Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0221

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012-2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

/* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */

52012PC0221

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012-2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej /* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */


UZASADNIENIE

1. KONTEKST WNIOSKU

Eksploatacja wspólnotowego reaktora wysokostrumieniowego (HFR) była wspierana przez szereg dodatkowych programów badawczych. W dniu 25 maja 2009 r. Rada przyjęła trzyletni (obejmujący lata 2009-2011) dodatkowy program badawczy (Decyzja Rady 2009/410/Euratom – Dz.U. L 132 z 29.5.2009, s. 15) realizowany przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, dotyczący eksploatacji reaktora zlokalizowanego w Instytucie Energii JRC w Petten, w Niderlandach.

Środki na dodatkowy program badań w latach 2009-2011 pochodzą od trzech uczestniczących w nim państw członkowskich, tj. Niderlandów, Francji i Belgii, i wynosżą łącznie 35 mln EUR w ciągu trzech lat. Kwota ta obejmuje rezerwy na roczne wkłady przeznaczone na fundusz likwidacyjny reaktora (obejmuje ona również wkład do funduszu likwidacyjnego na rok 2008, w którym eksploatacja HFR nie była objęta poprzednim dodatkowym programem).

Wspomniany dodatkowy program badawczy zakończył się w dniu 31 grudnia 2011 r.

Niniejszy wniosek dotyczy nowego czteroletniego programu dotyczącego eksploatacji HFR (obejmującego lata 2012-2015).

Reaktor wysokostrumieniowy jest wykorzystywany przez Komisję zgodnie z porozumieniem zawartym między Euratomem i Niderlandami w dniu 25 lipca 1961 r. Porozumienie to zostało zawarte na okres 99 lat. W celu wykonania go obie strony dnia 31 października 1962 r. zawarły długoterminową umowę dzierżawy przyznającą prawo przedmiotowe („bail emphytéotique”).

HFR odgrywa istotną rolę w Unii Europejskiej. Głównym celem dodatkowego programu badawczego dotyczącego HFR jest zapewnienie stałego i niezawodnego strumienia neutronów do celów eksperymentalnych. Badania obejmują: dziedzinę wiedzy dotyczącą materiałów jądrowych i paliwa jądrowego w celu podniesienia bezpieczeństwa reaktorów jądrowych (zarówno rozszczepienia, jak i syntezy jądrowej), badania nad starzeniem się reaktorów i zarządzaniem ich cyklem eksploatacyjnym, badania nad zaawansowanymi cyklami paliwowymi i gospodarką odpadami. HFR jest również obiektem szkoleniowym dla doktorantów i naukowców pracujących na poziomie podoktorskim prowadzących badania w ramach projektów krajowych lub europejskich.

Reaktor jest również wykorzystywany do komercyjnej produkcji izotopów promieniotwórczych dla ponad 60 % ze wszystkich 10 mln diagnoz medycznych przeprowadzanych co roku w Europie. Jest on głównym dostawcą dla europejskich przedsiębiorstw radiofarmaceutych działających w tej dzidzinie. Ponadto ze względu na lokalizację reaktora w Europie jego produkcja jest szybko kierowana do europejskich ośrodków zdrowia. Jest to kluczowy aspekt w przypadku stosowania najnowszych izotopów o krótkim czasie życia.

2. KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

Spośród państw członkowskich, z którymi przeprowadzono konsultacje z uwagi na ich działalność badawczą w dziedzinie jądrowej, trzy państwa członkowskie (Niderlandy, Francja i Belgia) zgodziły się wziąć udział w finansowaniu HFR.

3. ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Podstawą wniosku jest art. 7 traktatu EURATOM.

4. WPŁYW NA BUDŻET

W sprawozdaniu finansowym nowy program dodatkowy przedstawia wkład wnoszony przez trzy uczestniczące w programie państwa członkowskie, tj. Niderlandy, Francję i Belgię. Wkłady tych trzech państw członkowskich wynoszą 31,400 mln EUR. Kwoty te wraz z oczekiwanym poziomem dochodu z działalności komercyjnej zapewniają wystarczający budżet operacyjny w celu zbilansowania przewidywanych kosztów reaktora w latach 2012-2015. Należy zauważyć, że budżet zawiera rezerwy przeznaczone na wycofanie reaktora z eksploatacji, a także na pokrycie kosztów związanych z mediami, ubezpieczeniami i gospodarką wypalonym paliwem jądrowym.

Komisja potwierdza swoje oświadczenie odnotowane w sprawozdaniu z posiedzenia Rady w dniu 27 czerwca 1996 r., zgodnie z którym „HFR może przyczynić się, przy założeniu dostatecznego finansowania, do realizacji programów wspólnotowych realizowanych w programach ramowych lub poza nimi. Uczestnictwo to będzie realizowane na zasadzie konkursu lub poprzez świadczenie instytutom JRC usług w zakresie napromieniowania podczas prowadzenia przez te instytuty odnośnych działań”. Oznacza to, że Komisja nie będzie miała wkładu finansowego w koszty eksploatacyjne HFR z funduszy budżetu instytucjonalnego, w tym w żadne koszty poniesione w związku z konserwacją lub naprawą reaktora.

5. INFORMACJE DODATKOWE

Nie dotyczy

2012/0111 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012-2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

uwzględniając wniosek Komisji,

po konsultacji z Komitetem Naukowo-Technicznym[1],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       W ramach europejskiej przestrzeni badawczej reaktor wysokostrumieniowy w Petten (zwany dalej „HFR”) zawsze był i przez pewien czas pozostanie ważnym narzędziem Wspólnoty mającym na celu przyczynianie się do rozwoju materiałoznawstwa i badań w tym zakresie, medycyny nuklearnej i badań nad bezpieczeństwem reaktorów w dziedzinie energii jądrowej.

(2)       Eksploatacja HFR była wspierana przez szereg dodatkowych programów badawczych, z których ostatni, zgodnie z decyzją Rady 2009/410/Euratom z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, zakończył się dnia 31 grudnia 2011 r.[2]

(3)       Z uwagi na stałe zapotrzebowanie na HFR jako niezastąpioną infrastrukturę dla badań wspólnotowych w dziedzinach zwiększania bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, zdrowia, w tym rozwoju izotopów medycznych w celu odpowiedzi na pytania związane z badaniami medycznymi, syntezy jądrowej, badań podstawowych i szkoleń oraz gospodarki odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla systemów reaktorów o istotnym znaczeniu dla Europy, należy kontynuować eksploatację HFR do roku 2015 w ramach niniejszego dodatkowego programu badawczego.

(5)       Z uwagi na szczególne zainteresowanie kwestią dalszej eksploatacji HFR Niderlandy, Francja i Belgia powinny, zgodnie z własnymi wskazaniami, finansować ten program poprzez wkład finansowy wniesiony do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich w ramach dochodów przeznaczonych na określony cel,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym przyjmuje się na okres czterech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r., dodatkowy program badawczy dotyczący eksploatacji HFR (zwany dalej „programem”), którego cele określono w załączniku I.

Artykuł 2

Wkład finansowy oszacowany jako niezbędny do realizacji programu wynosi 31,400 mln EUR. Podział tej kwoty przedstawiono w załączniku II. Wkład ten uważa się za dochody przeznaczone na określony cel zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia Rady 1605/2002[3].

Artykuł 3

1.           Za zarządzanie programem odpowiada Komisja. W tym celu Komisja korzysta z usług Wspólnego Centrum Badawczego.

2.           Rada Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego jest regularnie informowana o wdrażaniu programu.

Artykuł 4

Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie śródokresowe i sprawozdanie końcowe w sprawie wykonania niniejszej decyzji.

Artykuł 5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.

Artykuł 6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I

CELE NAUKOWE I TECHNICZNE

Główne cele programu są następujące:

1. Zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji HFR, aby zagwarantować dostępność strumieni neutronów do celów eksperymentalnych.

2. Umożliwienie efektywnego wykorzystania HFR przez instytucje badawcze reprezentujące szerokie spektrum dyscyplin naukowych: zwiększenie bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, zdrowie, w tym rozwój izotopów medycznych, synteza jądrowa, podstawowe badania i szkolenia oraz gospodarka odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla systemów reaktorów o istotnym znaczeniu dla Europy.

___________________________________________________________________________

ZAŁĄCZNIK II

PODZIAŁ WKŁADÓW

Wkłady finansowe na rzecz programu pochodzą z Niderlandów, Francji i Belgii.

Podział tych wkładów jest następujący:

Niderlandy: 29,000 mln EUR;

Francja: 1,200 mln EUR

Belgia: 1,200 mln EUR

Ogółem: 31,400 mln EUR.

Wkłady te zostaną wniesione do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich i przeznaczone na niniejszy program.

Wkłady te są stałe i nie podlegają zmianom w odniesieniu do modyfikacji kosztów eksploatacji, utrzymania i wycofania reaktora z eksploatacji.

.

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH WNIOSKÓW

1.           STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

              1.1.    Tytuł wniosku/inicjatywy

              1.2.    Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

              1.3.    Charakter wniosku/inicjatywy

              1.4.    Cel/cele

              1.5.    Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

              1.6.    Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

              1.7.    Przewidywany(-e) tryb(-y) zarządzania

2.           ŚRODKI ZARZĄDZANIA

              2.1.    Zasady nadzoru i sprawozdawczości

              2.2.    System zarządzania i kontroli

              2.3.    Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

              3.1.    Dział(y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(pozycje) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

              3.2.    Szacunkowy wpływ na wydatki

              3.2.1. Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

              3.2.2. Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

              3.2.3. Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

              3.2.4. Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

              3.2.5. Udział osób trzecich w finansowaniu

              3.3.    Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH WNIOSKÓW

1.           STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.        Tytuł wniosku/inicjatywy

Dodatkowy program badawczy na lata 2012-2015 dotyczący reaktora wysokostrumieniowego realizowany przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

1.2.        Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Tytuł 10:         Bezpośrednie badania naukowe

Rozdział 10 04:          Zakończenie wcześniejszych programów ramowych i innych działań

Artykuł 10 04 04:       Funkcjonowanie reaktora wysokostrumieniowego (HFR)

1.3.        Charakter wniosku/inicjatywy

x Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania

¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego

¨ Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania

¨ Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania

1.4.        Cele

1.4.1.     Wieloletni(e) cel(e) strategiczny(-e) Komisji wskazany(-e) we wniosku/inicjatywie

Reaktor wysokostrumieniowy (HFR) odgrywa w Unii Europejskiej istotną rolę w zakresie wspierania produkcji medycznych izotopów promieniotwórczych, bezpiecznych technologii jądrowych, w badaniach dotyczących starzenia się i wydłużania cyklu eksploatacyjnego elektrowni jądrowych, transmutacji aktynowców długożyciowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa składowania odpadów, poprawy w zakresie bezpieczeństwa paliwowego oraz w badaniach bezpieczeństwa paliwa dla nowych bezpieczniejszych reaktorów.

Ponadto w badaniu podstawowym wiązki neutronów wykorzystywane są w celu badania struktury materiałów. Działalność ta charakteryzuje się stałym postępem i przyczynia się do zrozumienia mechanizmów degradacji oraz łagodzenia ich skutków, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa istniejących obiektów jądrowych. W ramach badań nad syntezą termojądrową realizowanych jest kilka projektów mających na celu zbadanie materiałów strukturalnych i paliworodnych do wykorzystania w przyszłych reaktorach termojądrowych.

1.4.2.     Cel(e) szczegółowy(-e) i działanie(-a) ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Głównym celem programu dodatkowego dotyczącego HFR jest bezpieczna i niezawodna eksploatacja HFR. Działanie to oznacza normalną eksploatację instalacji przez maksymalny czas eksploatacji oraz wytwarzanie strumieni neutronów do celów eksperymentalnych i produkcji izotopów medycznych.

1.4.3.     Oczekiwany(-e) wynik(i) i wpływ

Dane i wyniki dotyczące napromieniowania w odniesieniu do szerokiego spektrum dziedzin, takich jak: zwiększenie bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, rozwój izotopów medycznych w celu udzielenia odpowiedzi na pytania i zapotrzebowanie związane z badaniami medycznymi, badania nad materiałami w zakresie reaktorów termojądrowych, podstawowe badania i szkolenia w dziedzinie jądreowej, gospodarka odpadami oraz paliwa jądrowe dla nowej bezpieczniejszej generacji systemów reaktorów.

1.4.4.     Wskaźniki wyników i wpływu

Obowiązki Komisji obejmują zarządzanie dodatkowym programem badawczym, a w konsekwencji składanie sprawozdań dotyczących stanu technicznego pracy reaktora, jego wykorzystania w celach naukowych oraz jego sytuacji budżetowej. Ponadto JRC (Instytut ds. Energii i Transportu) przygotowuje półroczne sprawozdanie obejmujące następujące kwestie:

1)      sprawozdanie techniczne zapewniające dane operacyjne dotyczące HFR;

2)      skrócony opis głównych osiągnięć naukowych;

3)      status działań związanych z konserwacją i naprawami;

4)      stan budżetu w zakresie dochodów od państw członkowskich oraz wykorzystania budżetu dodatkowego programu badawczego (w tym rezerw przeznaczonych na wycofanie reaktora z eksploatacji, kosztów zarządzania, płatności na rzecz operatora itp.).

1.5.        Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.5.1.     Potrzeba(-y), która(-e) ma(-ją) zostać zaspokojona(-e) w perspektywie krótko- lub długoterminowej

HFR ma na celu wsparcie działań w zakresie badań i rozwoju uczestniczących państw członkowskich w następujących dziedzinach: bezpieczeństwo instalacji jądrowych i cyklu paliwowego, gospodarka odpadami, synteza termojądrowa, podstawowe zdolności w zakresie badań i szkoleń.

HFR jest nadal aktywny w zakresie poprawy bezpieczeństwa reaktorów. Koordynacja starań, rozpowszechnianie wyników badań oraz wspieranie harmonizacji prowadzone są przy pomocy sieci obejmujących całą Europę.

HFR ma również na celu zapewnienie medycznych izotopów promieniotwórczych.

1.5.2.     Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

Wartość dodana działalności badawczej w zakresie HFR wynika ze skutków transgranicznych, korzyści skali oraz przyczyniania się do zmniejszenia krajowych inwestycji w badania. W dziedzinie jądrowej uzasadnione są działania na poziomie europejskim.

Reaktor wykorzystywany jest również do komercyjnej produkcji izotopów promieniotwórczych dla ponad 60 % z 10 mln diagnoz medycznych przeprowadzanych co roku w Europie. Jest to bardzo ważny obiekt dla sektora medycznego w Europie (szpitali, klinik, lekarzy itd.), ponieważ izotopy promieniotwórcze są wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, ale głównie do profilaktyki i leczenia raka. Istnieje bardzo niewiele alternatyw, ponieważ HFR produkuje większość wykorzystywanych obecnie izotopów krótkożyciowych. Ponadto ze względu na lokalizację reaktora w Europie jego produkcja jest szybko kierowana do europejskich ośrodków zdrowia.

1.5.3.     Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

Obecne dostawy tiatydu technetu Tc-99m do celów medycznych zależą od zbyt małej liczby reaktorów produkcyjnych, do których należy HFR. Jako że reaktory te powstały w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, okres ich eksploatacji dobiega końca, co powoduje, że coraz częściej niezbędne są planowane wyłączenia w celach konserwacji oraz zdarzają się nieplanowane zakłócenia produkcji. W połowie maja 2009 r. kanadyjski reaktor NRU (służący do produkcji izotopów do celów medycznych) został wycofany z eksploatacji i był niedostępny do końca 2009 r., co wywołało utrzymujący się deficyt izotopów medycznych na całym świecie. W 2010 r. HFR został zamknięty w celu dokonania naprawy w obrębie dna reaktora (Bottom Plug Liner), a spowodowana tym przerwa w eksploatacji wpłynęła na dostawy izotopów medycznych.

1.5.4.     Spójność z ewentualnymi innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

W proponowanym dodatkowym programie badawczym uwzględnione zostaną różne wyzwania naukowe i techniczne w celu zrealizowania krótko- i długofalowych celów europejskiego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (SET-Plan) oraz platformy technologicznej na rzecz zrównoważonej energetyki jądrowej (SNE-TP). Program ten będzie również obejmować działania ściśle powiązane z przedłużonym 7PR Euratom (2012-2013) i z kolejnymi programami ramowymi.

1.6.        Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

x Wniosek/inicjatywa o określonym czasie trwania

– x Czas trwania wniosku/inicjatywy: od dnia [1.1]2012 r. do dnia [31.12]2015 r.

– x Czas trwania wpływu finansowego: od 2012 r. do 2016 r.

1.7.        Przewidywany(-e) tryb(y) zarządzania[4]

x Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane przez Komisję

Uwagi

Komisja jest właścicielem HFR zgodnie z porozumieniem zawartym między Euratomem i Niderlandami w dniu 25 lipca 1961 r. (wynajem na 99 lat). Eksploatacja HFR leży w gestii posiadacza zezwolenia na eksploatację, firmy NRG (NL), co umożliwia eksploatację/użytkowanie w oparciu o niezależny i trwały system prawny. Dodatkowy program badawczy zarządzany przez JRC zapewnia dodatkowy dochód przeznaczony na badania dla finansujących państw członkowskich.

2.           ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.        Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Obowiązki Komisji obejmują zarządzanie dodatkowym programem badawczym, a w konsekwencji składanie sprawozdań dotyczących:

(i) stanu technicznego pracy reaktora,

(ii) jego wykorzystania w celach naukowych,

(iii) jego sytuacji budżetowej w zakresie dochodu finansowego z państw członkowskich oraz

(iv) wykonanych płatności.

Program jest uwzględniony w cyklu planowania ABM JRC oraz w rocznym planie zarządzania. W rezultacie monitorowanie określonych celów zostanie uwzględnione w rocznym sprawozdaniu z działalności JRC.

Dodatkowo JRC sporządzi sprawozdania półroczne. Ponadto sprawozdanie półroczne będzie dotyczyć zarządzania programem dodatkowym oraz uwzględniać następujące kwestie:

- sprawozdanie techniczne zapewniające dane operacyjne dotyczące HFR;

- skrócony opis głównych osiągnięć naukowych;

- status działań związanych z konserwacją;

- stan budżetu w zakresie dochodów od państw członkowskich oraz wykorzystania budżetu dodatkowego programu badawczego (w tym rezerw przeznaczonych na wycofanie reaktora z eksploatacji, kosztów zarządzania itp.).

2.2.        System zarządzania i kontroli

2.2.1.     Zidentyfikowane ryzyko

Niniejszy program stanowi kontynuację poprzednich dodatkowych programów badawczych. Przygotowanie tego nowego programu dodatkowego zostało poddane ocenie wewnętrznej dokonanej przez uczestniczące w nim państwa członkowskie, które przeprowadziły ocenę zagrożeń związanych z udziałem w tym programie.

2.2.2.     Przewidywane metody kontroli

Sprawozdania śródokresowe i końcowe dotyczyć będą zarządzania dodatkowym programem badawczym oraz uwzględniać kwestie techniczne, naukowe i budżetowe, w tym rezerwy przeznaczone na wycofanie reaktora z eksploatacji itp.

2.3.        Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Audyt oraz kontrola wewnętrzna wspomnianej wyżej sprawozdawczości są przeprowadzane przez JRC i obejmują zarówno aspekty techniczne, jak i budżetowe. Trybunał Obrachunkowy będzie miał zapewniony dostęp do wszystkich audytów i kontroli wewnętrznych.

W dalszym ciągu będą podejmowane odpowiednie środki w celu zapobiegania nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym, a także niezbędne kroki w celu odzyskania straconych, niewłaściwie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych środków, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich, rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia finansowego, rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich[5], rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami[6] oraz rozporządzeniem (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącym dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)[7].

Kontrolę nad obiegiem materiałów rozszczepialnych sprawuje Euratom i MAEA.

3.           SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.        Dział(y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(pozycje) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

· Istniejące pozycje w budżecie

Według działów wieloletnich ram finansowych i pozycji w budżecie.

Dział wieloletnich ram finansowych || Pozycja w budżecie || Rodzaj wydatków || Wkład

Numer [Treść…...….] || Zróżnicowane/niezróżnicowane ([8]) || państw EFTA || krajów kandydujących || państw trzecich || w rozumieniu art. 18 ust. 1 lit. aa) rozporządzenia finansowego

1a || Artykuł 10 04 04 - Funkcjonowanie reaktora wysokostrumieniowego (HFR) Pozycja 10 04 04 02 — Funkcjonowanie reaktora wysokostrumieniowego (HFR) — Dodatkowe programy HFR[9] || Zróżnicowane || NIE || NIE || NIE || TAK

· Nowe pozycje w budżecie, o których utworzenie się wnioskuje

Nie dotyczy

3.2.        Szacunkowy wpływ na wydatki

3.2.1.     Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram finansowych: || 1a || „Konkurencyjność na rzecz wzrostu i zatrudnienia”

DG ds.: JRC || || || Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok ≥ 2016 || OGÓŁEM

Ÿ Środki operacyjne || || || || || ||

Numer pozycji w budżecie: 10 04 04 02 || Środki na zobowiązania || (1) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || (2) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne || || || || || ||

Numer pozycji w budżecie: Nie dotyczy || || (3) || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

OGÓŁEM środki dla DG JRC || Środki na zobowiązania || =1 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || =2 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ OGÓŁEM środki operacyjne || Środki na zobowiązania || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne || (6) || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

OGÓŁEM środki na DZIAŁ 1a wieloletnich ram finansowych || Środki na zobowiązania || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Jeżeli wpływ wniosku/inicjatywy nie ogranicza się do jednej pozycji w budżecie:

Ÿ OGÓŁEM środki operacyjne || Środki na zobowiązania || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne || (6) || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

OGÓŁEM środki na DZIAŁY 1-4 wieloletnich ram finansowych (kwota referencyjna) || Środki na zobowiązania || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Dział wieloletnich ram finansowych: || 5 || „Wydatki administracyjne”

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

DG ds.: JRC || || || Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok ≥ 2016 || OGÓŁEM

Ÿ Zasoby ludzkie || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

Ÿ Pozostałe wydatki administracyjne || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

OGÓŁEM DG JRC || Środki || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

OGÓŁEM środki na DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych || (Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem) || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy || nie dotyczy

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

|| || || Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok ≥ 2016 || OGÓŁEM

OGÓŁEM środki na DZIAŁY 1-5 wieloletnich ram finansowych || Środki na zobowiązania || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Środki na płatności || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

3.2.2.     Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

– ¨  Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

– x Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Określić cele i realizacje ò || || || Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || OGÓŁEM

OGÓŁEM

Rodzaj realizacji || Średni koszt || Liczba realizacji || Koszt || Numer realizacji || Koszt || Liczba realizacji || Koszt || Liczba realizacji || Koszt || Liczba realizacji ogółem || Ogółem koszty

CEL SZCZEGÓŁOWY: Bezpieczne i niezawodne funkcjonowanie HFR

Realizacja || Dni eksploatacji pełną mocą || nie dotyczy || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

Cel szczegółowy - suma cząstkowa || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

KOSZT OGÓŁEM || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m.

3.2.3.     Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.3.1.  Streszczenie

– x Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

– ¨  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

|| Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || Rok ≥ 2016 || OGÓŁEM

DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych || || || || || ||

Zasoby ludzkie || || || || || ||

Pozostałe wydatki administracyjne || || || || || ||

Suma cząstkowa DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych || || || || || ||

Poza DZIAŁEM 5 wieloletnich ram finansowych || || || || || ||

Zasoby ludzkie || || || || || ||

Pozostałe wydatki administracyjne || || || || || ||

Suma cząstkowa poza DZIAŁEM 5 wieloletnich ram finansowych || || || || || ||

OGÓŁEM || || || || || ||

3.2.3.2.  Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie

– x Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

– ¨  Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

Wartości szacunkowe należy wyrazić w pełnych kwotach (lub przynajmniej z dokładnością do jednego miejsca po przecinku)

|| Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015

Ÿ Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

XX 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji ) || || || ||

XX 01 01 02 (w delegaturach) || || || ||

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe) || || || ||

10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe) || || || ||

Ÿ Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy, EPC)[10]

XX 01 02 01 (AC, END, INT z globalnej koperty finansowej) || || || ||

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT i JED w delegaturach) || || || ||

XX 01 04 yy || - w centrali || || || ||

- w delegaturach || || || ||

XX 01 05 02 (AC, INT, END – pośrednie badania naukowe) || || || ||

10 01 05 02 (AC, END, INT - bezpośrednie badania naukowe) || || || ||

Inna pozycja w budżecie (określić) || || || ||

OGÓŁEM || || || ||

XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

Opis zadań do wykonania:

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony || Jedynym zadaniem wykonywanym przez JRC jest zarządzanie programem dodatkowym. Zadanie to jest wykonywane z wykorzystaniem środków finansowanych w całości z dochodów przeznaczonych na określony cel pochodzących z dodatkowego programu badawczego.

Personel zewnętrzny || Nie dotyczy

3.2.4.     Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

– x Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

– ¨  Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

Nie dotyczy

– ¨  Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania instrumentu elastyczności lub zmiany wieloletnich ram finansowych

Nie dotyczy

3.2.5.     Udział osób trzecich w finansowaniu

– ¨ Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

– x Wniosek/inicjatywa przewiduje współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym:

Środki w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

|| Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015 || Ogółem

Niderlandy || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 29,000

Francja || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Belgia || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

OGÓŁEM środki współfinansowane || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 31,400

Dodatkowy program badawczy wymaga jedynie struktury budżetowej (p.m.) przewidującej otrzymywanie od uczestników środków przeznaczonych na określone cele. Kwoty te zostały obliczone przez zainteresowane państwa członkowskie w celu zrównoważenia prognozowanych kosztów reaktora w latach 2012-2015 z uwzględnieniem oczekiwanego poziomu dochodów z działalności komercyjnej. Komisja w żadnym wypadku nie pokryje żadnego deficytu operacyjnego, w tym ewentualnych kosztów konserwacji lub napraw.

3.3.        Szacunkowy wpływ na dochody

– ¨  Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

– x Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

– ¨         wpływ na zasoby własne

– x        wpływ na dochody różne

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Pozycja w budżecie dotycząca dochodów || Kwoty wpisane w budżecie na bieżący rok || Wpływ wniosku/inicjatywy

Rok 2012 || Rok 2013 || Rok 2014 || Rok 2015

Pozycja 6 2 2 1: || || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

W przypadku wpływu na dochody różne, należy wskazać pozycję(-e) wydatków w budżecie, którą(-e) ten wpływ obejmie.

Pozycja 6 2 2 1 – Dochody z działalności reaktora wysokostrumieniowego (HFR) do wykorzystania w celu zapewnienia dodatkowych środków — Dochody przeznaczone na określony cel

Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

Dodatkowy program badawczy jest finansowany ze składek pochodzących od uczestniczących państw członkowskich, obliczonych na podstawie budżetu w latach 2009-2011 i zaktualizowanych w oparciu o szacowany wskaźnik inflacji w latach 2012-2015.

[1]               Protokół z posiedzenia Komitetu Naukowo-Technicznego, które odbyło się dnia 17 lutego 2012 r.

[2]               Dz.U. L 132 z 29.5.2009, s. 15.

[3]               Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U.L 248 z 16.9.2002, s. 1).

[4]               Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

[5]               Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1.

[6]               Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2.

[7]               Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.

[8]               Środki zróżnicowane/ środki niezróżnicowane

[9]               Nazwa pozycji 10 04 04 02 – „Funkcjonowanie reaktora wysokostrumieniowego (HFR) – Dodatkowe programy HFR (2009 – 2011)” zostanie zmieniona na „Funkcjonowanie reaktora wysokostrumieniowego (HFR) – Dodatkowe programy HFR”, tak by usunąć odniesienie czasowe i zapewnić w ten sposób adekwatność nazwy w przypadku jakiegokolwiek przyszłego programu dodatkowego, który mógłby zostać przyjęty celem eksploatacji HFR.

[10]             AC = pracownik kontraktowy; INT= pracownik tymczasowy; JED= młodszy oddelegowany ekspert AL = członek personelu miejscowego; END = oddelegowany ekspert krajowy;

Top