Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0274

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 866/2004 w sprawie systemu na podstawie art. 2 Protokołu 10 do Aktu Przystąpienia w odniesieniu do towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli

    /* COM/2013/0274 final - 2013/0147 (NLE) */

    52013PC0274

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 866/2004 w sprawie systemu na podstawie art. 2 Protokołu 10 do Aktu Przystąpienia w odniesieniu do towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli /* COM/2013/0274 final - 2013/0147 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Rozporządzeniem nr 866/2004 (zwanym dalej „rozporządzeniem w sprawie zielonej linii”) Rada ustanowiła na podstawie art. 2 Protokołu nr 10 do Aktu przystąpienia z 2003 r. system określający specjalne zasady dotyczące towarów, usług i osób przekraczających linię dzielącą obszary Republiki Cypryjskiej na te, na których rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, i te, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.

    Załącznik I do rozporządzenia w sprawie zielonej linii zawiera wykaz zatwierdzonych przejść granicznych. W przeciągu lat rosnąca liczba zatwierdzonych przejść granicznych spowodowała zwiększenie liczby przekroczeń granicy.

    Niniejsza zmiana ma na celu uregulowanie przepływu towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone przez przejścia graniczne wymienione w załączniku I po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli. Zmiana ma na celu w szczególności umożliwienie rolnikom z odległego regionu Kato Pyrgos przywożenie swoich produktów na rynek w Nikozji w dużo krótszym czasie niż przed otwarciem przejścia granicznego Kato Pyrgos-Karavostasi.

    2.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Niniejsza zmiana ustanawia przepisy dotyczące towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone przez przejścia graniczne wymienione w załączniku I po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli.

    Odpowiedzialność za kontrole na przejściach granicznych spoczywa na organach Republiki Cypryjskiej. Niniejsza zmiana określa sposób przeprowadzania tych kontroli, dokumenty, jakie należy przedstawić oraz dopuszczalny czas, jaki może minąć pomiędzy wywiezieniem towarów z obszarów, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, a ponownym wwiezieniem na te obszary.

    Przepisy niniejszego rozporządzenia zapewniają wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt poprzez zakaz przewożenia żywych zwierząt oraz określenie wymogów dotyczących dopuszczalnego przewożenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Określają one również działania, które właściwe organy Republiki Cypryjskiej powinny podjąć w przypadku, gdy na podstawie odpowiednich informacji będących w ich dyspozycji oraz przy uwzględnieniu potrzeby zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt uznają one, że czas wspomniany w poprzednim motywie został znacznie przekroczony.

    2013/0147 (NLE)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 866/2004 w sprawie systemu na podstawie art. 2 Protokołu 10 do Aktu Przystąpienia w odniesieniu do towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Protokół nr 10 w sprawie Cypru załączony do Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej[1], w szczególności jego art. 2,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej[2],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Rozporządzenie Rady (WE) nr 866/2004[3] określa specjalne zasady dotyczące towarów, usług i osób przekraczających linię dzielącą obszary Republiki Cypryjskiej, na których rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, i obszary Republiki Cypryjskiej, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.

    (2)       Załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 866/2004 określa wykaz zatwierdzonych punktów granicznych pomiędzy obszarami, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, i obszarami, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę. W przeciągu lat rosnąca liczba zatwierdzonych przejść granicznych spowodowała zwiększenie liczby przekroczeń granicy.

    (3)       W celu ułatwienia sytuacji obywateli mieszkających w odległych regionach Cypru niezbędne jest uregulowanie przepływu towarów wywożonych z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz wwożonych na te obszary poprzez przejścia graniczne wymienione w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 866/2004, po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli.

    (4)       W celu zagwarantowania, aby towary transportowane były towarami unijnymi, aby towary wwożone ponownie na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, były towarami wywiezionymi z tych obszarów oraz aby utrzymany został wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, w zakresie, w jakim odpowiedzialność za kontrole na punktach granicznych spoczywa na właściwych organach Republiki Cypryjskiej, niezbędne jest określenie sposobu przeprowadzania tych kontroli, dokumentów, jakie należy przedstawić, oraz dopuszczalnego czasu, jaki może minąć pomiędzy wywozem towarów z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, a ponownym wwiezieniem na te obszary.

    (5)       Należy przewidzieć rygorystyczne kryteria odnoszące się do przepływu towarów określonego w niniejszym rozporządzeniu w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt. W szczególności w tym celu należy zakazać przewożenia żywych zwierząt, a przepływ produktów pochodzenia zwierzęcego należy poddać jasnym przepisom, w tym wymogowi, że przepływ przez obszary, z zastrzeżeniem pewnego marginesu elastyczności, powinien zostać ograniczony do czasu niezbędnego do pokonania danej odległości.

    (6)       Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 866/2004.

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (WE) nr 866/2004 wprowadza się następujące zmiany:

    1)           w tytule III dodaje się art. 5a w brzmieniu:

    „Artykuł 5a

    Traktowanie towarów, które są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli

    1)      Bez uszczerbku dla art. 4, 4a i 6, towary unijne mogą być wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz ponownie na nie wwożone po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, z zastrzeżeniem następujących wymogów:

    a)       Każda osoba przewożąca te towary przedstawia odpowiednim organom Republiki Cypryjskiej, na przejściu granicznym, gdzie towary są wywożone poza obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, właściwe dokumenty w celu ustalenia, że są to towary unijne. Dokumenty te zawierają fakturę, dokument przewozowy lub dokument równoważny. W przypadku gdy niemożliwe jest przedstawienie takich dokumentów, ponieważ towary są wyrobem osoby je przewożącej, należy przedstawić odpowiednim organom Republiki Cypryjskiej oświadczenie, że towary te są towarami unijnymi.

    b)      Z wyjątkiem towarów przeznaczonych do użytku osobistego dokumenty towarzyszące zawierają przynajmniej pełną nazwę i adres nadawcy (lub zgłaszającego, jeśli nadawca i zgłaszający to różne osoby), ilość oraz rodzaj, a także oznaczenia i numery opakowań, opis towarów, masę brutto w kilogramach oraz, w stosownym przypadku, numery kontenerów.

    c)       Każda osoba przewożąca te towary określa przejście graniczne, z którego zamierza skorzystać w celu ponownego wwiezienia ich na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz informuje o tym odpowiednie organy Republiki Cypryjskiej na przejściu granicznym, na którym towary są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.

    d)      Jeżeli odpowiednie organy Republiki Cypryjskiej uznają to za niezbędne, przesyłki lub środki transportu są pieczętowane na przejściu granicznym, na którym towary są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.

    e)       Przy ponownym wwożeniu towarów na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, każda osoba przewożąca te towary przedstawia odpowiednim organom Republiki Cypryjskiej na przejściu granicznym, na którym towary są ponownie wwożone na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, te same dokumenty, które wykorzystano na przejściu granicznym, na którym towary były wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.

    f)       Towary są wywożone z obszarów, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, i ponownie wwożone na te obszary, na przejściach granicznych wymienionych w załączniku I oraz w rozsądnym przedziale czasowym określonym przez właściwe organy Republiki Cypryjskiej, uwzględniając akceptowalny łączny czas przewozu, biorąc pod uwagę łączną odległość przewozu.

    g)       Właściwe organy Republiki Cypryjskiej sprawdzają dokumenty, a w stosownym przypadku towary oraz ich pieczęcie, w celu ustalenia, czy towary ponownie wwożone na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, odpowiadają dokumentom wykorzystanym na przejściu granicznym, na którym towary zostały wywiezione poza obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, a także to, czy spełnione są wymogi lit. f).

    h)       W przypadku niezgodności z wymogami lit. a)­–g) nie dopuszcza się towarów do ponownego wwiezienia na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, chyba że przeprowadzono ocenę powiązanych zagrożeń i przyjęto skuteczne, proporcjonalne i ukierunkowane środki w oparciu o tę ocenę. Towary te podlegają konfiskacie przez organy celne Republiki Cypryjskiej.

    2)      Zgodnie z art. 4 ust. 9 ponowne wwożenie żywych zwierząt, które podlegają unijnym wymogom weterynaryjnym, jest zakazane.

    3)      Przesyłki obejmujące produkty pochodzenia zwierzęcego, które podlegają unijnym wymogom weterynaryjnym, mogą być wywożone poza obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, i ponownie wwożone na te obszary po przewiezieniu ich przez obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli.

    Właściwe organy Republiki Cypryjskiej dbają o to, aby przesyłki zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego nie były dopuszczane do ponownego wwiezienia na obszary, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, jeżeli łączny czas przewozu znacznie przekroczył akceptowalny łączny czas przewozu przy uwzględnieniu całkowitej odległości przewozu, chyba że właściwy organ weterynaryjny przeprowadził ocenę zagrożeń dla zdrowia zwierząt i ludzi i przyjął skuteczne, proporcjonalne i ukierunkowane środki w oparciu o tę ocenę.

    Republika Cypryjska regularnie i w razie potrzeby informuje Komisję o wszystkich przypadkach niezgodności z przepisami niniejszego ustępu oraz o środkach podjętych w celu zaradzenia im.

    4)      Towary, o których mowa w ust. 1 do 3, nie podlegają dalszym formalnościom celnym.

    Odpowiednie organy celne Republiki Cypryjskiej mogą jednak przeprowadzać skuteczną analizę zagrożeń oraz kontrole celne w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi, na podstawie dokumentów dotyczących transportowanych towarów.

    Przejścia graniczne wymienione w załączniku I są w pełni wyposażone, obsadzone i w każdy inny sposób przygotowane do wdrażania przepisów zawartych w ust. 1 do 3.”

    2) art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    „2. Komisja monitoruje stosowanie art. 4 i 5a niniejszego rozporządzenia oraz schematy wymiany handlowej między obszarami, na których Rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, a obszarami, na których Rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, w tym wielkość i wartość wymiany handlowej i produkty będące przedmiotem tej wymiany. W tym celu Republika Cypryjska gromadzi dane i co miesiąc przekazuje je Komisji.”

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    [1]               Dz.U. L 236 z 23.9.2003, s. 955.

    [2]               COM(2013)….

    [3]               Dz.U. L 161 z 30.4.2004, s. 128.

    Top