Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0342

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/802 z dnia 11 maja 2016 r. odnoszącej się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych

    COM/2017/0342 final

    Bruksela, dnia 28.6.2017

    COM(2017) 342 final

    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/802 z dnia 11 maja 2016 r. odnoszącej się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych


    SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
    w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/802 z dnia 11 maja 2016 r. odnoszącej się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych

    1. WPROWADZENIE

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/802 1 z dnia 11 maja 2016 r. (tekst jednolity) odnosząca się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych ma na celu zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza powodowanemu przez szkodliwe emisje powstające w wyniku spalania paliw ciekłych, w tym paliw żeglugowych o wysokiej zawartości siarki, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, środowiska oraz przyczyniają się do powstawania kwaśnych opadów oraz kontrolowanie go.

    Dyrektywa ta upoważnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych w celu dostosowania następujących artykułów i załączników do postępu naukowego i technicznego, jak również w celu zapewnienia spójności z odpowiednimi instrumentami przyjętymi przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) oraz, w stosownych przypadkach, z innymi unijnymi lub międzynarodowymi normami:

    ·art. 2 lit. a)–e) oraz lit. p) określających definicje i specyfikacje paliw objętych dyrektywą;

    ·art. 13 ust. 2 lit. b) ppkt (i) dotyczącego pobierania i analizy próbek paliwa żeglugowego przeznaczonego do spalenia na statku w trakcie jego dostawy na statek;

    ·art. 13 ust. 3 określającego metodę referencyjną oznaczania zawartości siarki w paliwach płynnych;

    ·załączników I i II określających równoważne wartości emisji oraz kryteria stosowania metod redukcji emisji, o których mowa w art. 8.

    2. PODSTAWA PRAWNA

    Niniejsze sprawozdanie jest wymagane na podstawie art. 16 ust. 2 dyrektywy (UE) 2016/802. Na podstawie tego przepisu powierza się Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych na okres pięciu lat od dnia 17 grudnia 2012 r., a Komisja ma obowiązek sporządzić sprawozdanie dotyczące przekazanych uprawnień najpóźniej 9 miesięcy przed zakończeniem tego pięcioletniego okresu. Przekazanie uprawnień jest automatycznie przedłużane na okresy jednakowej długości, chyba że Parlament Europejski lub Rada odwołają je zgodnie z art. 16 ust. 2.

    3. WYKONYWANIE PRZEKAZANYCH UPRAWNIEŃ

    Wykonywanie przekazanych uprawnień uznano za niezbędne w celu dostosowywania kilku przepisów dyrektywy do postępu naukowego i technicznego. Od czasu ostatniej zmiany przepisów prawnych (2012 r.) 2 , nie wystąpiły jednak żadne znaczące zmiany w zakresie specyfikacji paliwa i weryfikacji zawartości siarki w paliwach, norm lub metod redukcji emisji, powodujące konieczność skorzystania przez Komisję z uprawnień przyznanych na podstawie dyrektywy.

    Jednak w związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b) dyrektywy, bardziej rygorystycznego wymogu 0,50 % zawartości siarki w paliwach dla statków pływających na wodach UE poza Obszarami Kontroli Emisji Siarki (SOx-ECAs) i na świecie, na rynek UE mogą trafić nowe paliwa i metody redukcji emisji, aby zagwarantować zgodność z bardziej rygorystycznymi wymogami. Również IMO pracuje obecnie nad odpowiednimi nowymi normami i innymi przepisami technicznymi. Obie zmiany spowodują prawdopodobnie konieczność skorzystania przez Komisję z swych uprawnień wykonawczych, w celu dostosowania dyrektywy do postępu naukowego i technicznego oraz uspójnienia jej z normami przyjętymi przez IMO.

    4. PODSUMOWANIE

    W ciągu ostatnich pięciu lat Komisja nie skorzystała z uprawnień wykonawczych powierzonych jej na podstawie dyrektywy (UE) 2016/802. Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o przyjęcie do wiadomości niniejszego sprawozdania.

    (1)  Dz.U. L 132 z 21.5.2016, s. 58-78.
    (2)  Dz.U. L 327 z 27.11.2012, s. 1.
    Top