Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0484

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych instytucji sektora publicznego

COM/2016/0484 final - 2012/0340 (COD)

Bruksela, dnia 19.7.2016

COM(2016) 484 final

2012/0340(COD)

KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

dotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych instytucji sektora publicznego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)


2012/0340 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej


dotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych instytucji sektora publicznego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

1.Przebieg procedury

Data przekazania wniosku Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (dokument COM(2012) 721 final – 2012/0340 (COD):

3.12.2012 r.

Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny:

22.5.2013 r.

Data uchwalenia stanowiska Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu:

26.2.2014 r.

Data przyjęcia stanowiska Rady:

18.7.2016 r.

2.Przedmiot wniosku Komisji

Celem wniosku Komisji jest ograniczenie rozdrobnienia unijnego jednolitego rynku produktów i usług związanych z dostępnością sieci poprzez zbliżenie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących dostępności stron internetowych instytucji sektora publicznego.

We wniosku przewidziano możliwość udostępniania niektórych stron internetowych instytucji sektora publicznego w całej UE poprzez spełnianie takich samych norm i standardów technicznych (wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych WCAG 2.0, poziom AA konsorcjum W3C – WCAG 2.0).

Wniosek obejmował tylko 12 rodzajów stron internetowych sektora publicznego, pozostawiając państwom członkowskim swobodę w zakresie rozszerzenia tego wykazu.

3.Uwagi dotyczące stanowiska Rady

Ogólnie rzecz biorąc, Rada uznała potrzebę regulacji prawnej w tej dziedzinie oraz poparła główne cele wniosku Komisji, a mianowicie zwiększenie dostępności stron internetowych sektora publicznego. Rada wprowadziła jednak pewne zmiany dotyczące sposobu osiągnięcia tych celów.

W szczególności rozszerzono zakres wniosku, tak aby objął on swym zakresem strony internetowe i aplikacja mobilne wszystkich organów sektora publicznego, z pewnymi nielicznymi wyjątkami dotyczącymi rodzaju organu i uwzględnianych treści. Włączono również zestaw przepisów umożliwiających organom sektora publicznego stosowanie wymogów dostępności w takim wymiarze, aby wymogi te nie stanowiły nieproporcjonalnego obciążenia (z uwzględnieniem czynników takich jak wielkość i zasoby organu sektora publicznego).

W definicji „organu sektora publicznego” wyjaśniono, że rozszerzenie jej zakresu na związki złożone z jednego lub kilku organów lub z jednego lub kilku podmiotów prawa publicznego obejmuje związki utworzone w konkretnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego.

Państwa członkowskie mogą utrzymywać lub wprowadzać środki (zgodnie z prawem Unii), które wykraczają poza minimalne wymogi określone w dyrektywie.

Przepisy dotyczące norm zostały dostosowano, aby uwzględnić przyjęcie europejskiej normy w 2014 r. w sprawie „Wymogów dostępności odpowiednich do udzielania zamówień publicznych w zakresie produktów i usług ICT w Europie” (EN 301 549), w wyniku zlecenia nr 376, a także aby uwzględniać fakt, że trwają prace nad normalizacją w odniesieniu do aplikacji mobilnych. Komisja zobowiązana jest przyjąć akty wykonawcze w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie dyrektywy określającej specyfikacje techniczne dla aplikacji mobilnych, w przypadkach gdy nie opublikowano odniesienia do obejmującej je normy zharmonizowanej. Szczególny obowiązek wprowadzono w celu spełnienia stosownych wymogów europejskiej normy EN 301 549 V1.1.2 (2015-04) w odniesieniu do stron internetowych i aplikacji mobilnych, a Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktu delegowanego, aby wprowadzić odniesienie do nowszych wersji tej normy lub do normy europejskiej, która ją zastąpi, również w przypadku braku publikacji jakiegokolwiek odniesienia do obejmujących je norm zharmonizowanych.

W obecnym brzmieniu tekstu ustanawia się wymogi dotyczące przejrzystości (organy sektora publicznego mają obowiązek publikowania informacji na temat dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych) oraz umożliwiające użytkownikom domaganie się określonych treści w innych przypadkach zwolnionych z wymogów dostępności. W zmienionym wniosku ustanowiono również wymogi dotyczące skutecznego postępowania egzekucyjnego, w tym możliwość zwrócenia się do rzecznika praw obywatelskich, oraz monitorowania i sprawozdawczości państw członkowskich. Powinny one wzmacniać skuteczne stosowanie wymogów dostępności.

Od Komisji oczekuje się również ustanowienia w drodze aktów wykonawczych wzoru oświadczenia w sprawie dostępności, do którego opublikowania będą zobowiązane organy sektora publicznego, określenia zasad sprawozdawczości dla państw członkowskich oraz wskazania metodyki monitorowania, które państwa członkowskie będą musiały stosować.

Po przyjęciu dyrektywy państwa członkowskie muszą dokonać transpozycji jej przepisów do prawa krajowego w terminie 21 miesięcy od daty jej wejścia w życie. Wówczas państwa będą miały 12 miesięcy na zastosowanie przepisów do nowych stron internetowych instytucji sektora publicznego, 24 miesiące na zastosowanie ich do istniejących stron internetowych oraz 33 miesiące w odniesieniu do aplikacji mobilnych organów sektora publicznego.

Komisja popiera te rozwiązania.

W następstwie nieformalnych rozmów trójstronnych, które odbyły się w dniach 26 stycznia, 2 lutego i 3 maja 2016 r. Parlament Europejski i Rada osiągnęły tymczasowe polityczne porozumienie w sprawie tekstu.

Porozumienie polityczne zostało zatwierdzone przez Radę w dniu 16 czerwca, a dnia 18 lipca 2016 r. Rada przyjęła stanowisko w pierwszym czytaniu.

4.Podsumowanie

Komisja popiera wyniki negocjacji międzyinstytucjonalnych i w związku z tym może przyjąć stanowisko Rady w pierwszym czytaniu.

Top