młodych ludzi, postawy obywatelskie i spójniejsze społeczeństwo.

Dodatkowe informacje:

AKT

Konkluzje Rady w sprawie wzmacniania pracy z młodzieżą w celu tworzenia spójnych społeczeństw Dz.U. C 170 z 23.5.2015, s. 2-3)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015

Top