Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0743

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które należy przyjąć na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego z Barcelony, w odniesieniu do wniosku dotyczącego zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz do wniosku w sprawie przyjęcia regionalnego planu działania dotyczącego odpadów morskich

    /* COM/2013/0743 final - 2013/0357 (NLE) */

    52013PC0743

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które należy przyjąć na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego z Barcelony, w odniesieniu do wniosku dotyczącego zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz do wniosku w sprawie przyjęcia regionalnego planu działania dotyczącego odpadów morskich /* COM/2013/0743 final - 2013/0357 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           UE jest stroną Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego” (zwanej dalej „konwencją barcelońską")[1] oraz protokołów do niej. Włochy, Grecja, Hiszpania, Francja, Słowenia, Malta, Cypr i Chorwacja są również stronami konwencji i protokołów do niej, wraz z 13 krajami śródziemnomorskimi spoza UE.

    2.           Osiemnaste zwyczajne posiedzenie umawiających się stron konwencji barcelońskiej (MOP) odbędzie się w dniach 3-6 grudnia 2013 r. w Stambule (Turcja).

    3.           Posiedzenie stron będzie musiało powziąć między innymi decyzje w sprawie dwóch aktów mających skutki prawne:

    – wniosku o przyjęcie regionalnego planu działania w sprawie odpadów morskich, na mocy Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem ze źródeł i działalności lądowej („protokołu w sprawie zanieczyszczeń lądowych”)

    – wniosku w sprawie zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim[2] („protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej”)

    4.           W odniesieniu do wniosku dotyczącego przyjęcia regionalnego planu działania w sprawie odpadów morskich

    (a) Protokół w sprawie zanieczyszczeń lądowych przewiduje przyjęcie Konwencji w sprawie regionalnych planów działania w celu wyeliminowania zanieczyszczeń ze źródeł i działalności lądowych. Po przyjęciu planów określone w nich środki i harmonogramy stają się prawnie wiążące w ramach wdrażania art. 15 protokołu w sprawie zanieczyszczeń lądowych.

    (b) Nowy wniosek dotyczący regionalnego planu działania w sprawie odpadów morskich został przygotowany przez Sekretariat Konwencji i zatwierdzony przez MEDPOL, właściwy organ techniczny konwencji, w czerwcu 2013 r. Niniejszy wniosek jest zgodny z unijnym prawodawstwem dotyczącym odpadów i wody[3] oraz podjętym w ramach konferencji Rio +20 zobowiązaniem do znacznego ograniczenia odpadów morskich[4]. By wzmocnić jego oddziaływanie, należy wprowadzić do niego kilka dodatkowych dostosowań technicznych w trakcie 18. posiedzenia MOP. Aby przyczynić się do osiągnięcia celów dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej 2008/56/WE,[5] konieczne jest wzmocnienie współpracy z krajami trzecimi w zakresie ochrony środowiska morskiego.

    (c) Regionalny plan działania w sprawie odpadów morskich pozostaje, jak określono w jego art. 5, „bez uszczerbku dla surowszych przepisów, z poszanowaniem środków zarządzania odpadami morskimi, zawartych w innych, obowiązujących obecnie lub w przyszłości, krajowych, regionalnych lub międzynarodowych instrumentach lub programach”. Zachęca strony do opracowania, w stosownych przypadkach, odpowiednich środków i programów dotyczących odpadów morskich.

    5.           W odniesieniu do wniosku w sprawie zmiany protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w celu przeniesienia pięciu gatunków koralowców z załącznika III do załącznika II oraz uwzględnienia sześciu innych gatunków bezpośrednio w załączniku II do protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej

    (d) Wniosek został omówiony przez odpowiedni organ techniczny konwencji: na posiedzeniu punktu kontaktowego ds. protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej. W posiedzeniu wzięła udział Generalna Komisja Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM). Zgodnie z art. 17 konwencji i art. 14 ust. 1 protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej zmiana w załącznikach do protokołu wchodzi w życie wobec wszystkich umawiających się stron protokołu po upływie okresu określonego przez zainteresowane umawiające się strony przy przyjmowaniu danej zmiany, z wyjątkiem tych umawiających się stron, które przesłały na ręce depozytariusza pisemne zawiadomienie, w którym uściślają, że nie mogą jej przyjąć.

    (e) Przedmiotowe gatunki koralowców są wymienione w załączniku I do dyrektywy siedliskowej[6] jako typy siedlisk przyrodniczych będące przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, których ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony[7]. Pięć z tych gatunków koralowców (Callogorgia verticillata, Cladocora caespitosa, Ellisella paraplexauroides, Lophelia pertusa and Madrepora oculata) zostało wyraźnie wymienionych we „Wskazówkach do interpretacji siedlisk naturalnych w Unii Europejskiej” [8] a pozostałe gatunki (Antipatella subpinnata, Antipathes dichotoma, Antipathes fragilis, Leiopathes glaberrima, Parantipathes larix, Cladocora debilis) są uwzględnione jako składniki złogów pochodzenia koralowego w rafach.

    (f) Poparcie tych wniosków przez UE zapewnia spójność między działaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. UE jest zobowiązana do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zgodnie z art. 191 ust. 1 TFUE oraz zgodnie z art. 5 Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej (CBD), ustaleniami dokonanymi w trakcie Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej w Nagoi w 2010 r., obawami wyrażonymi podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju w 2012 r. dotyczącymi podatności raf koralowych i namorzynów na wpływy, w tym związane ze zmianą klimatu, jakie wywierają na nie zakwaszenie wód oceanicznych, przełowienie, niszczycielskie praktyki połowowe i zanieczyszczenie, ze zobowiązaniem do wspierania współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony ekosystemów raf koralowych i namorzynów oraz w celu realizacji płynących z nich korzyści społecznych, gospodarczych i środowiskowych, a także do współpracy technicznej i dobrowolnej wymiany informacji, jak również z celem z Aichi nr 10, zgodnie z którym do 2015 r. należy zminimalizować wiele oddziaływań antropogenicznych na rafy koralowe i inne wrażliwe ekosystemy podatne na zmianę klimatu lub zakwaszenie wód oceanicznych w taki sposób, aby utrzymać ich integralność i funkcje.

    6.           Wniosek w sprawie zmiany protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej oraz wniosek w sprawie planu działania dotyczącego odpadów morskich na podstawie art. 15 protokołu w sprawie zanieczyszczeń lądowych nie będą wymagały żadnej zmiany w prawie Unii.

    7.           W związku z powyższym, Unia Europejska powinna poprzeć wniosek w sprawie przyjęcia regionalnego planu działania dotyczącego odpadów morskich oraz wniosek w sprawie zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim.

    2013/0357 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    ustalająca stanowisko, które należy przyjąć na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego z Barcelony, w odniesieniu do wniosku dotyczącego zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz do wniosku w sprawie przyjęcia regionalnego planu działania dotyczącego odpadów morskich

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej[9],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       UE jest umawiającą się stroną Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego” (zwanej dalej „konwencją barcelońską”)[10].

    (2)       UE jest stroną Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem ze źródeł i działalności lądowej (zwanego dalej „protokołem w sprawie zanieczyszczeń lądowych”) oraz Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim[11] (zwanego dalej „protokołem w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej”).

    (3)       Na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron konwencji barcelońskiej i jej protokołów, które odbędzie się w Stambule (Turcja) w dniach od 3 do 6 grudnia 2013 r. zostanie rozważone przyjęcie:

    (g) wniosku o przyjęcie regionalnego planu działania w sprawie odpadów morskich, na mocy Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem ze źródeł i działalności lądowej („protokołu w sprawie zanieczyszczeń lądowych”)

    (h) wniosku w sprawie zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim („protokołu w sprawie obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej”).

    (4)       W odniesieniu do wniosku dotyczącego zmiany załączników II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim

    (i) Posiedzenie umawiających się stron jest organem decyzyjnym konwencji uprawnionym do wprowadzania zmian, tam gdzie to konieczne, w załącznikach do konwencji i jej protokołów. Zgodnie z art. 17 konwencji barcelońskiej i art. 14 ust. 1 protokołu zmiana w załącznikach do protokołu wchodzi w życie wobec wszystkich umawiających się stron protokołu po upływie okresu ustalonego przez zainteresowane umawiające się strony przy przyjmowaniu danej zmiany, z wyjątkiem tych umawiających się stron, które przesłały na ręce depozytariusza pisemne zawiadomienie, w którym uściślają, że nie mogą jej przyjąć.

    (j) Zgodnie z protokołem ustaleń podpisanym między śródziemnomorskim planem działań Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP/MAP) i Generalną Komisją Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie ewentualnych zmian do załączników do Protokołu powinno być konsultowane między stronami przy zapewnieniu terminowego i odpowiedniego przepływu informacji naukowych.

    (k) UE powinna poprzeć przedmiotowy wniosek, ponieważ jest to naukowo uzasadnione, zgodne z prawodawstwem Unii, w szczególności z przepisami dyrektywy siedliskowej, a także ze zobowiązaniem Unii do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zgodnie z art. 5 Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej[12], z celem uzgodnionym na forum Konwencji o różnorodności biologicznej w 2010 r., aby znacząco obniżyć obecne tempo utraty różnorodności biologicznej do 2020 r. oraz z celem z Aichi nr 10, zgodnie z którym „do 2015 r. należy zminimalizować wiele oddziaływań antropogenicznych na rafy koralowe i inne wrażliwe ekosystemy podatne na zmianę klimatu lub zakwaszenie wód oceanicznych w taki sposób, aby utrzymać ich integralność i funkcje”.

    (5)       W odniesieniu do wniosku o przyjęcie regionalnego planu działania w sprawie odpadów morskich, na mocy Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem ze źródeł i działalności lądowej („protokołu w sprawie zanieczyszczeń lądowych”)

    (l) Protokół w sprawie zanieczyszczeń lądowych przewiduje przyjęcie przez posiedzenie stron regionalnych planów działania i programów, w tym środków i harmonogramów w celu wyeliminowania zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł i działalności lądowych. Zgodnie z art. 15 protokołu po przyjęciu planów przewidziane w nich środki i harmonogramy stają się wiążące dla stron w sto osiemdziesiątym dniu następującym po dniu, w którym Sekretariat powiadomił wszystkie strony.

    (m) Regionalny plan działania dotyczących odpadów morskich został przygotowany przez organ wyznaczony przez strony jako odpowiedzialny za przygotowanie posiedzenia stron i został zatwierdzony przez właściwy organ techniczny konwencji. Aby zapewnić jeszcze większą zgodność regionalnego planu działania z obowiązującą w UE praktyką, należy wprowadzić do niego dodatkowo kilka zmian technicznych.

    (n) Regionalny plan działania dotyczy dziedziny objętej prawem Unii, w szczególności dotyczy odpadów i wody jak również transportu[13] i jest spójny z podjętym na szczycie Rio +20 zobowiązaniem do znacznego ograniczenia ilości odpadów w morzu. Aby przyczynić się do osiągnięcia celów dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej 2008/56/WE, konieczne jest wzmocnienie współpracy z krajami trzecimi w zakresie ochrony środowiska morskiego.

    (6)       Dwa wnioski, jakie mają zostać przeanalizowane na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron, nie będą wymagały żadnej zmiany w prawie Unii.

    (7)       UE powinna poprzeć wnioski.

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron konwencji barcelońskiej i jej protokołów Unia Europejska poprze dodanie następujących gatunków do załącznika II do protokołu oraz ich odpowiednie usunięcie z załącznika III:

    · Antipatella subpinnata (Ellis & Solander, 1786);

    · Antipathes dichotoma (Pallas, 1766);

    · Antipathes fragilis (Gravier, 1918);

    · Leiopathes glaberrima (Esper, 1792);

    · Parantipathes larix (Esper, 1790);

    oraz włączenie następujących gatunków do załącznika II:

    · Callogorgia verticillata (Pallas, 1766);

    · Cladocora caespitosa (Linnaeus, 1767);

    · Cladocora debilis (Edwards & Haime, 1849);

    · Ellisella paraplexauroides (Stiasny, 1936);

    · Lophelia pertusa (Linnaenus, 1758);

    · Madrepora oculata (Linnaeus, 1758).

    Artykuł 2

    Na tym posiedzeniu Unia Europejska poprze, w ramach wykonania art. 15 Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem ze źródeł i działalności lądowej, wniosek w sprawie przyjęcia regionalnego planu działania dotyczącego odpadów morskich.

    Przedstawiciele Unii podejmą starania w celu dopilnowania, aby przed przyjęciem tekstu został on nieznacznie zmieniony w celu:

    - odzwierciedlenia potrzeby określenia wytycznych i omawiania dobrych praktyk w zakresie wyławiania odpadów,

    - wyrażenia wsparcia dla działań na rzecz zapewnienia zgodności bazy danych regionu śródziemnomorskiego dotyczących odpadów morskich z innymi regionalnymi lub nadrzędnymi bazami danych,

    - objęcia mikrodrobin plastiku definicją odpadów morskich, oraz

    - zaakcentowania odniesień do zaangażowania zainteresowanych stron.

    Drobne zmiany w stanowisku mogą zostać uzgodnione przez przedstawicieli Unii na osiemnastym zwyczajnym posiedzeniu umawiających się stron bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący                                                                        [...]

    [1]               Decyzja Rady 77/585/EWG z dnia 25 lipca 1977 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem i Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu Morza Śródziemnego przez zatapianie w nim odpadów ze statków i statków powietrznych, Dz. U. L 240 z 19.9.1977, s. 1

    [2]               Decyzja Rady 1999/800/WE z dnia 22 października 1999 r. w sprawie zawarcia Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz w sprawie przyjęcia załączników do tego Protokołu (Konwencja barcelońska), Dz. U. L 322 z 14.12.1999, s. 1.

    [3]               Takie jak dyrektywa ramowa w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy, Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3-30), dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, Dz.U. L 135 z 30.5.1991, s. 40-52), jak również dyrektywa w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich (dyrektywa 2010/65/UE Parlamentu Europejskiego i Rady, Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1-10) i dyrektywa w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów (dyrektywa 2000/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów wytwarzanych przez statki i pozostałości ładunku, Dz.U. L 332 z 28.12.2000, s. 81-90).

    [4]               Punkt 163 dokumentu końcowego konferencji Rio +20 „Takiej przyszłości chcemy” brzmi następująco: „Pragniemy również zobowiązać się do podjęcia działań zmierzających do tego, aby do roku 2025, w oparciu o zebrane dane naukowe, osiągnąć znaczne ograniczenie odpadów morskich w celu uniknięcia szkód w środowisku przybrzeżnym i morskim.”.

    [5]               Dz.U. L 162 z 21.6.2008, s. 11.

    [6]               Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7.

    [7]               Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 lit. l) dyrektywy siedliskowej specjalny obszar ochrony oznacza teren mający znaczenie dla Wspólnoty wyznaczony przez państwa członkowskie w drodze ustawy, decyzji administracyjnej i/lub umowy, na którym są stosowane konieczne środki ochronne w celu zachowania lub odtworzenia, we właściwym stanie ochrony, siedlisk przyrodniczych i/lub populacji gatunków, dla których teren został wyznaczony.

    [8]               http://ec.europa.eu/environment/nature/legislation/habitatsdirective/docs/Int_Manual_EU28.pdf

    [9]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [10]             Decyzja Rady 77/585/EWG z dnia 25 lipca 1977 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem i Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu Morza Śródziemnego przez zatapianie w nim odpadów ze statków i statków powietrznych, Dz.U. L 240 z 19.9.1977, s. 1.

    [11]             Decyzja Rady 1999/800/WE z dnia 22 października 1999 r. w sprawie zawarcia Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz w sprawie przyjęcia załączników do tego Protokołu (Konwencja barcelońska), Dz. U. L 322 z 14.12.1999, s. 1.

    [12]             Decyzja Rady 93/626/EWG z dnia 25 października 1993 r. dotycząca zawarcia Konwencji o różnorodności biologicznej, Dz.U. L 309 z 13.12.1993, s. 1.

    [13]             Takie jak dyrektywa ramowa w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy, Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3-30)”, dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, Dz.U. L 135 z 30.5.1991, s. 40-52), jak również dyrektywa w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich (dyrektywa 2010/65/UE Parlamentu Europejskiego i Rady, Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1-10) i dyrektywa w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów (dyrektywa 2000/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów wytwarzanych przez statki i pozostałości ładunku, Dz.U. L 332 z 28.12.2000, s. 81-90).

    Top