Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0655

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej (rok sprawozdawczy 2021)

    COM/2023/655 final

    Bruksela, dnia 24.10.2023

    COM(2023) 655 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej

    (rok sprawozdawczy 2021)


    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej 
    (rok sprawozdawczy 2021)

    1.    Wprowadzenie

    Zgodnie z art. 7a dyrektywy 98/70/WE 1 odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych (zwanej dalej „dyrektywą w sprawie jakości paliw”) i art. 5 dyrektywy Rady (UE) 2015/652 ustanawiającej metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE 2 państwa członkowskie mają obowiązek składać co roku sprawozdanie na temat intensywności emisji gazów cieplarnianych paliw i energii dostarczanych na ich terytoriach. Ten obowiązek sprawozdawczy miał zastosowanie po raz pierwszy w odniesieniu do roku sprawozdawczego 2017 w związku ze stosowaniem i transpozycją dyrektywy Rady (UE) 2015/652. Niniejsze sprawozdanie roczne obejmuje dane przedstawione przez państwa członkowskie za 2021 r.

    Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 3 dyrektywy 98/70/WE państwa członkowskie mają obowiązek składać sprawozdanie zawierające krajowe dane dotyczące jakości paliw za poprzedni rok kalendarzowy.

    Niniejsze sprawozdanie roczne zawiera zestawienie informacji przedstawionych przez państwa członkowskie w związku z wyżej wspomnianymi wymogami w zakresie sprawozdawczości. Opracowano je na podstawie danych za rok 2021 przekazanych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) przez państwa członkowskie.

    2.    Ilości i intensywność emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia poszczególnych rodzajów paliwa i energii

    Art. 7a dyrektywy w sprawie jakości paliw, w związku z dyrektywą Rady (UE) 2015/652, określa wymogi w zakresie sprawozdawczości, zgodnie z którymi należy podać następujące informacje:

    ·całkowitą ilość każdego rodzaju paliwa lub energii dostarczanych na potrzeby transportu drogowego i maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach (w tym statków żeglugi śródlądowej, gdy nie znajdują się na morzu), ciągników rolniczych i leśnych oraz rekreacyjnych jednostek pływających, gdy nie znajdują się na morzu;

    ·emisję gazów cieplarnianych w całym cyklu życia w przeliczeniu na jednostkę energii, w tym tymczasowe średnie wartości szacowanych emisji z biopaliw wynikających z pośredniej zmiany użytkowania gruntów 3 ;

    ·surowiec i ścieżkę produkcji biopaliwa stosowane w przypadku poszczególnych biopaliw dostarczanych na terytoria państw członkowskich.

    W dyrektywie w sprawie jakości paliw zobowiązuje się państwa członkowskie do nałożenia na dostawców wymogu zmniejszenia do dnia 31 grudnia 2020 r. intensywności emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw transportowych, tj. emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia w przeliczeniu na jednostkę energii uzyskanej z paliw i energii dostarczonej, o co najmniej 6 % w stosunku do podstawowej normy dla paliw w 2010 r. wynoszącej 94,1 gCO2eq/MJ. W ocenie osiągnięcia celu redukcji emisji o co najmniej 6 % nie uwzględnia się emisji gazów cieplarnianych wynikających z pośredniej zmiany użytkowania gruntów. W dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii (UE) 2018/2001 4 przewidziano szereg środków mających na celu rozwiązanie problemu pośredniej zmiany użytkowania gruntów, w tym pułap dotyczący biopaliw produkowanych z roślin spożywczych i pastewnych, a w powiązanym akcie delegowanym 5 wyznaczono szczegółowe kryteria określania surowców na biopaliwa charakteryzujących się wysokim ryzykiem spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów, które mają być stopniowo wycofane do 2030 r., oraz kryteria certyfikacji biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów.

    W 2021 r. wszystkie państwa członkowskie (27) oraz Zjednoczone Królestwo (łącznie z Irlandią Północną 6 ), Norwegia i Islandia dostarczyły dane dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w odpowiednim formacie. Porównania między zagregowanymi danymi liczbowymi odnoszą się do UE-27 dla wszystkich lat referencyjnych.

    2.1    Emisje gazów cieplarnianych i odległość od poziomu docelowego na rok 2020

    Z przedstawionych danych wynika, że w 2021 r. średnia intensywność emisji gazów cieplarnianych paliw i energii dostarczanych w 27 państwach członkowskich, które złożyły sprawozdanie, wyniosła 89 g CO2eq//MJ, co przekłada się na oszczędność 60 Mt ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2eq) w ciągu roku 2021. Jest to wartość 5,5 % poniżej poziomu bazowego w 2010 r., wynoszącego 94,1 g CO2eq/MJ (zbliżona do poziomu redukcji osiągniętej przez 27 państw członkowskich UE w 2020 r.), co oznacza, że do osiągnięcia celu 6 % należy zmniejszyć intensywność emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich paliw kopalnych, biopaliw i dostarczanej energii o dodatkowe 0,5 %. 

    Z danych zgłoszonych za rok 2021 wynika, że postępy poczynione przez unijnych dostawców paliw znacznie różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE. Trzynaście państw członkowskich (Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Węgry, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Słowacja i Szwecja) osiągnęło swój cel polegający na zmniejszeniu intensywności emisji gazów cieplarnianych paliw transportowych o 6 % do 2020 r. w porównaniu z rokiem 2010, zatem liczba państw, które osiągnęły ten cel, zwiększyła się o dwa (zob. wykres 1). Największe postępy w ciągu roku osiągnęły Finlandia i Szwecja ze wzrostem o 6,0 i 2,5 punktu procentowego w latach 2020–2021 w stosunku do poziomu bazowego w 2010 r., a następnie Portugalia ze wzrostem o 1,4 punktu procentowego. Większość państw członkowskich poczyniła jednak minimalne postępy, tj. poniżej 1,0 punktu procentowego (11 państw członkowskich) lub utrzymała ten sam poziom (6 państw członkowskich); w niektórych państwach członkowskich wyniki spadły nawet poniżej poziomu z ostatnich lat (7 państw członkowskich).

    Jeżeli chodzi o dystans pozostały do osiągnięcia celu, Polska (5,3 %) jest już stosunkowo blisko osiągnięcia celu 6 %, natomiast Portugalia, Rumunia, Słowenia, Francja, Litwa i Grecja osiągnęły redukcje w przedziale od 4 % do 5 %. Ponadto w siedmiu państwach członkowskich (Hiszpania, Austria, Włochy, Irlandia, Łotwa, Bułgaria i Chorwacja) redukcja intensywności emisji gazów cieplarnianych pozostaje na poziomie niższym niż 4 %. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sprawozdaniu technicznym EEA nr 2023/03 dotyczącym „intensywności emisji gazów cieplarnianych paliw transportowych w UE w 2021 r.” 7 .

     



    Wykres 1: Redukcja intensywności emisji gazów cieplarnianych paliw osiągnięta przez unijnych dostawców paliw w państwach członkowskich w okresach 2010–2020 i 2010–2021 (źródło: EEA)

    Ponadto w 2021 r. redukcję emisji w segmencie wydobywczym 8 zgłosiło piętnaście państw członkowskich (Austria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Węgry, Włochy, Luksemburg, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia), przyczyniając się do osiągnięcia całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych w tych państwach członkowskich w zakresie od 0,1 do 2,7 punktu procentowego. W związku z tym całkowita zgłoszona redukcja emisji w segmencie wydobywczym wynosiła 4 795 kt CO2eq w 2021 r., co skutkowało dodatkową redukcją intensywności emisji gazów cieplarnianych paliw o 0,4 punktów procentowych z 5,1 % do 5,5 % (zob. tabela 5 w załączniku do sprawozdania). Wartość redukcji emisji w sektorze wydobywczym zgłaszana przez dostawcę musi być określona ilościowo i ujęta w sprawozdawczości zgodnie z wymogami określonymi w dyrektywie Rady (UE) 2015/652. Szczegółowe informacje na temat podejść do określania ilościowego, monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do redukcji emisji w sektorze wydobywczym można znaleźć w odpowiednich wytycznych 9 .

    Uwzględniając emisje wynikające z pośredniej zmiany użytkowania gruntów 10 , średnia intensywność emisji gazów cieplarnianych paliw dostarczonych w 2021 r. w UE była o 3,7 % niższa niż w 2010 r. Oznacza to, że w 2021 r. ograniczenie emisji wyniosło 40 Mt CO2eq. Zgodnie z art. 7d dyrektywy 98/70/WE ustanawiającym sposób obliczania emisji gazów cieplarnianych z biopaliw w całym cyklu życia emisje wynikające z pośredniej zmiany użytkowania gruntów nie są uwzględniane przy ocenie osiągnięcia celu redukcji emisji o co najmniej 6 %.

    Konieczne będą kolejne działania w celu dekarbonizacji paliw wykorzystywanych w transporcie i przyczynienia się do realizacji ambitniejszych celów klimatycznych, określonych w Europejskim Zielonym Ładzie i późniejszym pakiecie legislacyjnym „Gotowi na 55” zaproponowanym przez Komisję 14 lipca 2021 r. W sprawie większości wniosków ustawodawczych osiągnięto porozumienie polityczne i są one bliskie przyjęcia lub już zostały przyjęte. Porozumienie polityczne osiągnięte w odniesieniu do dyrektywy w sprawie energii odnawialnej znacznie zwiększa ogólny poziom ambicji w zakresie dekarbonizacji paliw transportowych i nośników energii. Do 2030 r. państwa członkowskie będą musiały zmniejszyć intensywność emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 14,5 % w porównaniu z poziomem bazowym z 2010 r. lub będą potrzebować co najmniej 29-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii w sektorze transportu. W celu uproszczenia prawodawstwa nowy cel w zakresie transportu określony w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej uchyli cel redukcji o 6 % określony w dyrektywie w sprawie jakości paliw. Ponadto rozporządzenia w sprawie inicjatyw ReFuelEU Aviation i FuelEU Maritime mają na celu zwiększenie produkcji i upowszechnienie zrównoważonych paliw alternatywnych w sektorach lotniczym i morskim.

    2.2    Dostawy paliw

    W niniejszej sekcji podsumowano dane przekazane przez państwa członkowskie, przy czym w danych tych uwzględniono wszystkie paliwa kopalne, biopaliwa i paliwa pochodzenia niebiologicznego objęte zakresem stosowania dyrektywy w sprawie jakości paliw w odniesieniu do transportu drogowego i maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach.

    Całkowite dostawy paliw zgłoszone przez 27 państw członkowskich w 2021 r. wyniosły 11 592 petadżuli (PJ), co stanowi wzrost o 10 % w porównaniu z 2020 r., głównie w wyniku ożywienia gospodarczego po kryzysie COVID-19. W dostawach tych dominowały paliwa kopalne (93,3 %), następne w kolejności były biopaliwa (6,7 %), a energia elektryczna miała bardzo niewielki udział (0,03 %) (zob. sekcja 2.4). W 2021 r. nie zgłoszono żadnych odnawialnych paliw pochodzenia niebiologicznego.

    W 2021 r. wśród dostarczanych paliw kopalnych nadal dominował olej napędowy (do silników wysokoprężnych) (56,4 %; 6 543 PJ), a następne w kolejności były: benzyna (22,7 %; 2 629 PJ) i olej napędowy 11 (12,7 %; 1 472 PJ). Łączny udział gazu płynnego (LPG) i gazu ziemnego wyniósł 1,4 % (165 PJ) (zob. wykres 2).

    Wykres 2: Udział w dostawie energii w podziale na rodzaje paliwa w 2021 r.

    (źródło: EEA)

    2.3    Zużycie biopaliwa

    Całkowite zużycie biopaliw w 27 państwach członkowskich nieznacznie wzrosło w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. z 723 PJ do 781 PJ. Nadal dominował w nim biodiesel (ester metylowy kwasu tłuszczowego, FAME) stanowiący 60,8 % całkowitego zużycia biopaliw (475 PJ), a następne w kolejności były: hydrorafinowany olej roślinny (HVO; 19,2 %; 150 PJ) i bioetanol (14,0 %; 109 PJ). Bioeter tert-butylowo-etylowy (bio-ETBE) stanowił 1,7 % (13 PJ), a biogaz 1,8 % (14 PJ) całkowitego zużycia biopaliw. Udział wszystkich pozostałych biopaliw wyniósł 2,6 % lub 20 PJ (zob. wykres 3). Jak z tego wynika, około 80 % wszystkich biopaliw jest mieszanych z olejem napędowym. Szczegółowe informacje na temat wszystkich biopaliw i ścieżek można znaleźć w sprawozdaniu technicznym EEA nr 2023/03.

    Wykres 3: Udział w dostawie energii pochodzącej z biopaliw w podziale na rodzaje paliwa w 2021 r. (źródło: EEA)

    2.4    Zużycie energii elektrycznej

    Składanie sprawozdań dotyczących zużycia energii elektrycznej przez dostawców paliw jest dobrowolne, a dane dotyczące zużycia energii elektrycznej przez pojazdy elektryczne i motocykle przekazało jedenaście państw członkowskich (w porównaniu z piętnastoma w 2020 r.) (zob. tabela 1). Całkowita zgłoszona ilość energii elektrycznej zużytej przez pojazdy elektryczne wzrosła do 9 859 593 GJ (bez korekty wydajności mechanizmu napędowego) z 6 218 196 GJ w 2020 r., co stanowi wzrost o ok. 60 %. Rzeczywiste zużycie energii elektrycznej przez pojazdy elektryczne w poszczególnych państwach członkowskich może być większe, ponieważ sprawozdawczość dotycząca energii elektrycznej nie jest obowiązkowa na mocy art. 7a i nie jest zgłaszana przez wiele państw członkowskich, chociaż przyczyniłaby się do osiągnięcia celu 6 %.



    Tabela 1: Zużycie energii elektrycznej przez motocykle i pojazdy elektryczne w 2021 r. jako zgłoszony wkład dostawców paliw w spełnienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych (Źródło: EEA)

    Państwo członkowskie

    Ilość energii

    Intensywność emisji gazów cieplarnianych

     

    z wyłączeniem wydajności mechanizmu napędowego (GJ)

    wliczając wydajność mechanizmu napędowego (GJ)  12

    zgłoszona przez państwo członkowskie (g CO2eq/MJ)

    zgłoszona przez państwo członkowskie (g CO2eq/kWh)

    Austria

    178 818

    71 527

    21,8

    78

    Czechy

    2 234

    893

    177,0

    637

    Estonia

    62 091

    27 659

    114,5

    412

    Francja

    2 853 505

    1 141 402

    15,8

    56,9

    Niemcy

    4 989 600

    1 995 840

    147

    529

    Węgry

    28 065

    11 226

    58,7

    211

    Włochy

    310 951

    124 380

    110,3

    397

    Niderlandy

    1 236 277

    494 511

    133,4

    480

    Słowacja

    10 158

    4 063

    13,1

    47

    Słowenia

    4 116

    1 646

    90,7

    327

    Hiszpania

    408

    1 633

    102.1

    368

    Szwecja

    10 158

    4 063

    13,1

    47

    Ogółem

    9 859 593

    4 052 598

     

     

    3.    Przegląd danych dotyczących jakości paliwa w UE za 2021 r.

    Zgodnie z art. 8 dyrektywy w sprawie jakości paliw wszystkie 27 państw członkowskich, Norwegia i Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej złożyły sprawozdania zawierające krajowe dane dotyczące jakości paliw za rok 2021.

    W niniejszej sekcji przedstawiono dane dotyczące sprzedaży benzyny i oleju napędowego, a także zawartych w nich biokomponentów, w odniesieniu do transportu drogowego, przekazane przez 27 państw członkowskich UE. Pominięto pozostałe paliwa kopalne, biopaliwa i paliwa pochodzenia niebiologicznego, a także paliwa wykorzystywane w maszynach jezdnych nieporuszających się po drogach.

    3.1    Benzyna i olej napędowy

    W latach 2017–2021 udział oleju napędowego utrzymywał się na stałym poziomie, osiągając w 2021 r. wartość 72,6 % sprzedaży ogółem. Całkowita ilość sprzedanych olei napędowych w 2021 r. wzrosła o 6,4 % w porównaniu z 2020 r., prawdopodobnie w wyniku ożywienia gospodarczego po kryzysie COVID-19 w 2020 r. Podobnie sprzedaż benzyny w 2021 r. wzrosła o 9,7 % (zob. tabela 2).



    Tabela 2: Sprzedaż oleju napędowego i benzyny dla UE-27 (w mln litrów i udziałach) w latach 2017–2021

     

    2017

    2018

    2019

    2020

    2021

    Sprzedaż oleju napędowego

    235 388 (73,3 %)

    241 653 (73,3 %)

    246 865 (73,0 %)

    217 395 (73,2 %)

    231 224 (72,6 %)

    Sprzedaż benzyny

    85 911 (26,7 %)

    87 994 (26,7 %)

    90 917 (27,0 %)

    79 659 (26,8 %)

    87 385 (27,4 %)

    Ogółem (olej napędowy i benzyna)

    321 299

    329 629

    337 782

    297 054

    318 609

    Olej napędowy jest dominującym paliwem pod względem zużycia we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Cypru, gdzie udział benzyny wynosi 50 %. Inne państwa o stosunkowo wysokim zużyciu benzyny to Niderlandy, Grecja i Finlandia, gdzie udziały te wynoszą odpowiednio 48 %, 46 % i 38 %, inaczej niż w Bułgarii, na Łotwie i Litwie, gdzie udziały te wynoszą odpowiednio 18 %, 15 % i 14 %.

    Nie ma istotnych zmian w rozkładzie sprzedaży benzyny pod względem badawczych liczb oktanowych (RON) w latach 2020–2021. Większość sprzedanej w 2021 r. benzyny stanowił gatunek benzyny o liczbie RON 95, którego udział w całkowitej sprzedaży benzyny nieznacznie wzrósł w porównaniu z 2020 r. Udział benzyny gatunków o 95 < RON < 98 zmalał, natomiast udział benzyny gatunków o RON ≥ 98 nie zmienił się w stosunku do roku poprzedniego (zob. tabela 3).

    Tabela 3: Udział gatunków benzyny w łącznej sprzedaży w UE-27, według liczby RON

    2017

    2018

    2019

    2020

    2021

    RON 95

    84,3 %

    80,0 %

    77,8 %

    79,3 %

    80,5 %

    95 < RON < 98

    8,5 %

    14,9 %

    16,7 %

    14,3 %

    13,1 %

    RON ≥ 98

    6,9 %

    4,9 %

    5,4 %

    6,4 %

    6,4 %

    RON = 91

    0,2 %

    0,2 %

    0,1 %

    0,01 %

    0,03 %

    3.2    Zawartość biokomponentów

    W 2021 r. prawie wszystkie benzyny i oleje napędowe sprzedawane w UE były wprowadzane do obrotu jako zawierające biokomponenty. Ze wszystkich sprzedanych benzyn 99,7 % zawierało biokomponenty 13 z następującym podziałem: 65,4 % zawierało do 5 % objętościowej zawartości etanolu (E5), natomiast 34,2 % zawierało do 10 % etanolu (E10), przy czym oba rodzaje pozostały na mniej więcej takim samym poziomie jak w 2020 r.; 0,4 % benzyny zawierało ponad 10 % etanolu (E+ 14 ).

    Cały olej napędowy sprzedany w 2021 r. zawierał biokomponenty, 99,8 % oleju napędowego zawierało do 7 % FAME (B7), a 0,2 % zawierało więcej (B+) 15 . Udział B+ zmniejszył się w 2021 r. z powodu niższego wkładu Belgii i Francji (zob. tabela 4).

    Tabela 4: Zastosowanie biokomponentów w benzynie i olejach napędowych sprzedawanych w UE-27 w latach 2017–2021

    Rodzaj paliwa

    2017

    2018

    2019

    2020

    2021

    Benzyna

    E0

    14,5 %

    4,9 %

    0,7 %

    0,0 %

    0,0 % 16

    E5

    66,7 %

    81,5 %

    73,3 %

    65,7 %

    65,4 %

    E10

    18,6 %

    13,4 %

    25,7 %

    33,3 %

    34,2 %

    E+

    0,1 %

    0,2 %

    0,4 %

    1,0 %

    0,4 %

    Olej napędowy

    B0

    0,0 %

    0,0 %

    0,0 %

    0,0 %

    0,0 %

    B7

    81,8 %

    99,2 %

    99,1 %

    86,2 %

    99,8 %

    B+

    16,2 %

    0,8 %

    0,8 %

    13,8 %

    0,2 %

    3.3    Zgodność sprzedanego paliwa z limitami jakościowymi

    Ogólnie w UE obserwuje się wysoki poziom zgodności z limitami jakości paliw. W przypadku próbek paliw pobranych w 2021 zgłoszono, że ogromna większość kluczowych parametrów mieściła się w dopuszczalnych limitach.

    Irlandia, Litwa, Niderlandy i Szwecja sprawdziły i zgłosiły pełną zgodność w przypadku zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Osiem państw członkowskich sprawdziło i zgłosiło pełną zgodność w przypadku benzyny (Finlandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niderlandy, Rumunia, Słowenia i Szwecja), a dziewięć – w przypadku oleju napędowego (Chorwacja, Cypr, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Słowacja i Szwecja).

    Państwa członkowskie zgłosiły łącznie 205 przypadków braku zgodności w odniesieniu do benzyny i 77 takich przypadków w odniesieniu do oleju napędowego, co odpowiada udziałowi odpowiednio 3,5 % i 1,6 % w całkowitej liczbie próbek pobranych w 2021 r. W przypadku benzyny parametrami najczęściej niezgodnymi ze specyfikacjami były: przekroczenia prężności par w okresie letnim (w piętnastu państwach członkowskich), zawartość substancji aromatycznych (w pięciu państwach członkowskich), badawcza liczba oktanowa (RON), motorowa liczba oktanowa (MON) oraz zawartość siarki (wymienione trzy parametry były przekroczone w czterech państwach członkowskich). W przypadku oleju napędowego parametrami najczęściej niezgodnymi ze specyfikacjami były: zawartość siarki i FAME (w sześciu państwach członkowskich w przypadku obu parametrów).

    Wszystkie państwa członkowskie opisały działania podjęte w przypadku wykrycia próbek niezgodnych z wymaganiami. Działania te obejmują: informowanie właściwych organów, wszczynanie dochodzeń, nakładanie kar i grzywien oraz ponowne pobieranie próbek. W niewielkiej liczbie przypadków nie podjęto żadnych działań ze względu na fakt, że niezgodną z wymogami wartość parametrów uznano za bardzo bliską granic tolerancji.

    Nie było zatem powodu, by Komisja wszczynała jakiekolwiek dochodzenia w tym obszarze. Można stwierdzić, że obowiązujący system monitorowania jakości paliw gwarantuje, że paliwa wysokiej jakości są sprzedawane w UE zgodnie z wymogami dyrektywy w sprawie jakości paliw.



    Załącznik

    Tabela 5: Wkład redukcji emisji w segmencie wydobywczym w realizację celu polegającego na redukcji intensywności emisji gazów cieplarnianych o 6 % w 2021 r., z wyłączeniem pośredniej zmiany użytkowania gruntów (źródło: EEA)

    Państwo członkowskie

    Redukcja intensywności emisji gazów cieplarnianych, z wyłączeniem redukcji emisji w segmencie wydobywczym

    Wkład redukcji emisji w segmencie wydobywczym

    Redukcja intensywności emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem redukcji emisji w segmencie wydobywczym

    Intensywność emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem redukcji emisji w segmencie wydobywczym (g CO2eq/MJ)

    Intensywność emisji gazów cieplarnianych, z wyłączeniem redukcji emisji w segmencie wydobywczym (g CO2eq/MJ)

    Zgłoszone wartości emisji w segmencie wydobywczym (Kt ekwiwalentu CO2)

    Cypr

    3,4 %

    2,7 %

    6,1 %

    90,9

    90,6

    707,0

    Dania

    3,8 %

    2,2 %

    6,0 %

    90,6

    90,6

    3922,3

    Węgry

    4,2 %

    1,9 %

    6,1 %

    90,2

    90,1

    4164,1

    Malta

    4,8 %

    1,9 %

    6,7 %

    89,6

    88,2

    130,0

    Słowacja

    4,6 %

    1,4 %

    6,0 %

    89,7

    89,9

    1439,7

    Estonia

    4,8 %

    1,4 %

    6,2 %

    89,6

    89,5

    562,5

    Luksemburg

    5,2 %

    1,0 %

    6,3 %

    89,2

    88,8

    745,3

    Polska

    4,3 %

    1,0 %

    5,3 %

    90,1

    90,0

    10011,6

    Czechy

    5,2 %

    1,0 %

    6,1 %

    89,3

    89,0

    2471,1

    Niemcy

    5,4 %

    0,9 %

    6,3 %

    89,0

    88,3

    18282,4

    Rumunia

    4,0 %

    0,8 %

    4,8 %

    90,3

    90,3

    2501,9

    Austria

    3,1 %

    0,8 %

    3,8 %

    91,2

    91,1

    2390,2

    Słowenia

    4,1 %

    0,6 %

    4,7 %

    90,3

    90,5

    456,9

    Chorwacja

    2,1 %

    0,1 %

    2,3 %

    92,1

    92,0

    121,0

    Włochy

    3,6 %

    0,0 % 17

    3,6 %

    90,8

    89,9

    49,0

    Belgia

    6,2 %

    0,0 %

    6,2 %

    88,3

    88,1

    0,0

    Bułgaria

    2,7 %

    0,0 %

    2,7 %

    91,5

    90,3

    0,0

    Finlandia

    13,2 %

    0,0 %

    13,2 %

    81,6

    87,4

    0,0

    Francja

    4,4 %

    0,0 %

    4,4 %

    90,0

    90,0

    0,0

    Grecja

    4,0 %

    0,0 %

    4,0 %

    90,4

    90,3

    0,0

    Irlandia

    3,1 %

    0,0 %

    3,1 %

    91,1

    91,1

    0,0

    Łotwa

    2,8 %

    0,0 %

    2,8 %

    91,5

    91,3

    0,0

    Litwa

    4,1 %

    0,0 %

    4,1 %

    90,2

    91,0

    0,0

    Niderlandy

    6,3 %

    0,0 %

    6,3 %

    88,2

    89,0

    0,0

    Portugalia

    4,8 %

    0,0 %

    4,8 %

    89,5

    90,9

    0,0

    Hiszpania

    3,9 %

    0,0 %

    3,9 %

    90,5

    90,6

    0,0

    Szwecja

    21,6 %

    0,0 %

    21,6 %

    73,7

    76,1

    0,0

    EU27

    5,1 %

    0,4 %

    5,5 %

    90,7

    89,3

    47954,9

    (1)

    Dyrektywa 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/12/EWG, Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58.

    (2)

     Dyrektywa Rady (UE) 2015/652 z dnia 20 kwietnia 2015 r. ustanawiająca metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych, Dz.U. L 107 z 25.4.2015, s. 26.

    (3)

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1513 z dnia 9 września 2015 r. zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Dz.U. L 239 z 15.9.2015, s. 8.

    (4)

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Dz.U. L 328 z 21.12.2018, s. 82.

    (5)

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/807 z dnia 13 marca 2019 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 w odniesieniu do określania surowców o wysokim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów, w przypadku których zaobserwowano znaczącą ekspansję obszaru produkcji na tereny zasobne w pierwiastek węgla oraz certyfikowania biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów, Dz.U. L 133 z 21.5.2019, s. 1

    (6)

     Po zakończeniu okresu przejściowego dyrektywa Rady (UE) 2015/652 określająca odpowiednie obowiązki sprawozdawcze nie ma już zastosowania do Zjednoczonego Królestwa jako całości. Zgodnie z art. 5 ust. 4 w związku z załącznikiem 2 pkt 47 Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:12020W/TXT ) dyrektywa Rady (UE) 2015/652 nadal ma jednak zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej.

    (7)

      https://www.eionet.europa.eu/login?came_from=/etcs/etc-cm/products/greenhouse-gas-intensities-of-transport-fuels-in-the-eu-in-2021/view  

    (8)

    „Emisje w segmencie wydobywczym” oznaczają wszystkie emisje gazów cieplarnianych występujące przed wprowadzeniem surowca do rafinerii lub zakładu przetwórczego, w którym produkuje się paliwo.

    (9)

    https://ec.europa.eu/clima/system/files/2016-11/guidance_note_on_uer_en.pdf

    (10)

    W obliczeniach tych uwzględniono tymczasowe szacowane emisje biopaliw wynikające z pośredniej zmiany użytkowania gruntów ujęte w zestawieniu w załączniku V do dyrektywy w sprawie jakości paliw.

    (11)

    „Olej napędowy” oznacza paliwo stosowane w maszynach mobilnych nieporuszających się po drogach zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 3 dyrektywy w sprawie jakości paliw.

    (12)

    Zgodnie z częścią 1 załącznika I do dyrektywy Rady (UE) 2015/652 cel redukcji emisji gazów cieplarnianych oblicza się na podstawie ilości energii elektrycznej z zastosowaniem czynnika dostosowania w odniesieniu do technologii elektrycznej, co odpowiada uwzględnieniu wydajności mechanizmu napędowego.

    (13)

    Obejmuje to bioetanol bezpośrednio mieszany z benzyną lub przetwarzany na ETBE, a następnie mieszany z benzyną.

    (14)

    E+ to benzyna o zawartości etanolu > 10 % (% v/v).

    (15)

    B+ to olej napędowy o zawartości biodiesla > 7 % (% v/v).

    (16)

    Jedynie Łotwa, Malta i Słowacja zgłosiły 247 mln litrów sprzedanej benzyny bez zawartości biopaliw, co odpowiada udziałowi 0,3 % w całkowitej sprzedaży benzyny w 2021 r. (ze względu na niski udział wartość tę pominięto w tabeli 4).

    (17)

    Zgłoszony wkład redukcji emisji w sektorze wydobywczym dla Włoch wynosi 0,004 %. Ze względu na zaokrąglenie w górę wartość w tabeli wynosi 0,0 %.

    Top