Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0428

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych

    /* COM/2013/0428 final - 2013/0200 (COD) */

    52013PC0428

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych /* COM/2013/0428 final - 2013/0200 (COD) */


    UZASADNIENIE

    1.           Kontekst wniosku

    Uzasadnienie i cele wniosku

    Rozszerzenie zwiększonego współfinansowania dla państw członkowskich zagrożonych poważnymi trudnościami związanymi z ich stabilnością finansową

    Podczas gdy państwa członkowskie kontynuują działania polityczne na rzecz konsolidacji fiskalnej, utrzymujący się kryzys finansowy i gospodarczy wywarł presję na krajowe zasoby finansowe. W tym kontekście zapewnienie sprawnej realizacji programów Europejskiego Funduszu Rybackiego ma szczególne znaczenie dla inwestycji w sektorze rybołówstwa.

    Realizacja programów stanowi często wyzwanie, zwłaszcza z powodu wynikających z konsolidacji fiskalnej problemów związanych z płynnością finansową. Ma to miejsce szczególnie w przypadku państw członkowskich najbardziej dotkniętych przez kryzys i korzystających z pomocy finansowej w ramach programu dostosowawczego. Do tej pory siedem państw otrzymało pomoc finansową oraz uzgodniło z Komisją program dostosowań makroekonomicznych. Państwa te to Cypr, Węgry, Rumunia, Łotwa, Portugalia, Grecja i Irlandia (zwane dalej „państwami objętymi programem”). Węgry, Rumunia i Łotwa nie są już objęte programem dostosowawczym.

    Aby zagwarantować, że te państwa członkowskie (i pozostałe państwa członkowskie, które mogą korzystać z tego rodzaju programów pomocowych w przyszłości) kontynuować będą praktyczne wdrażanie programów polityki rybołówstwa i wydatkowanie środków na projekty, niniejszy wniosek zawiera przepisy, które umożliwią Komisji dokonywanie zwiększonych płatności na rzecz tych państw w okresie, w którym będą one objęte mechanizmami wsparcia, bez zmiany całkowitej sumy przyznanych im w ramach polityki rybołówstwa środków finansowych na lata 2007–2013. Dostarczy to dodatkowych środków finansowych państwom członkowskim znajdującym się w sytuacji krytycznej oraz ułatwi im dalszą realizację programów.

    Ogólny kontekst i obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

    Artykuły 76 i 77 rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 (zwanego dalej „rozporządzeniem”) przewidują, że płatności okresowe oraz płatności salda końcowego obliczane są przy zastosowaniu poziomu współfinansowania określonego w decyzji Komisji dotyczącej danego programu operacyjnego dla każdej osi priorytetowej. Przewidziano także stosowanie zwiększonej stopy współfinansowania dla krajów uczestniczących w programie. Przepis ten stosuje się obecnie do dnia 31 grudnia 2013 r.

    Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

    Wniosek jest spójny z innymi wnioskami i inicjatywami przyjętymi przez Komisję w odpowiedzi na kryzys finansowy.

    2.           KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

    Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Nie przeprowadzono konsultacji z zainteresowanymi podmiotami zewnętrznymi

    Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    Analiza skutków

    Wniosek umożliwi Komisji dopłaty uzupełniające dla państw objętych programem do końca okresu 2007–2013. Zwiększenie to będzie stanowiło kwotę obliczoną przez zastosowanie dziesięciu punktów procentowych zwiększających stawki współfinansowania stosowane do osi priorytetowych programów w odniesieniu do wszystkich nowo poświadczonych wydatków przedłożonych w przedmiotowym okresie aż do osiągnięcia pułapu płatności.

    Całkowity przydział środków finansowych z Funduszu na ten okres na rzecz państw członkowskich i przedmiotowych programów nie ulegnie zmianie.

    3.           Aspekty prawne wniosku

    Krótki opis proponowanych działań

    Proponuje się zmianę art. 77a rozporządzenia w celu umożliwienia Komisji do końca okresu kwalifikowalności programów operacyjnych z lat 2007–2013 zwracania nowo poświadczonych wydatków z zastosowaniem zwiększonej kwoty obliczonej poprzez dodanie dziesięciu punktów procentowych zwiększających stawki współfinansowania stosowane do osi priorytetowych.

    Wkład z funduszu na rzecz przedmiotowych osi priorytetowych nie może przekraczać kwoty wymienionej w decyzji Komisji zatwierdzającej program operacyjny.

    Podstawa prawna

    Rozporządzenie określa zasady mające zastosowanie do funduszu. W oparciu o zasadę zarządzania dzielonego między Komisję i państwa członkowskie niniejsze rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące procesu programowania, jak również ustalenia dotyczące zarządzania programami (w tym zarządzania finansowego), ich monitorowania, kontroli finansowej i oceny projektów.

    Zasada pomocniczości

    Wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości w zakresie, w jakim ma na celu zapewnienie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rybackiego większego wsparcia dla niektórych państw członkowskich, które doświadczają poważnych trudności, szczególnie w odniesieniu do wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej, jak również w związku z pogłębiającym się deficytem i zadłużeniem, a także w wyniku międzynarodowej sytuacji gospodarczej i finansowej. W związku z tym konieczne jest ustanowienie na poziomie Unii mechanizmu tymczasowego, który umożliwi Komisji zwiększenie poziomu zwrotu poświadczonych wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego.

    Zasada proporcjonalności

    Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności.

    Rozszerzenie zakresu stosowania zwiększonych stawek współfinansowania jest proporcjonalne w odniesieniu do trwałego kryzysu gospodarczego i innych działań podejmowanych w celu udzielenia wsparcia tym państwom członkowskim.

    Wybór instrumentów

    Proponowany instrument: zmiana obecnego rozporządzenia.

    Komisja przeanalizowała możliwości działania określone w ramach prawnych i uważa za konieczne, w świetle dotychczasowych doświadczeń, przedstawić wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia ogólnego.

    4.           Wpływ na budżet

    Nie ma wpływu na środki na zobowiązania, ponieważ nie proponuje się zmiany maksymalnych kwot finansowania z funduszu przewidzianych w programach operacyjnych w okresie programowania 2007–2013.

    W odniesieniu do środków na płatności wniosek dotyczący dopłat uzupełniających nie ma wpływu na budżet. Może on jednak spowodować wyższe zwroty dla zainteresowanych państw członkowskich w 2014 r., ale zostaną one zbilansowane w momencie zamknięcia w 2017 r. Dodatkowe środki na płatności przewidziane w niniejszym wniosku oznaczać będą zwiększenie środków na płatności (na 2014 r. o ok. 10 mln EUR), które zbilansowane będą do końca okresu programowania. Całkowite środki na płatności dla całego okresu programowania pozostaną zatem niezmienione.

    2013/0200 (COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[1],

    uwzględniając opinię Komitetu Regionów[2],

    stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Niespotykany ogólnoświatowy kryzys finansowy i pogorszenie koniunktury gospodarczej miały istotny negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i stabilność finansową oraz spowodowały znaczne pogorszenie sytuacji finansowej i gospodarczej wielu państw członkowskich. W szczególności niektóre państwa członkowskie doświadczają poważnych trudności lub są zagrożone takimi trudnościami. Są to przede wszystkim problemy związane z osiąganiem przez nie wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej jak również z pogłębieniem deficytu i zadłużenia.

    (2)       Na mocy art. 122 ust. 2, art. 136 i art. 143 Traktatu podjęto zdecydowane działania w celu zrównoważenia negatywnych skutków kryzysu. Pomimo to presja na krajowe zasoby finansowe wzrasta, należy zatem podjąć kolejne kroki łagodzące tę presję poprzez maksymalne i optymalne wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

    (3)       W celu usprawnienia zarządzania unijnym finansowaniem, aby pomóc w przyspieszeniu inwestycji w państwach członkowskich i regionach, a także poprawić dostępność finansowania dla gospodarki, rozporządzenie Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2012 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego[3] zostało zmienione rozporządzeniem (UE) nr 387/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady[4], aby umożliwić zwiększenie płatności okresowych i końcowych z Europejskiego Funduszu Rybackiego o kwotę odpowiadającą dziesięciu punktom procentowym powyżej rzeczywistej stawki współfinansowania osi priorytetowych w państwach członkowskich, które doświadczają poważnych trudności w zakresie swojej stabilności finansowej i które zwróciły się z wnioskiem o skorzystanie z tego środka.

    (4)       Artykuł 77a ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1198/2006 umożliwia stosowanie wymienionego wyżej zwiększonego poziomu współfinansowania do dnia 31 grudnia 2013 r. Jednakże, ponieważ państwa członkowskie nadal stoją w obliczu poważnych trudności związanych z ich stabilnością finansową, okres stosowania zwiększonej stopy współfinansowania nie powinien być ograniczony do końca 2013 r.

    (5)       Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1198/2006.

    (6)       Biorąc pod uwagę bezprecedensowy kryzys, potrzebne jest szybkie przyjęcie środków wsparcia. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie i stosować się od daty jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (WE) 1198/2006 skreśla się art. 77a ust. 5..

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia … r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego           W imieniu Rady

    Przewodniczący                                             Przewodniczący

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

    1.           TYTUŁ WNIOSKU:

    Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1198/2006 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych.

    2.           STRUKTURA ABM/ABB

    Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania:

    Gospodarka morska i rybołówstwo; działanie 11.06 ABB

    3.           POZYCJE W BUDŻECIE

    3.1.        Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje B.A)):

    Proponowane nowe działania będą realizowane w oparciu o następujące pozycje w budżecie:

    Cel konwergencji 11.061200 (EFR)

    Cel inny niż konwergencja 11.0613 (EFR)

    3.2.        Czas trwania działania i wpływu finansowego:

    Żadna z proponowanych zmian nie będzie miała wpływu finansowego. Rosnące w 2014 r. zapotrzebowanie na pokrycie wniosków o płatności dla państw członkowskich w ramach pomocy finansowej zostanie zrównoważone w momencie zamknięcia tych programów w 2017 r. Mechanizm pozwala na pewną koncentrację płatności na początku okresu w porównaniu z sytuacją, w której nie przewiduje się dopłat uzupełniających.

    3.3.      Informacje budżetowe:

    Pozycja w budżecie || Rodzaj wydatków || Nowa || Wkład państw EFTA || Wkład krajów kandydujących || Dział w perspektywie finansowej

    11.061200 || Nieobowiązkowe || Zróżnicowane || Brak || Brak || Brak || Nr 2

    11.061300 || Nieobowiązkowe || Zróżnicowane || Brak || Brak || Brak || Nr 2

    4.           ZESTAWIENIE ZASOBÓW

    4.1.        Zasoby finansowe

    4.1.1.     Zestawienie środków na zobowiązania i środków na płatności

    Poniższe tabele pokazują szacowany wpływ proponowanych środków od 2014 r. do 2017 r. Ponieważ nie proponuje się nowych środków finansowych na zobowiązania, w tabelach nie wpisano wartości liczbowych tylko zapis „n.d.” – („nie dotyczy”). Wniosek jest zgodny z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2007–2013.

    W odniesieniu do płatności wniosek dotyczący rozszerzenia mechanizmu dopłat uzupełniających może prowadzić do wyższych zwrotów zainteresowanym państwom członkowskim, które zostaną zbilansowane w momencie zamknięcia. W oparciu o najnowsze dostępne prognozy płatności z państw członkowskich, wysokość dopłat uzupełniających wypłaconych zainteresowanym państwom członkowskim w 2012 r. oraz środków na płatności zapisane w budżecie na 2013 r. przewiduje się, że potrzeby budżetowe będą w 2014 r. wynosić w przybliżeniu 10 mln EUR.

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj wydatków || Nr sekcji || || Rok n || n + 1 || n + 2 || n + 3 || n + 4 || n + 5 i później || Ogółem

    Wydatki operacyjne[5] || || || || || || || ||

    Środki na zobowiązania || 8.1 || a || n.d. || n.d || n.d || n.d || n.d || n.d || n.d

    Środki na płatności || || b || n.d. || +10 || n.d. ||  n.d || -10 || n.d; || 0.

    Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej[6] || || || ||

    Wsparcie techniczne i administracyjne || 8.2.4 || c || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM || || || || || || ||

    Środki na zobowiązania || || a+c || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Środki na płatności || || b+c || n.d. || +10 || n.d. || n.d. || -10 || n.d. || 0,000

    Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej[7] || ||

    Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki || 8.2.5 || d || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Wydatki administracyjne, inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej || 8.2.6 || e || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Szacowane koszty finansowe interwencji ogółem

    OGÓŁEM środki na zobowiązania, w tym koszty zasobów ludzkich || || a+c+d+e || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    OGÓŁEM środki na płatności, w tym koszty zasobów ludzkich || || b+c+d+e || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Organ współfinansujący || || Rok n || n + 1 || n + 2 || n + 3 || n + 4 || n + 5 i później || Ogółem

    …………………… || f || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    OGÓŁEM środki na zobowiązania, w tym współfinansowanie || a+c+d+e+f || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    4.1.2.     Zgodność z programowaniem finansowym

    x     Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

    ¨      Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

    ¨      Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego[8] (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

    4.1.3.     Wpływ finansowy na dochody

    x      Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

    ¨      Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

    mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

    || || Przed rozpoczęciem działania [Rok n-1] || || Sytuacja po rozpoczęciu działania

    Pozycja w budżecie || Dochody || || [Rok n] || [n+1] || [n+2] || [n+3] || [n+4] || [n+5][9]

    || a) dochody w wartościach bezwzględnych || || || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    b) zmiana dochodów ||  D || || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    (Należy podać każdą powiązaną pozycję dochodów w budżecie, dodając do tabeli odpowiednią liczbę rubryk, jeśli istnieje wpływ na więcej niż jedną pozycję budżetu.)

    4.2.        Zasoby ludzkie w przeliczeniu na pełne etaty (w tym urzędnicy, pracownicy zatrudnieni na czas określony i personel zewnętrzny) – szczegółowe informacje w pkt 8.2.1.

    Zapotrzebowanie na dany rok || Rok n || n + 1 || n + 2 || n + 3 || n + 4 || n + 5 i później

    Zasoby ludzkie ogółem || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    5.           OPIS I CELE

    5.1.        Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

    Utrzymujący się kryzys gospodarczy i finansowy wywiera coraz większą presję na krajowe zasoby finansowe, jako że państwa członkowskie dokonują cięć w swoich budżetach. W tym kontekście zapewnienie sprawnej realizacji programów polityki rybołówstwa jako narzędzia finansowego wsparcia gospodarki ma szczególne znaczenie. W celu zagwarantowania, że te państwa członkowskie będą nadal wdrażały na swoim terytorium programy Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz wydatkowały środki na projekty, niniejszy wniosek zawiera przepisy, które umożliwią Komisji dokonywanie zwiększonych płatności na rzecz państw członkowskich w okresie, w którym będą one objęte mechanizmami wsparcia.

    5.2.        Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia.

    Wniosek umożliwi dalszą realizację programów, zapewniając gospodarce dodatkowy napływ środków finansowych i jednocześnie pomagając zmniejszyć obciążenia wydatków publicznych.

    5.3.        Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań)

    Celem jest udzielenie pomocy państwom członkowskim najbardziej dotkniętym przez kryzys finansowy, tak aby były nadal zdolne realizować programy zapewniając gospodarce dofinansowanie.

    5.4.        Metoda realizacji (orientacyjna)

    Należy wskazać wybraną metodę/wybrane metody realizacji działania

    · z państwami członkowskimi.

    6.           MONITOROWANIE I OCENA

    6.1.        System monitorowania

    Nie jest konieczny, gdyż wchodzi w zakres ustanowionego monitorowania Europejskiego Funduszu Rybackiego.

    6.2.        Ocena

    6.2.1.     Ocena ex ante

    Nie dotyczy

    6.2.2.     Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

    Nie dotyczy

    6.2.3.     Warunki i częstotliwość przyszłych ocen

    Nie dotyczy

    7.           ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

    Nie dotyczy

    8.           SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

    8.1.        Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

    Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    (Należy wskazać cele, działania i produkty) || Rodzaj || Średni koszt || Rok n || Rok n+1 || Rok n+2 || Rok n+3 || Rok n+4 || Rok n+5 i później || OGÓŁEM

    Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity || Liczba realizacji || Koszt całkowity

    CEL OPERACYJNY nr 1 Utrzymać realizację programów operacyjnych || || || || || || || || || || || || || || || ||

    || || || || 0,000 || || 0,000 || || || || || || || || || || 0,000

    KOSZT OGÓŁEM || || || || 0,000 || || 0,000 || || || || || || || || || || 0,000

    8.2.        Wydatki administracyjne

    8.2.1.     Liczba i rodzaj pracowników

    Rodzaj stanowiska || || Personel, któremu powierzono zarządzanie działaniem przy użyciu istniejących i/lub dodatkowych zasobów (liczba stanowisk/pełnych etatów)

    || || Rok n || Rok n+1 || Rok n+2 || Rok n+3 || Rok n+4 || Rok n+5

    Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01) || A*/AD || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    B*, C*/AST || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 02 || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Inni pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 04/05 || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    OGÓŁEM || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    8.2.2.     Opis zadań związanych z działaniem

    Nie dotyczy

    8.2.3.     Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

    (W przypadku podania więcej niż jednego źródła, należy wskazać liczbę stanowisk pochodzących z każdego ze źródeł).

    ¨      Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone.

    ¨      Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok n

    ¨      Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach następnej procedury APS/PDB

    ¨      Przesunięcia w ramach zasobów danej jednostki organizacyjnej (przesunięcia wewnętrzne)

    ¨      Stanowiska, których obsadzenie będzie konieczne w roku n, nieprzewidziane w APS/PDB na dany rok

    8.2.4.     Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – Wydatki na administrację i zarządzanie)

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Pozycja w budżecie (numer i treść) || Rok n || Rok n+1 || Rok n+2 || Rok n+3 || Rok n+4 || Rok n+5 i później || OGÓŁEM

    1      Wsparcie techniczne i administracyjne (w tym powiązane koszty personelu) || || || || || || ||

    Agencje wykonawcze || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Inne wsparcie techniczne i administracyjne || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    - wewnętrzne || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    - zewnętrzne || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Wsparcie techniczne i administracyjne ogółem || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    8.2.5.     Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    Rodzaj zasobów ludzkich || Rok n || Rok n+1 || Rok n+2 || Rok n+3 || Rok n+4 || Rok n+5 i później

    Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01) || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Pracownicy finansowani w ramach artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi, personel kontraktowy itp.) (należy określić pozycję w budżecie) || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Kalkulacja – urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

    W razie potrzeby należy odnieść się do pkt. 8.2.1.

    nie dotyczy

    Kalkulacja – pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 02

    W razie potrzeby należy odnieść się do pkt. 8.2.1.

    nie dotyczy

    8.2.6.     Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

    || Rok n || Rok n+1 || Rok n+2 || Rok n+3 || Rok n+4 || Rok n+5 i później || OGÓŁEM

    XX 01 02 11 01 – podróże służbowe || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    XX 01 02 11 02 – spotkania i konferencje || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    XX 01 02 11 03 – komitety || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    XX 01 02 11 04 – badania i konsultacje || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    XX 01 02 11 05 – systemy informatyczne || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

     2     Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11) || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    3      Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie) || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d. || n.d.

    Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

    nie dotyczy

    [1]               Dz.U. C … z …, s. …

    [2]               Dz.U. C … z …, s. …

    [3]               Dz.U. L 223 z 15.8.2006, s. 1.

    [4]               Dz.U. L 129 z 16.5.2012, s. 7.

    [5]               Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału xx 01 w tytule xx.

    [6]               Wydatki w ramach art. xx 01 04 w tytule xx.

    [7]               Wydatki w ramach rozdziału xx 01 z wyłączeniem artykułu xx 01 04 lub xx 01 05.

    [8]               Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.

    [9]               W razie potrzeby, tzn. gdy czas trwania działania przekracza 6 lat, należy wprowadzić dodatkowe kolumny.

    Top