Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0729

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, jakie ma przyjąć Unia Europejska w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej Układem eurośródziemnomorskim ustanawiającym stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony w sprawie zmiany art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do tego Układu dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej

    /* COM/2013/0729 final - 2013/0349 (NLE) */

    52013PC0729

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, jakie ma przyjąć Unia Europejska w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej Układem eurośródziemnomorskim ustanawiającym stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony w sprawie zmiany art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do tego Układu dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej /* COM/2013/0729 final - 2013/0349 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Zakaz zwrotu należności celnych został przewidziany w art. 15 Protokołu 4 załączonego do układu o stowarzyszeniu między WE a Tunezją i zmieniony decyzją nr 1/2012 Rady Stowarzyszenia UE-Tunezja z dnia 20 lutego 2012 r.[1]. Ustęp 7 tego artykułu przewiduje okres przejściowy związany z pełnym wprowadzeniem zakazu zwrotu należności celnych przez Tunezję i daje temu krajowi partnerskiemu możliwość zwrotu w tym okresie należności celnych jego eksporterom/przedsiębiorcom.

    Okres przejściowy zakończył się w dniu 31 grudnia 2012 r. Jednakże art. 15 ust. 7 przewiduje możliwość przedłużenia jego obowiązywania za „obopólnym porozumieniem”.

    W dniu 21 grudnia 2012 r. Tunezja wniosła na piśmie o przedłużenie okresu obowiązywania tego przepisu.

    Zgodnie z art. 39 Protokołu 4 przepisy zawarte w tym Protokole mogą zostać zmienione decyzją Rady Stowarzyszenia.

    Tekst decyzji zmieni przepis ustanowiony w art. 15 ust. 7.

    Dążąc do zachowania przejrzystości oraz w celu zapewnienia przedsiębiorcom długoterminowej ekonomicznej przewidywalności i pewności prawa, strony Układu uzgodniły, że stosowanie art. 15 ust. 7 przedłuża się o trzy lata, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2013 r.

    W ramach paneurośródziemnomorskiej grupy roboczej ustalono, że do chwili formalnego przyjęcia niniejszej decyzji jej treść będzie stosowana od dnia 1 stycznia 2013 r.

    2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

    W ramach paneurośródziemnomorskiej grupy roboczej i Komitetu Kodeksu Celnego - Sekcji Pochodzenia przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi stronami.

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    Nie ma potrzeby przeprowadzania oceny skutków, o ile planowane zmiany będą miały charakter wyłącznie techniczny i nie zmienią istoty obecnie obowiązującego protokołu w sprawie reguł pochodzenia.

    3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Zmieniany przepis dotyczący zwrotu należności celnych powinien obowiązywać z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2013 r.

    Podstawa prawna zmiany tego przepisu zawarta jest w art. 207 ust. 4 akapit pierwszy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z jego art. 218 ust. 9.

    Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

    Proponowany instrument: decyzja Rady.

    2013/0349 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie stanowiska, jakie ma przyjąć Unia Europejska w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej Układem eurośródziemnomorskim ustanawiającym stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony w sprawie zmiany art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do tego Układu dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Protokół 4 do Układu eurośródziemnomorskiego między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony[2], zwanego dalej „Układem”, zmieniony decyzją nr 1/2012 Rady Stowarzyszenia UE-Tunezja z dnia 20 lutego 2012 r.[3] dotyczy definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej.

    (2)       Artykuł 15 Protokołu 4 przewiduje ogólny zakaz zwrotu lub zwolnienia z należności celnych mających zastosowanie do wszystkich materiałów niepochodzących użytych w procesie wytwarzania produktów pochodzących. Jednakże art. 15 ust. 7 przewiduje, że częściowy zwrot lub zwolnienie może być stosowane na określonych warunkach do dnia 31 grudnia 2012 r.

    (3)       Dążąc do zachowania przejrzystości oraz w celu zapewnienia przedsiębiorcom długoterminowej ekonomicznej przewidywalności i pewności prawa, strony Układu uzgodniły, że stosowanie art. 15 ust. 7 przedłuża się o trzy lata, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2013 r.

    (4)       Zgodnie z art. 39 Protokołu 4 Rada Stowarzyszenia utworzona na mocy Układu może podjąć decyzję o wprowadzeniu zmian do tego Protokołu.

    (5)       Unia Europejska powinna zatem zająć na forum Rady Stowarzyszenia stanowisko określone w załączonym projekcie decyzji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej Układem eurośródziemnomorskim ustanawiającym stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony w odniesieniu do zmiany art. 15 ust. 7 Protokołu 4 dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej w celu przedłużenia stosowania tego przepisu określone jest w załączonym projekcie decyzji Rady Stowarzyszenia.

    Artykuł 2

    Decyzja Rady Stowarzyszenia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK

    Projekt DECYZJA nr […] RADY STOWARZYSZENIA UE-TUNEZJA

    z dnia […] r.

    zmieniająca art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony, dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej

    RADA STOWARZYSZENIA,

    uwzględniając Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską, z drugiej strony w szczególności art. 39 Protokołu 4 do tego układu,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Artykuł 15 ust. 7 Protokołu 4 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską z drugiej strony[4], zwanego dalej „Układem”, zmieniony decyzją nr 1/2012 Rady Stowarzyszenia UE-Tunezja z dnia 20 lutego 2012 r.[5] dopuszcza na określonych warunkach częściowy zwrot lub zwolnienie z należności celnych lub opłat o podobnym skutku do dnia 31 grudnia 2012 r.

    (2) Dążąc do zachowania przejrzystości oraz w celu zapewnienia przedsiębiorcom długoterminowej ekonomicznej przewidywalności i pewności prawa, strony Układu uzgodniły przedłużenie okresu stosowania art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do Układu o trzy lata, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2013 r.

    (3) Należy zatem odpowiednio zmienić Protokół 4 do Układu.

    (4) Biorąc pod uwagę, że okres stosowania art. 15 ust. 7 Protokołu 4 do Układu upłynął dnia 31 grudnia 2012 r., niniejsza decyzja powinna być stosowana ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2013 r.,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Artykuł 15 ust. 7 ostatni akapit Protokołu 4 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Tunezyjską, z drugiej strony dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej, otrzymuje brzmienie:

    „Niniejszy ustęp stosuje się do dnia 31 grudnia 2015 r. i może on zostać poddany przeglądowi za obopólnym porozumieniem.”.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady Stowarzyszenia

                                                                           Przewodniczący                                                                        […]

    [1]               Dz.U. L 106 z 18.4.2012, s. 28.

    [2]               Dz.U. L 97 z 30.3.1998, s. 2.

    [3]               Dz.U. L 106 z 18.4.2012, s. 28.

    [4]               Dz.U. L 97 z 30.3.1998, s. 2.

    [5]               Dz.U. L 106 z 18.4.2012, s. 28.

    Top