Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0223

Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO

/* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */

52014PC0223

Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */


UZASADNIENIE

I. WPROWADZENIE

Członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Afganistan osiągnęli końcową fazę uzgadniania warunków przystąpienia Afganistanu do tej organizacji. Jest to wynikiem 10 lat negocjacji, które trwały od momentu złożenia przez Afganistan wniosku o członkostwo w WTO w 2004 r. Złożony przez Afganistan wniosek o przystąpienie został zbadany zgodnie z wytycznymi określonymi przez Radę Generalną WTO w sprawie przystąpienia krajów najsłabiej rozwiniętych (LDC). Teraz warunki przystąpienia Afganistanu muszą zostać zatwierdzone decyzją Rady, zanim UE będzie mogła formalnie poprzeć tę zgodę w WTO.

Poniżej znajduje się streszczenie warunków przystąpienia.

II. STRESZCZENIE WARUNKÓW PRZYSTĄPIENIA AFGANISTANU DO WTO, Z PODZIAŁEM WEDŁUG SEKTORÓW

Lista zobowiązań

Towary (ogółem)

Średnia ostateczna stawka skonsolidowana (FBR) w liście przystąpienia Afganistanu wynosi 15,1 %.

Średnia FBR w przypadku produktów rolnych wynosi 29,6 %, czyli jest wyższa niż stawka 8,8 % obowiązująca w przypadku produktów przemysłowych. Najwyższe poziomy taryf są także wyższe w rolnictwie (maksymalnie 60–70 % w przypadku niektórych produktów rolnych w odróżnieniu od maksymalnie 50 % wobec towarów przemysłowych).

Afganistan wdroży FBR od dnia przystąpienia z wyjątkiem przywozu niewielkiej liczby produktów z zakresu technologii informacyjnych, takich jak obwody elektroniczne czy kamery wideo (które i tak zostaną w pełni zliberalizowane do 2019 r.).

Te uśrednione poziomy taryf są bardzo racjonalne, uwzględniając status LDC Afganistanu, jak również niewielki rozmiar i podatność na zagrożenia jego gospodarki. Dotychczasowe praktyki UE w odniesieniu do LDC polegały na przyjmowaniu wyższych poziomów taryf za racjonalne dla gospodarek o porównywalnej wielkości. W tej sytuacji listą zobowiązań nie są związane:

– 41 pozycji taryfy celnej obejmujących produkty rolne, handel którymi jest uznany za zabroniony w Afganistanie (wieprzowina i produkty wieprzowe, piwo, wino i napoje spirytusowe) oraz

– 183 pozycje taryfy celnej obejmujące towary przemysłowe, co odpowiada 4,4 % liczby przemysłowych pozycji taryfy celnej w liście (zgodnie z niedawno przyjętymi wytycznymi w sprawie negocjacji przystąpienia LDC do WTO, które zezwalają na maksymalnie 5 % przemysłowych pozycji taryfy celnej, które nie są związane zobowiązaniami).

Towary przemysłowe

– Średnia FBR w przypadku produktów nierolniczych wynosi 8,8 %.

– Najwyższe średnie stawki wynoszące 30 % dotyczą wyrobów ceramicznych, zaś następne w kolejności średnie stawki 15–20 % obowiązują w przypadku mebli, wyrobów szklanych i wyrobów włókienniczych.

– Najniższa stawka 0 % oferowana w przypadku produktów w zakresie technologii informacyjnych zostanie wdrożona do 2019 r.

– Najwyższe poziomy taryf w przypadku towarów przemysłowych wynoszą 50 % (pojazdy osobowe), a następnie 30 % w przypadku wyrobów ceramicznych i różnych wyrobów włókienniczych.

– 183 niezwiązane pozycje taryfy celnej dotyczące towarów przemysłowych odnoszą się do surowców, dywanów, obuwia i mebli.

Produkty rolne

– Średnia FBR w przypadku produktów rolnych wynosi 29,6 %.

– Najwyższe poziomy taryf w rolnictwie wynoszą 70 % w przypadku niektórych soków owocowych oraz 60 % w odniesieniu do wielu różnych produktów rolnych, takich jak jagnięcina i wołowina, warzywa, owoce, orzechy, pomidory, ziemniaki, tytoń i woda mineralna.

– 41 niezwiązanych pozycji taryfy celnej w zakresie produktów rolnych dotyczy produktów, których handel jest uznany za zabroniony w Afganistanie (wieprzowina i produkty wieprzowe, piwo, wino i napoje spirytusowe).

Cła wywozowe

Afganistan podjął zobowiązania w zakresie zawieszenia i obniżki ceł wywozowych. Nie będzie wprowadzał ceł wywozowych na produkty, które obecnie nie podlegają takim cłom. Jeśli chodzi o obowiązujące cła, to maksymalna stawka skonsolidowana dotycząca surowców zostanie obniżona w ciągu pięciu lat od daty przystąpienia.

Usługi

Lista szczegółowych zobowiązań Afganistanu w zakresie usług jest satysfakcjonująca, uwzględniając jego status LDC. Afganistan podejmie zobowiązania dotyczące dostępu do rynku i traktowania narodowego w szerokim zakresie sektorów usług, w tym usług świadczonych w ramach wolnych zawodów, usług informatycznych, obsługi firm, usług komunikacyjnych (kurierskich i telekomunikacyjnych), usług budowlanych, usług dystrybucyjnych, prywatnych usług edukacyjnych, usług w zakresie środowiska naturalnego, usług finansowych (ubezpieczeniowych i bankowych), usług szpitalnych, usług hotelarskich i restauracyjnych oraz usług transportowych (usług transportu morskiego i lotniczego oraz usług pomocniczych).

Zobowiązania wynikające z Protokołu

W końcowej, wielostronnej fazie negocjacji poprzedzających przystąpienie, członkowie WTO wspólnie dołożyli starań, aby zapewnić podstawową zgodność praw i instytucji Afganistanu w sferze handlu z zasadami i porozumieniami WTO, określając wspomniane prawa i instytucje w Protokole przystąpienia oraz w sprawozdaniu grupy roboczej.

Wnioski o okresy przejściowe zostały złożone w wielu dziedzinach; szczególne znaczenie dla UE mają następujące kwestie:

Stosowanie podatków wewnętrznych do przywozu: stała stawka podatku i podatek od dochodów przedsiębiorstw, które obowiązują obecnie, będą w pełni zgodne z zobowiązaniami WTO dopiero w 2020 r.; w przypadku pozostałych podatków wewnętrznych i opłat przywozowych dostosowanie do WTO nastąpi z dniem przystąpienia.

Bariery techniczne w handlu (TBT): Afganistan w pełni wdroży Porozumienie w sprawie barier technicznych w handlu do dnia 1 stycznia 2016 r. Plan działania określono w sprawozdaniu grupy roboczej.

Środki sanitarne i fitosanitarne (SPS): Afganistan będzie korzystał z okresu przejściowego do dnia 1 stycznia 2018 r. w celu pełnego wdrożenia Porozumienia SPS, jak określono w planie działań zawartym w sprawozdaniu grupy roboczej.

Środki dotyczące inwestycji i związane z handlem (TRIMS): Pełne wdrożenie porozumienia TRIMS stanie się skuteczne przed dniem 31 grudnia 2020 r. Do tego dnia z ustawy dotyczącej węglowodorów oraz ustawy o górnictwie będą musiały zostać usunięte wymogi stosowania materiałów miejscowego pochodzenia.

Handlowe aspekty praw własności intelektualnej (TRIPS): Pełne wdrożenie porozumienia TRIPS stanie się skuteczne przed dniem 1 stycznia 2016 r. jak określono w planie działań zawartym w sprawozdaniu grupy roboczej.

III. ZALECENIE

Przedkładając Radzie do zatwierdzenia warunki przystąpienia Afganistanu do WTO, Komisja uznaje, że stanowią one wyważony, aczkolwiek ambitny pakiet zobowiązań otwierających rynek, który przyniesie znaczne korzyści zarówno dla Afganistanu, jak i dla jego partnerów handlowych należących do WTO.

2014/0125 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, art. 100 ust. 2 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       W dniu 21 listopada 2004 r. rząd Islamskiej Republiki Afganistanu wystąpił o przystąpienie do Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO), na podstawie art. XII tego Porozumienia.

(2)       W dniu 13 grudnia 2004 r. powołano grupę roboczą ds. przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu w celu wypracowania porozumienia w sprawie warunków przystąpienia, które byłyby możliwe do zaakceptowania dla Islamskiej Republiki Afganistanu oraz dla wszystkich członków WTO.

(3)       Występując w imieniu Unii, Komisja wynegocjowała złożoną serię zobowiązań dotyczących otwarcia rynku przez Islamską Republikę Afganistanu, które zaspokajają wnioski Unii.

(4)       Zobowiązania te zawarto obecnie w Protokole przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO.

(5)       Przystąpienie do WTO powinno przyczynić się w sposób pozytywny i trwały do postępu reform gospodarczych i zrównoważonego rozwoju Islamskiej Republiki Afganistanu.

(6)       Z powyższych względów Protokół przystąpienia powinien zostać zatwierdzony.

(7)       Zgodnie z art. XII Porozumienia ustanawiającego WTO warunki przystąpienia są uzgadniane między państwem przystępującym a WTO i zatwierdzane ze strony WTO przez konferencję ministerialną WTO. Zgodnie z art. IV ust. 2 Porozumienia ustanawiającego WTO w przerwach między sesjami konferencji ministerialnej jej funkcje pełni Rada Generalna.

(8)       Dlatego konieczne jest określenie stanowiska Unii na forum Rady Generalnej WTO w sprawie przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowiskiem Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Islamskiej Republiki Afganistanu do WTO jest zatwierdzenie przystąpienia.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

Top