KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 21.3.2018
COM(2018) 151 final
Zalecenie
DECYZJA RADY
dotycząca upoważnienia Komisji do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia zmian w porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa oraz w celu zawarcia protokołu do tego porozumienia z Królestwem Marokańskim
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
•Przyczyny i cele wniosku
Komisja proponuje podjęcie rokowań dotyczących zmiany w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka oraz zawarcie protokołu wykonawczego do tej umowy, które to zmiana i protokół zaspokoiłyby potrzeby floty Unii i byłyby zgodne z rozporządzeniem (UE) nr 1380/2013 w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa oraz z konkluzjami Rady z dnia 19 marca 2012 r. dotyczącymi komunikatu Komisji w sprawie zewnętrznego wymiaru wspólnej polityki rybołówstwa.
Niniejszy wniosek jest przedstawiany w następstwie orzeczenia wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 27 lutego 2018 r. w sprawie C-266/16 (Western Sahara Campaign UK), w którym Trybunał uznał, że wody przyległe do terytorium Sahary Zachodniej nie są częścią obszaru połowowego, o którym mowa we wspomnianym porozumieniu w sektorze rybołówstwa.
•Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki
Obowiązujące Porozumienie o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka weszło w życie dnia 28 lutego 2007 r.. Wymienione porozumienie zostało wdrożone dwoma kolejnymi protokołami umożliwiającymi statkom unijnym prowadzącym połowy gatunków pelagicznych i dennych dostęp do obszaru połowowego Maroka do dnia 14 grudnia 2011 r., który oznacza datę zakończenia obowiązywania drugiego protokołu wykonawczego w wyniku niewyrażenia przez Parlament zgody na jego zawarcie. Parlament Europejski zakwestionował zrównoważony charakter, stosunek wartości do ceny oraz zgodność proponowanego instrumentu z prawem międzynarodowym. Trzeci protokół, w którym uwzględniono zastrzeżenia Parlamentu Europejskiego, został zawarty w 2014 r., a jego okres obowiązywania upłynie w dniu 14 lipca 2018 r.
Ogólnie rzecz biorąc, porozumienie w sprawie połowów z Marokiem umożliwia statkom z 11 państw członkowskich prowadzenie działalności w sześciu różnych kategoriach połowów obejmujących małe gatunki pelagiczne, gatunki denne i gatunki daleko migrujące. Marokański obszar połowowy stanowi północną granicę obszaru występowania stada „C” małych gatunków pelagicznych, który obejmuje wody Mauretanii, Senegalu i Gwinei-Bissau uwzględnione w sieci dwustronnych umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów.
Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów przyczyniają się do promowania celów WPRyb na arenie międzynarodowej, zapewniając, aby unijna działalność połowowa prowadzona poza wodami Unii była oparta na takich samych zasadach i standardach jak te obowiązujące zgodnie z prawem Unii. Co więcej, umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów wzmacniają pozycję Unii Europejskiej w międzynarodowych i regionalnych organizacjach ds. rybołówstwa, w szczególności w Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT). Ponadto umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów opierają się na najlepszych dostępnych opiniach naukowych oraz przyczyniają się do poprawy zgodności ze środkami międzynarodowymi, w tym w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (NNN).
Szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestii wykonania i realizacji finansowej rekompensaty na rzecz Maroka mającej na celu wspieranie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, w szczególności w świetle zaleceń zawartych w specjalnym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 11 z 2015 r. w sprawie umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów.
•Spójność z innymi politykami Unii
Rokowania z Królestwem Marokańskim dotyczące umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów oraz protokołu do niej wpisują się w działania zewnętrzne UE na rzecz państw sąsiadujących i są zgodne z celami Unii w zakresie poszanowania zasad demokratycznych i praw człowieka.
W następstwie wspomnianego powyżej orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej konieczne jest doprecyzowanie geograficznego zakresu umowy.
Zgodnie ze stanowiskiem UE możliwe jest – pod pewnymi warunkami – rozszerzenie umów dwustronnych z Marokiem na Saharę Zachodnią. Przyjmuje się jednak, że wszelkie ustalenia będą miały charakter jedynie tymczasowy, dopóki nie nastąpi rozwiązanie konfliktu w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych i zgodnie ze stosownymi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Rokowania będą prowadzone w trakcie całego procesu w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi służbami Komisji, z ESDZ i przy wsparciu właściwej delegatury Unii.
2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ
•Podstawa prawna
Podstawę prawną tej decyzji stanowi art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (w części piątej dotyczącej działań zewnętrznych Unii, w tytule V dotyczącym umów międzynarodowych), w którym określono procedurę w zakresie negocjowania i zawierania umów między Unią a państwami trzecimi.
•Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)
Nie dotyczy, wyłączna kompetencja.
•Proporcjonalność
Decyzja jest proporcjonalna do pożądanego celu.
•Wybór instrumentu
Instrument jest określony w art. 218 ust. 3 i 4 TFUE.
3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW
•Oceny ex post / kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa
Komisja przeprowadziła w 2017 r. ocenę ex post / ex ante możliwości odnowienia protokołu do porozumienia w sektorze rybołówstwa z Królestwem Marokańskim. Wyniki oceny zostały przedstawione w osobnym dokumencie roboczym służb Komisji.
W sprawozdaniu oceniającym stwierdzono, że floty unijne są zdecydowanie zainteresowane dalszą działalnością połowową w Maroku. Odnowienie protokołu przyczyni się również do usprawnienia monitorowania, kontroli i nadzoru oraz do poprawy zarządzania połowami w tym regionie. Z oceny wynika, że odnowienie protokołu byłoby również korzystne dla Maroka ze względu na znaczenie wkładu finansowego wypłacanego z tytułu protokołu jako wkład w marokańską strategię rozwoju sektora rybołówstwa „Halieutis”. Maroko wyraziło zainteresowanie rozpoczęciem rokowań z UE w sprawie odnowionego protokołu.
•Konsultacje z zainteresowanymi stronami
W ramach oceny przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi stronami, w tym z przedstawicielami przemysłu i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza na forum Komitetu Doradczego ds. Floty Dalekomorskiej.
•Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej
Nie dotyczy.
•Ocena skutków
Nie dotyczy.
•Sprawność regulacyjna i uproszczenie
Nie dotyczy.
•Prawa podstawowe
W wytycznych negocjacyjnych zaproponowanych jako załącznik do decyzji zaleca się wydanie upoważnienia do podjęcia rokowań, z uwzględnieniem klauzuli w sprawie praw człowieka i zasad demokracji, która w przypadku jej naruszenia mogłaby powodować zawieszenie umowy i protokołu.
4.WPŁYW NA BUDŻET
Wpływ na budżet związany z nowym protokołem obejmuje płatność wkładu finansowego na rzecz Królestwa Marokańskiego. Powiązane środki budżetowe w postaci środków na pokrycie zobowiązań i na pokrycie płatności należy co roku uwzględniać w linii budżetowej dotyczącej umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów (11 03 01); środki te powinny być również zgodne z programowaniem finansowym wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020. Roczne kwoty na zobowiązania i płatności są ustalane w corocznej procedurze budżetowej, w tym linia rezerwy na protokoły, które nie weszły w życie na początku roku.
Oczekuje się, że rokowania zakończą się przed upływem okresu obowiązywania obecnego protokołu, tj. do dnia 14 lipca 2018 r.
5.ELEMENTY FAKULTATYWNE
•Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania
Oczekuje się, że rokowania rozpoczną się w pierwszym kwartale 2018 r.
•Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku
Komisja zaleca, aby:
- Rada upoważniła Komisję do podjęcia i prowadzenia rokowań w celu wprowadzenia zmian w porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa z Królestwem Marokańskim oraz w celu zawarcia protokołu do tego porozumienia;
- wyznaczono Komisję jako negocjatora w imieniu UE w tej kwestii;
- Komisja prowadziła te rokowania w porozumieniu ze specjalnym komitetem, zgodnie z postanowieniami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;
- Rada przyjęła wytyczne negocjacyjne załączone do niniejszego zalecenia.
Zalecenie
DECYZJA RADY
dotycząca upoważnienia Komisji do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia zmian w porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa oraz w celu zawarcia protokołu do tego porozumienia z Królestwem Marokańskim
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
mając na uwadze, że należy podjąć rokowania z Królestwem Marokańskim w celu wprowadzenia zmian w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka oraz w celu zawarcia protokołu wykonawczego do tego porozumienia,
mając na uwadze, że ważne jest, aby nie zrywać partnerstwa w sektorze rybołówstwa, które z biegiem lat rozwijało się między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim, a jednocześnie zapewnić odpowiednie gwarancje ochrony praw człowieka i zrównoważonego rozwoju terytoriów, których to dotyczy,
a także mając na uwadze, że Unia wspiera starania Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzające do znalezienia możliwego do zaakceptowania przez wszystkie strony rozwiązania politycznego, które zagwarantowałoby ludności Sahary Zachodniej samostanowienie zgodnie z zasadami i celami Karty Narodów Zjednoczonych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1.Niniejszym upoważnia się Komisję do podjęcia rokowań z Królestwem Marokańskim w celu wprowadzenia zmian w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka oraz w celu zawarcia protokołu wykonawczego do tego porozumienia.
2.Komisja przewodniczy zespołowi negocjatorów Unii, w którego skład wchodzi również Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Artykuł 2
Wspomniane rokowania prowadzi się w porozumieniu z Grupą Roboczą Rady ds. Zewnętrznej Polityki Rybołówstwa na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.
Sporządzono w Brukseli dnia […] r.
W imieniu Rady
Przewodniczący