EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0263

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie uproszczonej procedury ustalania stanowisk Unii na forum Rady Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek

COM/2017/0263 final - 2017/0108 (NLE)

Bruksela, dnia 1.6.2017

COM(2017) 263 final

2017/0108(NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie uproszczonej procedury ustalania stanowisk Unii na forum Rady Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Umowa międzynarodowa w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2005 r. 1 , która wygasała z dniem 31 grudnia 2014 r., została przedłużona do dnia 31 grudnia 2015 r. Zgodnie z jej art. 47 ust. 3 umowa ta będzie obowiązywać do czasu wejścia w życie nowej umowy.

Dnia 19 listopada 2013 r. Rada upoważniła Komisję do otwarcia w imieniu Unii negocjacji dotyczących zawarcia nowej umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych.

Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie negocjacji dotyczących umowy zastępującej Umowę międzynarodową w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2005 r., która odbyła się w Palais des Nations w Genewie w dniach 5–9 października 2015 r., przedstawiciele 24 państw członkowskich Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i dwóch organizacji międzyrządowych sporządzili tekst nowej umowy.

Tekst umowy, który wynegocjowano, konsultując się z Grupą Roboczą Rady ds. Grup Towarowych (PROBA), jest zgodny z wytycznymi negocjacyjnymi przyjętymi przez Radę.

Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2016/1892 z dnia 10 października 2016 r. 2 umowa międzynarodowa w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. została podpisana w imieniu Unii w dniu 28 listopada 2016 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.

Nowa umowa weszła w życie tymczasowo w dniu 1 stycznia 2017 r., zgodnie ze swym art. 31 ust. 2 oraz została zatwierdzona decyzją Rady [2017/…] 3 .

Zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii na forum organów powołanych na mocy umowy międzynarodowej, w przypadku gdy mają one przyjąć akty mające skutki prawne, z wyjątkiem aktów uzupełniających lub zmieniających ich ramy instytucjonalne, musi zostać przyjęte decyzją Rady na wniosek Komisji.

Na mocy umowy ustanawia się organ decyzyjny określany jako „Rada Członków”, który wykonuje wszystkie uprawnienia oraz wszystkie zadania niezbędne do osiągnięcia celów tej umowy. W celu ułatwienia przyjęcia przez Radę Członków decyzji i zapewnienia skutecznego funkcjonowania umowy konieczne jest ustanowienie ogólnych zasad dotyczących stanowiska Unii oraz wewnętrznej uproszczonej procedury ustalania stanowiska Unii na forum Rady Członków, w odniesieniu do niektórych decyzji mających skutki prawne, które nie zmieniają ram instytucjonalnych umowy. 

2.WNIOSEK

W związku z powyższym Komisja proponuje, by Rada przewidziała uproszczoną procedurę umożliwiającą Komisji określenie niektórych stanowisk, które mają być zajęte w imieniu Unii na forum Rady Członków, w odniesieniu do niektórych decyzji mających skutki prawne, które nie zmieniają ram instytucjonalnych umowy. Procedura i warunki, które mają być stosowane przez Komisję, są określone w załączniku. Stanowiska Unii dotyczące decyzji Rady Członków mających skutki prawne, do których załącznik nie przewiduje stosowania procedury uproszczonej, zostaną określone przez Radę Unii Europejskiej.

3.WPŁYW NA BUDŻET

Niniejszy wniosek dotyczący uproszczonej procedury nie ma wpływu na budżet.

2017/0108 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie uproszczonej procedury ustalania stanowisk Unii na forum Rady Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)W dniu 19 września 2013 r. Rada upoważniła Komisję do otwarcia w imieniu Unii negocjacji dotyczących zawarcia nowej umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych 4 .

(2)Tekst nowej umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych został przyjęty dnia 9 października 2015 r. przez przedstawicieli 24 państw członkowskich Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i dwóch organizacji międzyrządowych podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie negocjacji dotyczących umowy zastępującej Umowę międzynarodową w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2005 r.

(3)Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2016/1892 z dnia 10 października 2016 r. 5 Umowa międzynarodowa w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (zwana dalej „umową”) została podpisana w imieniu Unii w dniu 28 listopada 2016 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.

(4)Umowa weszła w życie tymczasowo w dniu 1 stycznia 2017 r. zgodnie ze swym art. 31 ust. 2 oraz została zatwierdzona decyzją Rady [2017/…] 6 .

(5)W celu ułatwienia przyjęcia decyzji przez Radę Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek, zwanej dalej „Radą Członków” oraz zapewnienia skutecznego funkcjonowania umowy konieczne jest ustanowienie ogólnych zasad dotyczących stanowiska Unii oraz wewnętrznej uproszczonej procedury ustalania stanowiska Unii na forum Rady Członków w odniesieniu do niektórych decyzji mających skutki prawne, które nie zmieniają ram instytucjonalnych umowy. 

(6)W celu uzyskania specjalistycznej wiedzy państw członkowskich oraz w celu zapewnienia maksymalnej zgodności między decyzjami Rady Członków a przepisami UE, które mają być przyjęte w drodze aktu delegowanego lub aktu wykonawczego w następstwie decyzji Rady Członków, Komisja powinna, w ramach procedury uproszczonej, być wspomagana przez przedstawicieli państw członkowskich, których należy informować od momentu przygotowywania stanowisk, jakie zamierza ona zająć w imieniu Unii. W odniesieniu do norm stosowanych w handlu międzynarodowym oliwy z oliwek lub oliwek stołowych oraz do znaku międzynarodowej gwarancji zapewniającego zgodność z międzynarodowymi normami Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek należy przewidzieć, że jeżeli pewna liczba państw członkowskich odpowiadająca mniejszości blokującej ustanowionej w art. 238 ust. 3 lit. a) akapit drugi Traktatu sprzeciwia się stanowisku określonemu przez Komisję, procedura uproszczona nie ma już zastosowania. W takim przypadku Komisja powinna przedstawić Radzie wniosek w sprawie decyzji zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Jeżeli Rada Członków powołana na mocy Umowy ma przyjmować decyzje w sprawach wymienionych w pkt 2 i 3 części A załącznika, stanowisko Unii ustalane jest zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w części A załącznika i określane przez Komisję na warunkach i zgodnie z procedurą określonymi w części B załącznika.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2026 r.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

   W imieniu Rady

   Przewodniczący

(1) Dz.U. L 302 z 19.11.2005, s. 47.
(2) Decyzja Rady (UE) 2016/1892 z dnia 10 października 2016 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (Dz.U. L 193 z 28.10.2016, s. 2).
(3) Decyzja Rady […/2017] z dnia [...] r. dotycząca zawarcia Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. [Dz.U. ...]
(4) COM(2013) 646 final z 19.9.2013.
(5) Decyzja Rady (UE) 2016/1892 z dnia 10 października 2016 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (Dz.U. L 293 z 28.10.2016, s. 2).
(6) Decyzja Rady (UE) [2017/...] z dnia [...] r. dotycząca zawarcia Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. [Dz.U. ...]
Top

Bruksela, dnia 1.6.2017

COM(2017) 263 final

ZAŁĄCZNIK

do

wniosku dotyczącego

decyzji Rady w sprawie uproszczonej procedury ustalania stanowisk Unii na forum Rady Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek


ZAŁĄCZNIK

A. Zasady ogólne dotyczące stanowiska Unii w sprawie projektów decyzji Rady Członków, o których mowa w art. 1.

1.    W odniesieniu do projektów decyzji Rady Członków, o których mowa w ust. 2 i 3, stanowisko UE powinno być sformułowane w taki sposób, by decyzje te:

a)    były w interesie Unii;

b)    służyły celom realizowanym przez Unię w ramach jej polityki handlowej;

c)    nie były sprzeczne z prawem Unii ani prawem międzynarodowym, i w szczególności nie były sprzeczne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 , bez uszczerbku dla uprawnień Komisji w zakresie dostosowania przepisów Unii w drodze aktu delegowanego lub wykonawczego do decyzji przyjętych przez Radę Członków.

2.Jeżeli projekty decyzji Rady Członków dotyczą kwestii wymienionych w ust. 2.1, stanowisko Unii jest zgodne z ust. 2.2.

2.1. Przedmiotowe kwestie:

a)    określenie norm w zakresie kryteriów jakości i czystości obowiązujących w międzynarodowych transakcjach handlowych prowadzonych przez członków zgodnie z art. 20 ust. 3 umowy;

b)    stosowanie znaku międzynarodowej gwarancji zapewniającej zgodność z międzynarodowymi normami Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek, zgodnie z art. 21 umowy.

2.2. Stanowisko Unii:

a)    ma na celu ulepszenie i ujednolicenie przepisów krajowych i międzynarodowych w zakresie właściwości fizykochemicznych i organoleptycznych produktów z oliwek w interesie producentów, handlowców i konsumentów;

b)    odzwierciedla rozwój techniczny oraz badania naukowe w sektorze oliwek w celu poprawienia metod analizy chemicznej i oceny organoleptycznej;

c)    przyczynia się do poprawy jakości produktów z oliwek;

d)    pozwala uniknąć tworzenia barier dla innowacji;

e)    służy wspólnym interesom wszystkich członków.

3.Jeżeli projekty decyzji Rady Członków dotyczą kwestii wymienionych w ust. 3.1, stanowisko Unii jest zgodne z ust. 3.2.

3.1. Przedmiotowe kwestie:

a)    przyjęcie lub zmiana przepisów niezbędnych do funkcjonowania Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek, zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. c) ppkt (i), (ii) oraz (iii), art. 13 ust. 4 i art. 21 umowy;

b)    stosowanie procedury głosowania i reprezentacji członków zalegających z płaceniem składek, zgodnie z art. 10 ust. 5 umowy, jak również przyjmowanie wszelkich niezbędnych decyzji w następstwie zalegania z płaceniem, zgodnie z art. 16 ust. 6 i 8 umowy;

c)    rozwiązywanie sporów dotyczących interpretacji lub stosowania umowy, jak przewidziano w jej art. 26;

d)    określenie warunków związanych z przystąpieniem nowego członka, zgodnie z art. 29 ust. 1 umowy,

3.2. Stanowisko Unii:

a)    bierze pod uwagę globalizację rynku oliwy z oliwek oraz stara się wzmocnić i rozszerzyć organizację o nowych członków zarówno po stronie podaży, jak i popytu;

b)    koncentruje się na działalności międzynarodowej, która dotyczy podstawowych wspólnych interesów handlowych, takich jak międzynarodowa norma handlowa oraz wspólne metody kontroli w celu zapewnienia jakości i jej podwyższenia;

c)    zachowuje przejrzysty proces podejmowania decyzji, który jest dostosowany do potrzeb i celów organizacji z uwzględnieniem interesów wszystkich członków;

d)    zapewnia ciągłą poprawę aspektów organizacyjnych;

e)    przyczynia się do utworzenia struktury organizacji, która sprzyja realizacji celów umowy;

f)    zapewnia dokładność i skuteczność zarządzania i kontroli budżetowych i finansowych, gwarantuje ochronę interesów finansowych Unii i organizacji oraz zwiększa przejrzystość finansową.

B. Wewnętrzna uproszczona procedura określania stanowiska Unii na forum Rady Członków.

Przed obroną stanowiska Unii na forum Rady Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek Komisja określa ww. stanowisko i informuje przedstawicieli państw członkowskich w odpowiednim terminie o określonym w ten sposób stanowisku Unii.

Jeżeli w przypadku decyzji, o których mowa w pkt 2 części A, liczba państw członkowskich odpowiadająca mniejszości blokującej ustanowionej w art. 238 ust. 3 lit. a) akapit drugi Traktatu sprzeciwia się stanowisku określonemu przez Komisję, Komisja przedstawia Radzie wniosek dotyczący decyzji zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu.

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).
Top