KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 6.2.2018
COM(2018) 56 final
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej
(rok sprawozdawczy 2016)
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0056
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Quality of petrol and diesel fuel used for road transport in the European Union (Reporting year 2016)
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej (rok sprawozdawczy 2016)
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej (rok sprawozdawczy 2016)
COM/2018/056 final
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 6.2.2018
COM(2018) 56 final
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej
(rok sprawozdawczy 2016)
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej
(rok sprawozdawczy 2016)
1. Wprowadzenie
Zgodnie z art. 8 ust. 3 dyrektywy 98/70/WE 1 odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych (zwanej dalej „dyrektywą w sprawie jakości paliw”) państwa członkowskie mają obowiązek składać co roku sprawozdanie zawierające informacje o łącznej ilości i jakości benzyny i olejów napędowych sprzedanych do stosowania w transporcie drogowym.
Niniejsze sprawozdanie oparte jest na danych za rok 2016, przekazanych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) przez państwa członkowskie. Kompilację i analizę danych dostarczonych przez państwa członkowskie przedstawiono w sprawozdaniu technicznym EEA nr 24/2017 pt. „Jakość paliw w UE w 2016 r.”.
Państwa członkowskie oceniają jakość paliw przy użyciu systemu monitorowania jakości paliwa (FQMS) 2 . Państwa członkowskie muszą co roku pobierać próbki paliw i analizować ich właściwości techniczne, aby zapewnić zgodność tych paliw z wymogami określonymi w dyrektywie w sprawie jakości paliw. Wartości graniczne określone w dyrektywie w sprawie jakości paliw dotyczą takich parametrów, jak:
•w odniesieniu do benzyny: destylacja, zawartość węglowodorów, zawartość ołowiu, zawartość manganu, motorowa liczba oktanowa (MON), zawartość tlenu, związki tlenowe, badawcza liczba oktanowa (RON), zawartość siarki oraz prężność par w okresie letnim;
•w odniesieniu do oleju napędowego: liczba cetanowa, gęstość w temperaturze 15 °C, destylacja, zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME), zawartość manganu, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz zawartość siarki.
2. Przegląd danych dotyczących jakości paliwa w UE za 2016 r.
Wszystkie państwa członkowskie UE, a także Norwegia i Islandia, przedłożyły sprawozdania na temat jakości paliwa za rok 2016.
Sprzedaż paliw, rodzaje i zawartość biokomponentów
W sprzedaży paliw w UE w dalszym ciągu dominuje olej napędowy: 71,8 % (257 206 mln litrów) sprzedanych paliw stanowił olej napędowy, a 28,2 % (100 838 mln litrów) – benzyna. Całkowita ilość sprzedanych paliw wzrosła w porównaniu z 2015 r. o 2,7 %. Sprzedaż benzyny w 2016 r. utrzymała się niemal na tym samym poziomie, natomiast sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 3,8 %.
Udział oleju napędowego w sprzedaży paliw ogółem wzrasta już od lat, od udziału w wysokości 55,6 % sprzedaży ogółem w 2001 r. do udziału w wysokości 71,8 % w 2016 r. Odzwierciedla to w dużym stopniu zwiększanie liczby pojazdów z silnikiem Diesla we flocie pojazdów w Europie w tym okresie. Zużycie oleju napędowego w większości z 28 państw członkowskich UE było znaczące (> 60 % całkowitej sprzedaży paliw); wyjątek stanowiły: Cypr, Grecja, Malta i Niderlandy.
Większość sprzedanej w 2016 r. benzyny stanowił gatunek benzyny o RON wynoszącej 95, którego udział w całkowitej sprzedaży benzyny wyniósł 86,3 %; 7,6 % sprzedaży stanowiła benzyna gatunków o 95 < RON < 98; a 5,8 % – benzyna gatunków o RON ≥ 98. Benzyna gatunku o RON = 91 stanowiła jedynie nieznaczną część sprzedaży.
Prawie wszystkie oleje napędowe sprzedawane w UE zawierają biodiesel, natomiast 85 % sprzedawanej benzyny zawiera bioetanol. W 75 % paliw benzynowych sprzedanych w UE w 2016 r. objętościowa zawartość etanolu wynosiła do 5 %, a w 10 % zawartość ta wynosiła do 10 %. 83 % sprzedanych olei napędowych zawierało do 7 % estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME), a 17 % zawierało większą ilość takich estrów.
Zgodność sprzedanego paliwa z limitami określonymi w dyrektywie w sprawie jakości paliwa
W swych sprawozdaniach pięć państw członkowskich zgłosiło pełną zgodność w odniesieniu do benzyny (Grecja, Litwa, Niderlandy, Słowenia i Szwecja), a dziewięć w odniesieniu do oleju napędowego (Bułgaria, Chorwacja, Finlandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Słowenia i Szwecja). Litwa, Słowenia i Szwecja zgłosiły stan pełnej zgodności w odniesieniu do obu paliw. Natomiast jedno państwo członkowskie (Belgia) zgłosiło ponad 100 przypadków braku zgodności w odniesieniu do benzyny w 2016 r.
Ogółem za 2016 r. państwa członkowskie zgłosiły 507 przypadków braku zgodności w odniesieniu do benzyny i 101 takich przypadków w odniesieniu do oleju napędowego. W przypadku benzyny parametrami najczęściej niezgodnymi ze specyfikacjami były: prężność par w okresie letnim (w 14 państwach członkowskich), RON (w 11 państwach członkowskich) oraz MON (w 7 państwach członkowskich). 14 państw członkowskich zgłosiło przekroczenie dopuszczalnych wartości takich parametrów jak: substancje aromatyczne, zawartość tlenu lub destylacja. W przypadku oleju napędowego parametrami najczęściej niezgodnymi ze specyfikacjami były: zawartość siarki (w 7 państwach członkowskich) i zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) (w 7 państwach członkowskich).
Wszystkie państwa członkowskie opisały działania podjęte w przypadku wykrycia próbek niezgodnych z wymaganiami. Działania te obejmują: informowanie właściwych organów, wszczynanie dochodzeń, nakładanie kar i grzywien lub ponowne pobieranie próbek. W niewielkiej liczbie przypadków nie podjęto żadnych działań ze względu na fakt, że niezgodną z wymogami wartość parametrów uznano za bardzo bliską granic tolerancji.
Nie było zatem powodu, by Komisja wszczynała jakiekolwiek nowe dochodzenia w tym obszarze.
Dyrektywa 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/12/EWG, Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58.
Norma europejska EN 14274 zawiera informacje na temat sposobu tworzenia systemu monitorowania jakości paliwa w zależności od wielkości kraju i stosowanego modelu statystycznego, jak również wytyczne dotyczące określenia minimalnej liczby próbek do pobrania.