Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0024

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przyznanie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi

    /* COM/2012/024 final - 2012/0008 (NLE) */

    52012PC0024

    Wniosek DECYZJA RADY ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przyznanie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi /* COM/2012/024 final - 2012/0008 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           CEL WNIOSKU

    Celem niniejszego wniosku jest ustalenie stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) w odniesieniu do wniosku o przyznanie zwolnienia ze strony WTO, dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi i umożliwienie w ten sposób Unii Europejskiej przyłączenia się do konsensu w sprawie przyznania tego zwolnienia z obowiązków.

    W dniu 14 października 2010 r. Komisja przyjęła wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego nadzwyczajne autonomiczne preferencje handlowe dla Pakistanu, odpowiadając w ten sposób na inicjatywę Rady Europejskiej z dnia 16 września 2010 r. po bezprecedensowych i niszczycielskich powodziach w Pakistanie. Dyskusje nad tym wnioskiem w Parlamencie i w Radzie zostaną wkrótce wznowione.

    Aby umożliwić UE preferencyjne traktowanie przywozu pochodzącego z Pakistanu bez jednoczesnego wymogu objęcia takim samym preferencyjnym traktowaniem produktów podobnych ze wszystkich innych państw członkowskich WTO, WTO musi przyznać zwolnienie zawieszające tymczasowo niektóre zobowiązania WTO, które normalnie miałyby zastosowanie. W dniu 18 listopada 2010 r. UE przedstawiła WTO wniosek o przyznanie zwolnienia z przepisów zawartych w art. I ust.1 i w art. XIII GATT 1994 w niezbędnym zakresie (w dokumencie G/C/W/640), a w dniu 26 października 2011 r. poprawiony wniosek o przyznanie zwolnienia (w dokumencie G/C/W/640.Rev1). Jako że bilateralne dyskusje z niektórymi członkami WTO dotyczące tego zwolnienia wciąż trwają, w odpowiednim czasie złożony zostanie drugi poprawiony wniosek.

    2.           PODSTAWA PRAWNA WNIOSKU

    Artykuł 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) stanowi, że gdy należy podjąć decyzję mającą skutki prawne w ramach organu utworzonego przez umowę międzynarodową, Rada, na wniosek Komisji lub wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, przyjmuje decyzję ustalającą stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii. Przyznanie zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi jest objęte tym przepisem, jako że decyzja podejmowana jest przez organ (Radę Generalną lub Konferencję Ministerialną WTO) utworzony przez umowę międzynarodową, mającą wpływ na prawa i obowiązki UE.

    2012/0008 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    ustalająca stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przyznanie przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z jego art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Unia Europejska jest obecnie w trakcie przyjmowania przepisów przyznających dodatkowe autonomiczne preferencje handlowe Pakistanowi. Wobec braku zwolnienia Unii Europejskiej w niezbędnym zakresie z obowiązków zawartych w art. I ust. 1 Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 (GATT 1994) i w art. XIII GATT 1994, traktowanie wynikające z dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych należałoby rozszerzyć na wszystkie pozostałe państwa członkowskie Światowej Organizacji Handlu (WTO). W związku z powyższym właściwe jest staranie się o zwolnienie w niezbędnym zakresie z obowiązków zawartych w art. I ust. 1 GATT 1994 i w art. XIII GATT 1994 na podstawie art. IX ust. 3 Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu.

    (2) Unia Europejska złożyła pierwotnie taki wniosek w dniu 18 listopada 2010 r., a później, w dniu 26 października 2011 r. jego poprawioną wersję, nad którą Rada Generalna WTO będzie debatować.

    (3) W związku z powyższym właściwe jest ustalenie stanowiska, które ma być zajęte przez Unię Europejską na forum Rady Generalnej WTO w odniesieniu do tego wniosku.

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Stanowiskiem, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu jest zatwierdzenie przyznania przez WTO zwolnienia dotyczącego dodatkowych autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Europejską Pakistanowi.

    Stanowisko to jest wyrażone przez Komisję.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia 30.1.2012 r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    Top