Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/342/05

Zaproszenie do składania wniosków – EACEA/18/13 – Program Erasmus Mundus 2009–2013 – Realizacja w 2014 r.

Dz.U. C 342 z 22.11.2013, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.11.2013   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/5


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW – EACEA/18/13

Program Erasmus Mundus 2009–2013

Realizacja w 2014 r.

2013/C 342/05

Cele programu

Parlament Europejski i Rada ustanowiły program Erasmus Mundus na lata 2009–2013 decyzją nr 1298/2008/WE (1) z dnia 16 grudnia 2008 r. Ogólnym celem programu Erasmus Mundus jest promowanie europejskiego szkolnictwa wyższego, przyczynianie się do rozszerzenia i poprawy perspektyw kariery studentów i ułatwiania zrozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi, zgodnie z celami polityki zewnętrznej UE, aby przyczyniać się do trwałego rozwoju państw trzecich w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Szczegółowe cele programu są następujące:

sprzyjanie zorganizowanej współpracy instytucji szkolnictwa wyższego oraz sprzyjanie tworzeniu wysokiej jakości oferty w dziedzinie szkolnictwa wyższego, stanowiącej typowo europejską wartość dodaną i atrakcyjnej zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, w celu stworzenia centrów doskonałości,

przyczynianie się do wzajemnego ubogacania społeczeństw poprzez rozwijanie kwalifikacji mężczyzn i kobiet, aby dysponowali oni kompetencjami dostosowanymi głównie do rynku pracy i aby charakteryzowali się otwartością umysłu oraz doświadczeniem w środowisku międzynarodowym, poprzez promowanie mobilności najbardziej utalentowanych studentów i nauczycieli akademickich z krajów trzecich, która umożliwi im uzyskiwanie kwalifikacji lub doświadczenia w Unii Europejskiej, a także mobilności najbardziej utalentowanych europejskich studentów i nauczycieli akademickich – poprzez wyjazdy do krajów trzecich,

wspieranie doskonalenia zasobów ludzkich oraz możliwości współpracy międzynarodowej uczelni z krajów trzecich poprzez zwiększone strumienie mobilności między Unią Europejską a krajami trzecimi,

poprawa dostępności oraz doskonalenie profilu i widoczności europejskiego szkolnictwa wyższego w świecie oraz jego atrakcyjności dla obywateli krajów trzecich oraz obywateli Unii Europejskiej.

Przewodnik programowy programu Erasmus Mundus i odpowiednie formularze zgłoszeniowe dotyczące odpowiednich działań znajdują się pod następującym adresem:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/funding/higher_education_institutions_en.php

A.   Działanie 2 – Programy partnerskie Erasmus Mundus

Zawiadomienie

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest ogłaszane wraz z klauzulą zawieszającą dotyczącą finansowania dla grupy 10 (Republika Południowej Afryki) oraz części finansowania dla grup 7 i 8 (region Ameryki Łacińskiej), w szczególności finansowania przydzielonego na potrzeby unijnego instrumentu mobilności na rzecz państw trzecich. Przyznanie dotacji na projekty dla grupy 10 oraz finansowanie na potrzeby unijnego instrumentu mobilności w ramach grup 7 i 8 zależą od przyjęcia odpowiednich decyzji przez Komisję Europejską.

Celem tego działania jest rozwijanie zorganizowanej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z Europy i państw trzecich poprzez promowanie mobilności na wszystkich poziomach studiów w odniesieniu do studentów (studiów wyższych I i II stopnia), doktorantów, uczestników staży podoktorskich, pracowników naukowych oraz pracowników akademickich i administracyjnych (nie wszystkie regiony i części mogą obejmować wszystkie typy możliwości mobilności).

Działanie 2 – Programy partnerskie Erasmus Mundus (EMA2) podzielone jest na dwie ścieżki:

działanie 2 w ramach programu Erasmus Mundus – ŚCIEŻKA 1 – Partnerstwa z państwami objętymi instrumentami ENPI, DCI, IPA i ICI (ICI +) (2),

działanie 2 w ramach programu Erasmus Mundus – ŚCIEŻKA 2 – Partnerstwa z państwami i terytoriami objętymi Instrumentem Finansowania Współpracy z Państwami i Terytoriami Uprzemysłowionymi oraz Innymi Państwami i Terytoriami o Wysokim Dochodzie (ICI).

A.1.   Kwalifikujący się uczestnicy, państwa i skład partnerstwa

Warunki mające zastosowanie do kwalifikujących się uczestników oraz do składu partnerstw są określone w przewodniku programowym w sekcji 6.1.2.a dla EMA2-ŚCIEŻKA 1 oraz w sekcji 6.2.2.a dla EMA2-ŚCIEŻKA 2, a także w „Wytycznych do zaproszenia do składania wniosków EACEA/18/13” w sekcji 5.4.1 dla EMA2-ŚCIEŻKA 1 oraz w sekcji 5.4.2 dla EMA2-ŚCIEŻKA 2.

A.2.   Kwalifikujące się działania

Kwalifikujące się działania są określone w przewodniku programowym w sekcji 6.1.2.b dla EMA2-ŚCIEŻKA 1 oraz w sekcji 6.2.2.b dla EMA2-ŚCIEŻKA 2, a także w „Wytycznych do zaproszenia do składania wniosków EACEA/18/13” w sekcji 5.4.1 dla EMA2-ŚCIEŻKA 1 oraz w sekcji 5.4.2 dla EMA2-ŚCIEŻKA 2.

A.3.   Kryteria przyznawania dotacji

Wnioski w ramach EMA2-ŚCIEŻKA 1 zostaną ocenione według następujących kryteriów przyznawania dotacji:

Kryteria

Waga

1.

Właściwości

25 %

2.

Jakość

65 %

2.1.

Skład partnerstwa i mechanizm współpracy

20 %

2.2.

Organizacja i realizacja mobilności

25 %

2.3.

Instytucje dla studentów/pracowników i działania następcze

20 %

3.

Zrównoważony rozwój

10 %

Ogółem

100 %

Wnioski w ramach EMA2-ŚCIEŻKA 2 zostaną ocenione według następujących kryteriów przyznawania dotacji:

Kryteria

Waga

1.

Właściwości

25 %

2.

Wkład w doskonałość

25 %

3.

Jakość

50 %

3.1.

Skład partnerstwa i mechanizm współpracy

15 %

3.2.

Organizacja i realizacja mobilności

20 %

3.3.

Instytucje dla studentów/pracowników i działania następcze

15 %

Ogółem

100 %

A.4.   Budżet

Całkowita kwota dostępna w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi około 78 657 500 EUR i ma na celu umożliwienie mobilności co najmniej 2 808 osobom.

Dostępny budżet na wszystkie instrumenty współpracy w ramach EMA2-ŚCIEŻKA 1 wynosi 73 457 500 EUR i ma na celu umożliwienie mobilności co najmniej 2 696 osobom; budżet ten obejmuje budżet na potrzeby instrumentu ICI + promującego mobilność UE na rzecz państw trzecich w ramach instrumentu DCI – wynosi on 12 300 000 EUR i ma na celu umożliwienie mobilności co najmniej 381 osobom.

Dostępny budżet przeznaczony na EMA2-ŚCIEŻKA 2 wynosi 5 200 000 EUR i ma na celu umożliwienie mobilności co najmniej 112 osobom.

A.5.   Termin składania wniosków

Ostateczny termin składania wniosków w ramach działania 2 – Programy partnerskie Erasmus Mundus to dzień 3 marca 2014 r., godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Agencja uruchomiła elektroniczny system składania wszystkich wniosków. W przypadku niniejszego zaproszenia do składania wniosków wnioskodawcy muszą złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego od lutego 2014 r.

Wyłącznie wniosek złożony elektronicznie (wraz z załącznikami) będzie uważany za formalny, ważny wniosek.

Dodatkowo jedną kopię papierową wniosku identyczną z wnioskiem złożonym elektronicznie (wraz z załącznikami) należy jako kopię zapasową przesłać listem poleconym przez upływem terminu składania wniosków na poniższy adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Call for proposals EACEA/18/13 — Action 2

BOU 02/029

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone terminowo i zgodnie z wymogami określonymi w odpowiednich formularzach zgłoszeniowych. Wnioski przesłane jedynie w postaci papierowej, faksem lub bezpośrednio pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane.


(1)  Dz.U. L 340 z 19.12.2008, s. 83.

(2)  ENPI – Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa.

DCI – Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju.

IPA – Instrument Pomocy Przedakcesyjnej.

ICI – Instrument Finansowania Współpracy z Państwami i Terytoriami Uprzemysłowionymi oraz Innymi Państwami i Terytoriami o Wysokim Dochodzie. Instrument ten obejmuje promowanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich w celu uzupełnienia działania 2 w ramach programu Erasmus Mundus oraz – biorąc pod uwagę przyjęcie zmian w ICI w grudniu 2011 r. – wspiera również mobilność studentów i nauczycieli akademickich z Unii Europejskiej do państw trzecich (ICI + odpowiednie grupy).


Top