Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0139

    OPINIA KOMISJIna podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiegodo stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADYw sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

    /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */

    52012PC0139

    OPINIA KOMISJIna podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiegodo stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADYw sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */


    2008/0241 (COD)

    OPINIA KOMISJI na podstawie art. 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w przedmiocie [poprawki/poprawek] Parlamentu Europejskiego do stanowiska Rady w sprawie wniosku dotyczącego

    DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    1.           Wprowadzenie

    Artykuł 294 ust. 7 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że Komisja wydaje opinię w przedmiocie poprawki zaproponowanej przez Parlament Europejski w drugim czytaniu. Komisja przedstawia poniżej opinię w przedmiocie poprawki zaproponowanej przez Parlament.

    2.           Przebieg procedury

    W dniu 3 grudnia 2008 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

    Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wydał opinię w dniu 11 czerwca 2009 r. Komitet Regionów przyjął opinię w dniu 4 grudnia 2009 r.

    Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 3 lutego 2011 r.

    Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie wniosku w dniu 14 marca 2011 r. i przyjęła wspólne stanowisko w dniu 19 lipca 2011 r.

    Parlament Europejski przyjął stanowisko podczas drugiego czytania w dniu 19 stycznia 2012 r.

    Podczas posiedzenia plenarnego w dniu 18 stycznia 2012 r. Komisja złożyła deklaracje w celu wyjaśnienia niektórych stanowisk i zamiarów Komisji, w celu ułatwienia osiągnięcia porozumienia w drugim czytaniu.

    3.           Przedmiot Wniosku Komisji

    Cele wniosku w sprawie przekształcenia dyrektywy WEEE (2008) obejmują wzrost wydajności zasobów oraz zapewnienie prawidłowego obchodzenia się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym poprzez ustanowienie nowych celów w zakresie zbierania, dostosowanych do realnych warunków w każdym państwie członkowskim. Pozostałe cele obejmują zmniejszenie niepotrzebnego obciążenia administracyjnego oraz zapewnienie lepszego wdrażania, zwłaszcza dzięki przeniesieniu ciężaru dowodu na eksporterów używanego sprzętu, o którym się sądzi że jest WEEE.

    4.           Uwagi Komisji

    Podczas sesji plenarnej w dniu 19 stycznia 2012 r., mając na celu osiągnięcie porozumienia w drugim czytaniu, Parlament Europejski przyjął kompromisowy pakiet uzgodniony z Radą.

    Poprawka zawierająca przedmiotowy kompromisowy pakiet dotyczy przede wszystkim:

    – ustanowienia nowych celów w zakresie zbierania dla każdego państwa członkowskiego w terminie siedmiu lat od daty wejścia w życie, z celem pośrednim cztery lata po wejściu w życie;

    – odbioru małego WEEE w dużych sklepach detalicznych, chyba że można wykazać, iż systemy alternatywne są co najmniej tak samo skuteczne;

    – rozszerzenia zakresu o wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne, sześć lat po wejściu w życie, z dodatkowymi zwolnieniami, i w wyniku przeglądu, jaki zostanie przeprowadzony przez Komisję;

    – harmonizacji wymagań dotyczących rejestracji i sprawozdawczości, przy uznaniu, że wymogi te są zasadniczo określane na poziomie krajowym w celu umożliwienia skutecznego egzekwowania prawa;

    – wprowadzenia minimalnych wymogów w odniesieniu do przemieszczania używanego sprzętu, w przypadku występowania podejrzeń nielegalnego przemieszczania odpadów, w tym przeniesienia ciężaru dowodu na eksporterów zużytego sprzętu oraz szczegółowych odstępstw.

    Komisja przyjmuje pakiet kompromisowy, ponieważ jest on zgodny z ogólnym celem i charakterystyką wniosku.

    Komisja podkreśla, że minimalne wymogi dotyczące przemieszczania nie powinny stanowić przeszkody dla legalnego handlu zużytym sprzętem. W przypadku podejrzenia, że przemieszczanie jest de facto nielegalnym przemieszczaniem odpadów, załącznik VI zapewnia państwom członkowskim instrument prawny służący do wyjaśnienia sytuacji.

    5.           Podsumowanie

    Komisja akceptuje poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w drugim czytaniu na podstawie wyżej wspomnianego tekstu kompromisowego opracowanego przez Radę i Parlament Europejski. Komisja przyjmuje deklaracje przedstawione w załączniku.

    Załącznik: Deklaracje Komisji

    Deklaracja w sprawie Projektu Produktu (art. 4 WEEE)

    Środki w zakresie ekoprojektu mogą pomóc w osiągnięciu celów dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z planem działania na rzecz efektywnego gospodarowania zasobami (COM(2011)571). Komisja, w razie bądź w trakcie wprowadzania nowych lub zmienionych środków wykonawczych przyjętych zgodnie z dyrektywą 2009/125/WE w sprawie produktów również objętych dyrektywą w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), uwzględni parametry ponownego użycia i recyklingu określone w załączniku I część 1 dyrektywy 2009/125/WE oraz oceni wykonalność wprowadzenia wymogów dotyczących ponownego użycia, łatwego demontażu i możliwości recyklingu tego rodzaju produktów.

    Deklaracja w sprawie odstępstw od celów dotyczących poziomu zbierania (art. 7 WEEE)

    Nowa dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) stwarza w art. 7 ust. 4 możliwość ustanowienia rozwiązań przejściowych w celu rozwiązania trudności danego państwa członkowskiego w osiągnięciu celów dotyczących poziomu zbierania, o których mowa w tym artykule, ze względu na szczególne okoliczności. Komisja podkreśla, że wysokie poziomy zbierania WEEE mają istotne znaczenie dla zasobooszczędnej Europy i że rozwiązania przejściowe mogą być stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach. Napotykane trudności oraz szczególne okoliczności, na których się opierają, muszą być obiektywne, należycie udokumentowane i weryfikowalne.

    Deklaracja w sprawie nanomateriałów (art. 8 WEEE i załącznik VII)

    Parlament Europejski i Rada uzgodniły, że zwrócą się do Komisji o dokonanie oceny, czy konieczne jest szczególne traktowanie nanomateriałów znajdujących się w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EEE). W tym kontekście Komisja rozumie, że chodzi o nanomateriały określone w definicji zawartej w zaleceniu Komisji 696/2011. Potencjalne zagrożenia powodowane przez te nanomateriały będą identyfikowane przy użyciu narzędzi dostępnych w ramach odpowiednich przepisów. W przypadku gdy okaże się, że określone nanomateriały stwarzają zagrożenia dla zdrowia ludzi lub dla środowiska, Komisja oceni, czy konieczne jest szczególne traktowanie i odpowiednio zmieni załącznik VII.

    Deklaracja dotycząca stosowania aktów wykonawczych (art. 7 ust. 5 i art. 23 ust. 4 WEEE)

    Komisja uważa, że z uprawnienia przyznane Komisji w art. 7 ust. 5 i art. 23 ust. 4 powinny być przekazanymi uprawnieniami w celu odpowiedniego odzwierciedlenia charakteru przyznanych uprawnień zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W duchu kompromisu Komisja nie będzie jednak sprzeciwiać się głosowaniu kwalifikowaną większością głosów za tekstem prezydencji. Niemniej jednak w odniesieniu do tej konkretnej kwestii, Komisja zastrzega sobie prawo do skorzystania ze środków odwoławczych przewidzianych w Traktacie w celu wyjaśnienia przez Trybunał w kwestii rozgraniczenia między art. 290 i 291.

    DEKLARACJA KOMISJI W SPRAWIE PROCEDURY PRZYJMOWANIA AKTÓW WYKONAWCZYCH

    Komisja podkreśla, że systematyczne powoływanie się na art. 5 ust. 4 akapit drugi lit. b) rozporządzenia 182/2011 (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13) jest sprzeczne z literą i duchem tego rozporządzenia. Odwołanie do tego przepisu musi być związane z konkretną potrzebą odstąpienia od zasady, zgodnie z którą Komisja może przyjmować projekt aktu wykonawczego, w przypadku gdy nie została wydana opinia. Jako że jest to wyjątek od zasady ogólnej ustanowionej w art. 5 ust. 4, nie można postrzegać korzystania z akapitu drugiego lit. b) jedynie jako „dyskrecjonalnego uprawnienia” prawodawcy, lecz przepis ten należy interpretować w sposób zawężający, a w związku z tym korzystanie z niego musi być uzasadnione.

    Top